تظاهرات گسترده ایرانیان کانادا؛ حامد اسماعیلیون خواستار اخراج سفرای جمهوری اسلامی شد

یکشنبه, 10ام مهر, 1401
اندازه قلم متن

ایران اینترنشنال

پس از برگزاری تظاهرات گسترده ایرانیان در سه شهر مهم کانادا، نخست وزیر این کشور اعلام کرد کانادا به پاسخگو کردن جمهوری اسلامی در قبال اقداماتش ادامه خواهد داد. همزمان حامد اسماعیلیون خواستار اخراج سفرای جمهوری اسلامی از کشورهای جهان شد.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های پرواز پی‌اس۷۵۲ که با موشک‌های سپاه سرنگون شد، به ایران‌اینترنشنال گفت: «امروز نشان دادیم که مرزی بین داخل و بیرون از کشور وجود ندارد وهمه ما در برابر دشمنی مشترک قرار داریم.»

 

او که یکی از هماهنگ‌کنندگان اصلی تظاهرات ایرانیان در سراسر دنیا بوده، افزود: «این جمیعتی که در خیابان‌های دنیا علیه جمهوری اسلامی شعار دادند، پیام روشنی را به جهان رساندند.»

اسماعیلیون گفت: «این می‌تواند شروعی برای رفتار درست اروپایی‌ها و دیگر کشورها باشد.»

همچنین جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، با انتشار تصاویری از تظاهرات ایرانیان در اتاوا نوشت: «در سراسر جهان، مردم در همبستگی با ایرانیان در اعتراض به مرگ مهسا امینی و دفاع از حقوق زنان ایستاده‌اند.»

نخست‌وزیر کانادا افزود: «کانادا ده‌ها فرد و نهاد را در ایران تحریم کرده است و به پاسخگو کردن رژیم [جمهوری اسلامی] در قبال اقدامات خود ادامه خواهد داد.»

چند روز پیش نیز نخست‌وزیر کانادا در سخنانی اعلام کرد این کشور ده‌ها فرد و نهاد جمهوری اسلامی از جمله گشت ارشاد را تحریم می‌کند.

حامد اسماعیلیون سخنگوی خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی که از مسئولان اصلی برنامه‌ریزی این تظاهرات بوده، اعلام کرد که طبق گزارش پلیس کانادا بیش از ۵۰ هزار نفر روز شنبه نهم مهر در تظاهرات تورنتو که در حمایت از اعتراضات ایران برگزار شد، شرکت کردند.

علاوه بر اتاوا و تورنتو، تظاهرات گسترده مشابه دیگری در ونکوور در غرب کانادا برگزار شد. این تظاهرات همزمان در بیش از صد و پنجاه شهر دیگر جهان برگزار شد.

هفته گذشته نیز هزاران نفر از ایرانیان کانادا در مرکز شهر ونکوور در همراهی با معترضان ایران تظاهرات برگزار کردند و علیه جمهوری اسلامی و خامنه‌ای شعار دادند.

همچنین هزاران نفر از ایرانیان ساکن کانادا در شهر تورنتو با برگزاری تجمعی گسترده در بخشی طولانی از خیابان یانگ، بلندترین خیابان جهان، ضمن ابراز همبستگی با اعتراضات ایران، با سردادن شعار و حمل پلاکارد خواستار سرنگونی جمهوری اسلامی شدند.

پیشتر میلانی جولی، وزیر خارجه کانادا در واکنش به قتل مهسا امینی و سرکوب معترضان گفته است: «به شجاعت زنان ایران درود می‌فرستیم و به آن‌ها در ارسال این پیام قاطع که حقوق زنان حقوق بشر است، می‌پیوندیم.»

همچنین گروهی از ایرانیان کانادا در نامه‌ای خطاب به نخست‌وزیر و رهبران احزاب سیاسی این کشور هشدار دادند که کانادا باید از مردم ایران در مقابل «زورگویان رژیم اسلامی» حمایت کند.

آنها در این نامه مجموعه‌ای از خواسته‌ها از جمله قرار گرفتن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی را مطرح کرده‌اند.

 

 

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.