بایدن: زنان و شهروندان ایران با شجاعت خود به جهان الهام بخشیده‌اند

سه شنبه, 12ام مهر, 1401
اندازه قلم متن

جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا، ضمن ابراز نگرانی از گزارش‌ها درباره تشدید سرکوب معترضان در ایران گفت کشورش در هفته جاری هزینه‌های بیشتری را بر آن دسته از مقام‌های جمهوری اسلامی که مسئول خشونت علیه معترضان پس از جان‌باختن مهسا امینی هستند، اعمال خواهد کرد.

متن کامل بیانیه رییس جمهوری آمریکا به این شرح است:

«من به شدت نگران گزارش‌های مربوط به تشدید سرکوب خشونت‌آمیز اعتراض‌های مسالمت‌آمیز در ایران هستم ، از جمله از سوی دانشجویان و زنانی که خواهان حقوق برابر و کرامت انسانی اولیه خود هستند.آنها خواستار اصولی عادلانه و جهانی هستند که اساس منشور سازمان ملل و اعلامیه جهانی حقوق بشر است.رژیم ایران برای دهه‌ها آزادی‌های اساسی را از مردم خود سلب کرده و با ارعاب، زور و خشونت، آرزوهای نسل‌های متوالی را سرکوب کرده است. ایالات متحده در کنار زنان و همه شهروندان ایرانی که با شجاعت خود به جهان الهام بخشیده‌اند، می‌ایستد.

ایالات متحده دسترسی ایرانیان به اینترنت را آسان‌تر خواهد کرد، از جمله از طریق تسهیل دسترسی بیشتر به پلتفرم‌ها و سرویس‌های امن و خارجی. ایالات متحده همچنین مقام‌ها و نهادهای ایرانی مانند گشت ارشاد را که مسئول اعمال خشونت برای سرکوب جامعه مدنی هستند، پاسخگو خواهد کرد.این هفته، ایالات متحده هزینه های بیشتری را بر عاملان خشونت علیه اعتراض ‌های مسالمت‌آمیز تحمیل خواهد کرد. ما به پاسخگویی مقام‌های ایرانی و حمایت از حقوق ایرانیان برای اعتراض آزادانه ادامه خواهیم داد.»

یک روز پس از سرکوب و بازداشت دسته جمعی دانشجویان در دانشگاههایی مانند شریف و تبریز، کارین ژان‌پیر، سخنگوی کاخ سفید، نیز در کنفرانس خبری خود گفت دانشجویان ایرانی حق دارند عصبانی باشند.

او در واکنش به خیزش سراسری ایرانیان در اعتراض به قتل مهسا امینی گفت سرکوب‌های اخیر از آن دسته اتفاقاتی است که جوانان ایرانی را ترغیب می‌کند تا کشور را ترک کنند و جای دیگری به دنبال عزت و فرصت بگردند.

پیر در سخنان خود اشاره‌ای به اینکه سرکوب معترضان ممکن است چه تاثیری بر تلاش‌ها برای احیای برجام داشته باشد نکرد.

این در حالی است که اعتراض‌ها در روز دوشنبه به شکل گسترده‌ای ادامه یافت و به مدارس، به‌ویژه مدارس دخترانه، نیز کشیده شد. همچنین یک روز پس از حمله نیروهای امنیتی به دانشگاه شریف تهران، دانشجویان دیگر دانشگاه‌ها در تجمع‌های خود با دانشجویان دانشگاه شریف ابراز همبستگی کردند و علیه نیروهای حکومتی جمهوری‌اسلامی شعار دادند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.