هجدهمین روز اعتراضات ایران؛ اعتصاب سراسری معلمان و دانش‌آموزان و برخی اصناف

سه شنبه, 12ام مهر, 1401
اندازه قلم متن

خبرهای دریافتی از معلمان اعتصابی حکایت از حضور نیروهای انتظامی در مقابل برخی مدارس و تهدید دانش‌آموزان و کادر آموزشی برای پایان دادن به اعتصاب و سر دادن شعارهای اعتراضی دانش‌آموزان دارد.

ایران وایر

معلمان و دانش‌آموزان ایران در هجدهمین روز اعتراضات سراسری، پیرو فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان کشور برای اعتصاب معلمان و دانش‌آموزان در مدارس سراسر کشور، دومین اعتصاب خود را از ابتدای شروع اعتراضات برگزار کردند. اعتصاب اول در روزهای دوشنبه چهارم و چهارشنبه ششم مهر برگزار شده است.

معلمان و دانش‌آموزان در بسیاری از شهرهای ایران با حضور اعتراضی خود در مدارس و نرفتن به کلاسهای درس ضمن اعلام همبستگی و اتحاد خود با مردم ایران، قتل حکومتی مهسا امینی دختر سقزی که توسط گشت ارشاد بازداشت و کشته شد را محکوم کردند. جان باختن مهسا امینی که بر اساس شواهد موجود بر اثر ضرب و شتم در هنگام بازداشت و حضور در بازداشتگاه وزرا رخ داده بود، به سرعت به بزرگ‌ترین اعتراضات ضد حکومتی پس از انقلاب ۵۷ بدل شد.

ویدئوهای اعتراضی دانش‌آموزان

تصاویری که تا این لحظه در رسانه‌های اجتماعی از حضور اعتراضی معلمان و دانش‌آموزان در تاریخهای ۱۱ و ۱۲ مهرماه منتشر شده حکایت از همراهی بسیاری از دختران دانش‌آموز دارد که با شعارهای اعتراضی خود محوطه مدارس و خیابان را تسخیر کرده‌اند. در ویدئوی دیگری از این شهر دختران دانش‌آموز در مقابل مدرسه خود و در خیابان با برداشتن مقنعه و سردادن شعارهای اعتراضی توجه عابران و سرنشینان خودروها را به خود جلب کرده‌اند.در یکی از ویدئوهایی منتشر شده از کرج، دختران دانش‌آموز یک مدرسه «نجفی»مسئول دفتر مدیرکل آموزش و پرورش استان البرز را که برای سخنرانی در موضوع حجاب و پایبندی به اصول اخلاقی به آن مدرسه رفته با فریادهای بی‌شرف و مرگ بر دیکتاتور از مدرسه خود بیرون میکنند. به گفته فعالان صنفی معلمان کرج این فرد امروز هم از مدرسه دیگری توسط دانش‌آموزان اخراج شده است.

حضور نیروی انتظامی و حراست در برخی مدارس

خبرهای دریافتی از معلمان اعتصابی حکایت از حضور نیروهای انتظامی در مقابل برخی مدارس و تهدید دانش‌آموزان و کادر آموزشی برای پایان دادن به اعتصاب و سر دادن شعارهای اعتراضی دانش‌آموزان دارد.

یازدهم مهرماه تعدادی از دانش‌آموزان مدارس استان البرز در شهر کرج برای حمایت از دانشجویان و دانش‌آموزان دستگیر شده دست به اعتصاب و شعار نویسی زدند.

این دانش آموزان ضمن اعتراض به سیستم مسموم آموزشی و کشتار بی‌رحمانه هم کلاسی‌های خود با پاره کردن صفحه اول کتاب درسی خود که حاوی تصویر رهبر جمهوری اسلامی است، خشم و انزجار خود را نشان دادند.

در ادامه این اعتراض گروهی از ماموران حراست ادارات آموزش و پرورش کرج به این مدارس اعزام شده و مدیران را مورد مواخذه قرار دادند. اما نتوانستند از ادامه اعتصاب دانش‌آموزان جلوگیری کنند.

لباس شخصی‌های بی‌هویت

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران نیز با صدور یک اطلاعیه در شامگاه ۱۱ مهرماه ضمن هشدار به آمران خشک مغز و لباس شخصی‌هایی که در اطلاعیه از آنها به‌عنوان «قاتل» یاد شده، از «ارتش، نیروهای نظامی و انتظامی» خواست تا «با تامین امنیت جانی مردم معترض و حق طلب، از ورود لباس شخصی‌های بی‌هویت تمامیت‌خواه در دانشگاه‌ها جلوگیری به عمل اورده و اجازه ندهند که قداره‌بندهای لباس شخصی، به جان و مال مردم به ستوه آمده متعرض شوند.»

نخبگان علمی یا اغتشاشگر

این شورا در اطلاعیه خود ضمن اظهار تاسف نسبت به حاکمیت جمهوری اسلامی که برای چندمین بار به حریم دانشگاه متعرض شده و دانشجویان را مورد ضرب و شتم قرار داده، نوشت: «ما با حاکمیتی مواجه هستیم که واژگون شدن سطل زباله و سوختن بنرهای تبلیغاتی ارگان نظامی‌اش را تخریب سرمایه ملی می‌خواند اما، کشتار، بازداشت و زخمی کردن نخبگان دانشگاهی که بزرگترین سرمایه کشور هستند، مبارزه با اغتشاشگر سرسپرده می‌نامد.»

دعوت به همراهی با اعتراضات حق‌طلبانه و آزادی‌خواهانه

شورای هماهنگی در ادامه اطلاعیه خود از معلمان سراسر کشور خواست تا با پیوستن به اعتراضات حق‌طلبانه و آزادی‌خواهانه مردم این جنبش حق خواهی را همراهی کنند: «معلمان شجاع و آگاه در روز سه‌شنبه ۱۲مهرماه ضمن اعتصاب در مدارس، کشتار، دستگیری و زندانی کردن انسان‌های شریف و رنجدیده و معترض به ساختار نامشروع حاکمیت را محکوم کرده و بر حفظ حریم دانشگاه‌ها و مکان‌های علمی پای می‌فشارند. نیروهای نظامی، تفنگ‌تان را زمین بگذارید و به خیل مردم حق‌طلب بپیوندید. این خیزش با کشتار و دستگیری مردم خاموش نمی‌شود.»

واکنش استاندار کردستان به اعتصاب معلمان

«اسماعیل زارعی کوشا» استاندار کردستان،در واکنش به تحریم‌ کلاس‌های درس و همراهی معلمان و دانش‌آموزان با اعتراضات سراسری خواستار برخورد بدون تعارف با معلمان و اساتیدی شد که در کلاس‌ها حاضر نمی‌شوند.

استاندار کردستان در واکنش به گسترش اعتصابات سراسری به مدارس و دانشگاه‌ها گفته است: «باید مراقبت جدی شود.»

حمله به دانشجویان محکوم است

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه هم دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حمله به دانشجویان از اعتراضات سراسری در ایران حمایت کرد. این سندیکا در بیانیه خود می‌نویسد: «همانطور که در جریان هستید، خیزش خیابانی و سراسری در شهرهای ایران هم‌چنان در جریان است. جنبش‌های مختلف در ایران با شعار “زن زندگی ازادی” در کنار هم برای بدست آوردن مطالبات خود مبارزه را در اشکال مختلف ادامه می‌دهند. خمیر مایه پیوند اعتراض‌های خیابانی با اعتصاب کارگری در اشکال مختلف در حال شکل‌گیری است. در هفته گذشته ما شاهد فراخوان‌های گسترده دانشجویان در بخش‌های مختلف مبنی بر حمایت از خیابان بوده‌ایم.»

فرزند کارگرانیم کنارشان می‌مانیم

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه با اشاره به حضور پرشور دانشجویان در کنار کارگران در سالهای گذشته و سردادن شعار «فرزند کارگرانیم، کنارشان می‌مانیم» افزود: «امروز همچنان این عزیزان، در کنار زنان و مردان ستم دیده، ثابت قدم ایستاده‌اند و در دانشگاه صدای ژینا امینی‌ها هستند. فرزندان کارگران می‌دانند که شعار زن زندگی آزادی در پیوند با شعار نان کار آزادی است. به این دلیل حاکمان همانطور که در آبان ۹۷ در جریان اعتصاب کارگران هفت تپه برای مدافعان نان کار آزادی، اداری شورایی حکم بیش از ۱۰۰ سال زندان را صادر کردند، تا شاید صدای جنبش کارگری را خفه سازند، امروز در اشکال دیگری دست به انتقام زده‌اند تا به خیال خود در پیوند شعار زن زندگی آزادی با شعار نان کار آزادی خللی وارد کنند.»

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه ضمن محکوم کردن «حمله به دانشجویان دانشگاه، بازداشت و ربودن دانشجویان، ضرب و شتم دانشجویان، استفاده از گاز آشک‌آور، شوکر، تفنگ ساچمه‌ای و تیر جنگی و دیگر اشکال خشونت دولتی بر علیه دانشجویان» آنرا  یک جنایت آشکار دانسته که «باید آمران و عاملان این جنایت سریعا  شناسایی و دادگاهی و تمام بازداشت شدگان به سرعت آزاد شوند. قطعا این جنایت و دیگر جنایت‌ها را نه فراموش می‌کنیم و نه می‌بخشیم.»

فضای دبیرستان‌ها هم ملتهب است

«سید هادی عظیمی»، معلم و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی هم در واکنش به وقایع اعتراضی سه هفته اخیر گفته است: «علاوه بر فضای دانشگاه‌ها، فضای دبیرستان‌ها هم ملتهب است. دانش‌آموزان خسته و عصیانگرند. تا دیر نشده است، به دلایل شکل‌گیری این فضای ملتهب توجه کنید و به جای سرکوب، اشتباهات را بپذیرید. به آزادی انسان‌ها و حق آنها توجه کنید و خواست اکثریت جامعه را به رسمیت بشناسید.»

اعتراض کسبه و بازاریان در برخی شهرهای ایران

همزمان با اعتصاب سراسری معلمان و دانش‌آموزان در مدارس گروهی از کسبه و بازاریان هم با تعطیلی محل کسب خود اعتصابی را آغاز کردند ویدئوهای دریافتی از این اعتصاب در شهرهای اصفهان، سقز، سنندج و… خبر می‌دهد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.