بیست و چهارمین روز اعتراضات سراسری؛ کشتار در کردستان

سه شنبه, 19ام مهر, 1401
اندازه قلم متن
شهره مهرنامی
 
در ادامه اخبار وقایع کردستان  اسکندر لطفی و مسعود نیکخواه دو فعال صنفی معلمان که روز ۱۶ مهرماه ۱۴۰۱ در مریوان بازداشت شده بودند  نیز به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده‌اند
در ادامه اخبار وقایع کردستان اسکندر لطفی و مسعود نیکخواه دو فعال صنفی معلمان که روز ۱۶ مهرماه ۱۴۰۱ در مریوان بازداشت شده بودند نیز به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده‌اند
 

بیست‌وچهارمین روز اعتراضات سراسری ایران، همچنان در شماری از شهرها ادامه دارد. در هفته چهارم از خیزش سراسری، مراکز آموزشی سراسر کشور، همچنان  وضعیتی ملتهب را پشت سر گذراندند.

تلاش سرکوبگران به‌ قصد عقب راندن مردم معترض ساکن شهر سنندج، مهم‌ترین رویداد مربوط به تظاهرات روز دوشنبه ۱۸مهر۱۴۰۱، به‌ حساب می‌آید. بر اساس تصاویر، ویدیوها و گزارش‌های منتشر شده در این زمینه، نیروهای سرکوب، مقابله سخت و شلیک مستقیم به معترضان این شهر را در دستور کار خود قرار داده‌اند. 

***

تیراندازی و سرکوب خشن در کردستان

گزارش‌ها حاکی از آن است که ٢۶۶ نفر از علما، مدرسان، امامان جمعه و جماعت در شهرهای کردستان، با انتشار بیانیه‌ای از مطالبات دینی و قانونی مردم و اعتراضات سراسری آن‌ها در شهرهای ایران حمایت کرده‌اند.

در این بیانیه که به تاریخ ۱۲مهر١۴٠١، از سوی روحانیان کرد امضا و منتشر شده است، با تاکید بر گسترش روزافزون اعتراضات در سراسر کشور آمده: «در روزهای گذشته شاهد فوران آتش‌فشان درونی میلیون‌ها هموطن رنجدیده در ایران بودیم؛ رنجی که ناشی از دهه‌ها نادیده گرفتن و شنیده نشدن مطالبات و خواسته‌های دینی و انسانی و قانونی‌شان است.»

دوشنبه ۱۸مهر،  وضعیت اینترنت همچنان در شهرهای استان کردستان نابسامان گزارش داده شد و به همین سبب، انتشار اطلاعات با کندی صورت می‌گرفت.

شاهدان عینی از حضور گسترده نیروهای امنیتی و لباس شخصی، در میادین اصلی شهرهای سنندج و سقز خبر دادند.

بامداد دوشنبه نیز در یکی از محلات بلوار کردستان در شهر سقز، نیروهای لباس شخصی به منازل شهروندان معترض حمله کرده و با شکستن شیشه‌ها و در منازل با ایجاد رعب و وحشت، جوانان ساکن دست‌کم ۵ خانه را همراه خود برده‌اند.

همچنین در محله دیگری نیز حوالی بلوار کردستان، نیروهای امنیتی به خانه زن جوانی که پیشتر در جریان اعتراضات شب‌های پیشین سقز زخمی شده بود، یورش برده و او را با خشونت بسیار بازداشت کرده و با خود برده‌اند. شاهدان عینی می‌گویند خشونت زیادی از سوی ماموران امنیتی نسبت به این زن جوان اعمال شده و علیرغم جراحت، او را به روی زمین کشیده و همراه خود برده‌اند.

پایگاه خبری «هه‌نگاو» نیز اعلام کرده است، که یک جوان ۲۲ ساله به نام «آرین مریدی»، در جریان اعتراضات شب گذشته در ثلاث‌باباجانی، با شلیک مستقیم نیروهای حکومتی به قتل رسیده است. بنابر گزارش منتشر شده به نقل از یک منبع مطلع آمده است، این فرد با جراحت بسیار شدید به بیمارستان حضرت رسول در جوانرود منتقل شد، اما به دلیل وخامت وضعیت جسمانی بعد از انتقال به کرمانشاه، در ساعات اولیه بامداد امروز جانش را از دست داد.

ظهر دوشنبه۱۸مهر، دانش‌آموزان مدارس شهرستان دهگلان، پس از پایان کلاس‌ها به خیابان‌ها آمده و دست به اعتراض زدند.

براساس گزارش منتشر شده در اتحادیه آزاد کارگران، در جریان یورش و شلیک‌های پی‌درپی ماموران امنیتی به این دانش‌آموزان معترض، یک دانش‌آموز ۱۷ ساله به نام «سوران مبارکی» اهل روستای مبارک‌آباد از توابع بخش بلبان‌آبادِ شهرستان دهگلان، بازداشت شده است. از سرنوشت او پس از بازداشت اطلاعی در دست نیست.

«ایران‌وایر» همچنین مطلع شده است، یک کودک ۱۲ ساله در جریان سرکوب اعتراضات شب گذشته شهر سقز، با شلیک تیرهای ساچمه‌ای نیروهای امنیتی از ناحیه چشم مجروح شده و بینایی خود را از دست داده است.

در همین حال، خبرهایی از زندان مرکزی سقز دریافت شده است که مجروحان بازداشت شده در زندان، با کمک نیروهای درمانی شاغل در مراکز بهداشتی بیرون از زندان، مورد مداوا قرار می‌گیرند.

بر اساس اطلاعات دریافتی، وضعیت زندان مرکزی سقز به لحاظ تعداد بازداشت‌شدگان، وضعیت بهداشت و تعدد افراد مجروح و نیازمند کمک‌های فوری پزشکی، بسیار نگران کننده است.

همچنین بنابر اطلاع «ایران‌وایر» شامگاه گذشته، ۵ زن که در پارک شهر سقز دور هم جمع شده و مطلقا در اعتراضات حضور نداشتند، به دست نیروهای امنیتی به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و بازداشت شده‌اند. هویت بازداشت شدگان هنوز برای «ایران‌وایر» احراز نشده است.

در ادامه اخبار وقایع کردستان، «اسکندر لطفی» و «مسعود نیکخواه»، دو فعال صنفی معلمان که روز ۱۶مهر۱۴۰۱، در مریوان بازداشت شده بودند نیز، به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده‌اند.

بازداشت و انتقال این دو فعال صنفی به بند ۲۰۹ زندان اوین در حالی صورت گرفت که هر دوی آن‌ها در اواخر مرداد، با قرار وثیقه ۲میلیارد تومانی آزاد شده بودند.

همچنین در ادامه بازداشت‌ها، دست‌کم ٢٠٠ نفر از شهروندان بازادشت‌ شده اهل سقز در جریان اعتراضات روزهای گذشته در پی قتل «مهسا (ژینا) امینی» به دست گشت ارشاد، به دلیل کمبود جا در زندان مرکزی سقز، به زندان مرکزی همدان منتقل شده‌اند.

یک منبع نزدیک به دادگستری شهرستان سقز، شامگاه ۱۸مهر ١۴٠١، با اعلام این خبر به «ایران‌وایر» گفت: «ظهر امروز، دادگستری شهرستان سقز با هماهنگی مسوولان زندان مرکزی و مقامات امنیتی سقز، به دلیل تراکم جمعیت، کبود جا و وضعیت وخیم معترضان زخمی در زندان این شهر، دست‌کم ٢٠٠ نفر از بازادشتی‌های اخیر سقز را با ون‌های نیروهای مسلح یگان ویژه، به زندان مرکزی همدان منتقل کرده‌اند.»

در همین راستا، سازمان عفو بین‌الملل، با هشدار نسبت به ابعاد گسترده سرکو‌ب جاری معترضان در سنندج اعلام کرد، گزارش‌های دریافت شده حاکی از استفاده نیروهای امنیتی از سلاح گرم و شلیک مکرر گاز اشکاور، از جمله به خانه‌های مردم است.

 این سازمان در توییت دیگری اضافه کرد:«مقام‌های جمهوری اسلامی برای پنهان کردن جنایات خود به قطع شبکه‌های اینترنت و تلفن همراه ادامه می‌دهند و کشورهای جهان باید فوران مراتب اعتراض خود را با سفرای ایران مطرح کنند و از آن‌ها بخواهند که فورا به سرکوب اعتراضات پایان دهند و به حق آزادی تجمع احترام بگذارند.» 

همچنین سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» از وخامت شرایط در شهر سنندج در شامگاه ۱۸مهر خبر داده و گزارش کرده است که این شهر، زیر رگبار گلوله نیروهای نظامی قرار دارد.

به نوشته «هه‌نگاو»، درگیری‌ها در دوشان-سنندج بسیار سنگین است، اما به دلیل قطع اینترنت امکان ارسال تصاویر از سوی شهروندان وجود ندارد.

در ادامه، شامگاه دوشنبه ۱۸مهر۱۴۰۱، یک مقام امنیتی در ایران، در گفت‌وگو با «ایران‌وایر»، از اعزام «نیروهای یگان ویژه عملیاتی سپاه قدس انقلاب اسلامی»، شاخه برون‌مرزی سپاه‌پاسداران به مریوان، برای شروع عملیات نظامی علیه احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی در مناطق عمقی خاک اقلیم کردستان عراق و برچیدن اردوگاه‌های نظامی این احزاب خبر داد.

این منبع آگاه، با اعلام این خبر به «ایران‌وایر» گفت: «عصر امروز کاروانی از یگان‌های ویژه عملیاتی سپاه قدس، متشکل از ۴۵ تا ۵٠ خودرو نظامی مجهز به تسلیحات و ادوات جنگی کافی، به شهر مرزی مریوان اعزام شده‌اند.»

 

فشار بر خانواده‌های جانباختگان

«آتش شاکرمی»، خاله «نیکا شاکرمی» که در روز ۱۱مهر و همزمان با ربایش پیکر خواهرزاده‌اش به دست نیروهای امنیتی بازداشت و به تهران منتقل شده بود، با انتشار یادداشتی از آزادی خود خبر داده و نوشته است: «زنده‌ام. در سلامت جسمی و در خانه‌ام هستم.»

او که همراه با «محسن شاکرمی» دایی‌اش مجبور به انجام مصاحبه تلویزیونی و اعتراف اجباری شده و سناریوی تعریف شده رسانه‌های وابسته به سپاه از جمله تسنیم را بازتعریف کرد، در این یادداشت نوشته است: «می‌دانم دل‌نگران حال من هم بوده‌اید. اگر بگویم خوبم، به رنج خود و آنچه بر من گذشته و زیسته‌ام اهانت کرده‌ام. خوب نیستم. خوب نخواهم شد.»

همچنین «نسرین شاکرمی» مادر نیکا شاکرمی، در گزارشی که دوشنبه۱۸مهر در «اعتماد آنلاین» منتشر شده بود، یک‌بار دیگر روایت‌هایی که رسانه‌های نزدیک به سپاه، از جمله «تسنیم»، درباره کشته‌شدن نیکا منتشر کردند را رد کرد و گفت فرزند ۱۶ ساله‌اش «در تجمعات اعتراضی کشته شده و  فیلم منتشر شده از سوی صداوسیما در این باره «مربوط به نیکا نیست.»

او در ادامه این گفت‌وگو خواستار «بررسی ابهامات پرونده» شد و گفت: «کسانی که مسوول این حادثه تلخ هستند، مسوولیت خود را بپذیرند، می‌خواهم ابهامات پرونده نیکا بدون اعمال فشار و به صورت شفاف بررسی شود.»

نسرین شاکرمی، با تاکید بر اینکه یقین دارد دخترش در تجمعات ۲۹شهریور در بلوار کشاورز حضور داشته گفته است: «مدارک تماس‌های تلفنی من موجود است، او به من گفت در تجمعات حضور دارد، سر و صداهای پیرامونی تماس نیز حاکی از حضور نیکا در تجمعات بود. سر و صداهایی که نشان می‌داد ماموران به سمت بچه‌ها آمده‌اند و آن‌ها فرار می‌کنند.»

از سوی دیگر «صالح نیک‌بخت»، وکیل پرونده «مهسا امینی»، از شکایت از تمام عاملان مرگ مهسا امینی خبر داد.

صالح نیکبخت‌ در گفت‌وگو با روزنامه «هم‌میهن» که دوشنبه۱۸مهر منتشر شده است، با اعلام این خبر گفت: «طبق استعلاماتی که ما به عنوان وکلای پرونده از متخصصان جراحی مغز و اعصاب کرده‌ایم، عمل جراحی تومور کرانیوفارنژیومای مغزی، که ۱۵ پیش برای مهساانجام شده، نقشی در مرگ او، آن هم حدود ۱۰۰ دقیقه پس از دستگیری او نداشته است.»

این در حالی است که در گزارش منتشر شده توسط پزشکی قانونی، علت مرگ، بیماری زمینه‌ای بود. این گزارش تاکید کرده بود که مرگ مهسا «ناشی از اصابت ضربه به سر و اعضا و عناصر حیاتی بدن نبوده است.»

همچنین یک منبع مطلع به «ایران‌وایر» می‌گوید که خانواده مهسا امینی تحت نظر و فشار نهادهای امنیتی مرکزی و نیز استان کردستان قرار دارند.

او می‌گوید: «اعضای خانواده مهسا امینی بارها از سوی نهادهای امنیتی تهدید به مرگ شده‌اند.» 

پیش‌تر «ایران‌وایر» از فشار نهادهای امنیتی بر روی خانواده، برای سناریوسازی درباره جان باختن مهسا امینی خبر داده بود. خانواده مهسا امینی تاکنون تمام روایت‌های حکومتی از نحوه جان باختن فرزندشان را رد کرده‌اند.

 

اعتصاب کارگران صنعت نفت

یکی از خبر های مهم روز دوشنبه، شاید خبر اعتصاب کارگران صنعت نفت باشد. در اخبار آمده جمعی از کارگران پروژه‌ای صنعت نفت، گاز و پتروشیمی شاغل در پتروشیمی بوشهر واقع در عسلویه، به اعتراضات مردمی پیوستند.

به دنبال ادامه سرکوب اعتراضات مردمی در روزهای اخیر، صبح دوشنبه۱۸مهر ۱۴۰۱، کارگران پروژه‌ای شاغل در پتروشیمی بوشهر واقع در عسلویه، از ساعت اولیه صبح و قبل از شروع کار، دست به تجمع و سردادن شعار زدند.

ویدیوهایی که تا این لحظه در فضای مجازی از این اعتراض منتشر شده، نشان می‌دهد آن‌ها با ایجاد راه‌بند در ورودی سایت‌های پتروشیمی، اقدام به سردادن شعارهای اعتراضی کرده‌اند.

همچنین شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، از پیوستن کارگران پروژه‌ای پتروپالایش کنگان و فاز دوم پالایشگاه آبادان، به اعتصاب همکاران خود در پتروشیمی بوشهر خبر داد.

تا این لحظه، دست‌کم چهار هزار کارگر پیمانی صنعت نفت در سایت‌های پتروشیمی‌ بوشهر، پتروشیمی بُرزویه، دماوند و هنگام در عسلویه، پتروپالایش کنگان، فاز دوم پالایشگاه آبادان و کارگران چند شرکت دیگر، از جمله مخازن سبز در نزدیکی بوشهر، از صبح روز دوشنبه اعتصاب و تجمع کرده‌اند.

این شورا در خبری که در کانال تلگرامی خود منتشر کرده، با اعلام اینکه این دو گروه هم دست از کار کشیده و در حال ترک محل کار خود هستند، از پیوستن آن‌ها به اعتصاب خبر داده و نوشت: «این آغاز راه است و ما هم قدم و همراه با مردم سراسر کشور، هر روز به اعتراضات خود ادامه خواهیم داد.»

از سوی دیگر، در ساعات پایانی روز دوشنبه نیز، کانال تلگرامی «سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه»، از تصمیم این اتحادیه کارگری برای پیوستن به اعتصابات سراسری خبر داد. این گروه از فعالان کارگری در بخشی از بیانیه خود، ضمن قدردانی از کارگرهای اعتصاب‌کننده صنعت نفت، چنین نوشتند: «این خیزش عظیم و قابل ستایش باید با اعتصاب کارگران در جای‌جای این سرزمین پیوند زده شود.»

از: ایران وایر 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.