قطع درختان سالم به بهانه پوسیدگی توسط شهرداری اصفهان

جمعه, 19ام خرداد, 1391
اندازه قلم متن

شهرداری اصفهان به مردم دروغ گفت

گزارش قطع درختان مادی نیاصرم توسط شهرداری تائید شد


ایران‌نامه- شاهین سپنتا: همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، پس از انتشار گزارش قطع درختان سالم در کنار مادی نیاصرم اصفهان، سرپرست سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان ضمن تکذیب خبر قطع درختان سالم، کاربرد این درختان را «صنعتی» دانست و اعلام کرد که قطع درختان مذکور به علت پوسیدگی از درون و برای جلوگیری از سقوط آن‌ها انجام شده است و تاکید کرد که تمام درختان سطح شهر توسط سازمان پارک‌ها و فضای سبز اصفهان در صورت وجود علائم پوسیدگی قطع می‌شوند.

این سخنان سرپرست سازمان پارک‌ها و فضای سبز در حالی اعلام شد که از دیدگاه کارشناسان، تعداد زیادی از درختان قطع شده، هیچ نشانه ای از پوسیدگی در خود نداشتند و از نظر سنی نیز در مرحله‌ای نبودند که شرایط تحلیل بافت و پوسیدگی از درون در تنه آنها ایجاد شده باشد.

دکتر محمد کوشافر، فعال محیط زیست اصفهان در این مورد گفت: «در این محل تنها یک درخت قطع نشده، بلکه تعداد بیشتری درخت بریده شده که هم اکنون قابل شمارش است.»

وی در مورد سخنان سرپرست سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان و اشاره او به یکی از درختان که اهالی محل به استناد سخنان یکی از کارشناسان شهرداری، سن آن را ۴۰۰ سال تخمین زده بودند، گفت: «ایشان درباره یکی از این درختان عنوان داشته‌اند “درخت ۴۰۰ سال نداشته و نهایتا ۴۰ سال داشته است”. اما وقتی مسئولان درباره اقدامی مهم اطلاع‌رسانی کافی انجام نداده و سکوت پیشه می‌کنند، زمینه برای اظهار نظرهایی احتمالا غیر تخصصی و شایعات باز می‌شود.»

عضو جمعیت پیام سبز اصفهان افزود: « اگر این درخت به گفته ایشان ۴۰ ساله بوده است، به خوبی قابل درک است که چقدر هزینه، ماده و انرژی صرف شده تا درخت به این سن رسیده است. درختی با این سن دارای مزایای ارزشمند زیست محیطی، اقتصادی و فرهنگی است و در نتیجه باید در مراقبت از آن و رفع مشکلاتش تلاش نمود.»

عضو هیات علمی دانشگاه در پاسخ به سخنان یاد شده که گفته شده این درختان پس از ۳۰ سال از درون می‌پوسند، یادآور شد: «همیشه شرایط طبیعی محلی با دانش تئوریک تک بعدی منطبق نیست همان‌گونه که اکنون که درختان قطع شده‌اند، مشاهدات ظاهری از تنه و کنده اکثر آنها نشان داد بسیاری از درختان قطع شده (نه همه آنها) هنوز سالم بودند، گرچه آزمایش‌های تخصصی می‌تواند کمک بیشتری نماید. به نظر می‌رسد در این مکان شناسایی درختان آسیب دیده و تعیین میزان آسیب‌پذیری آنها به خوبی انجام نشده است. لذا پیشنهاد می‌شود در آینده برای تشخیص برای تشخیص پوسیدگی درختان از آزمایش‌ها و مستندات کامل‌تری استفاده شود.»

وی با ارائه راهکار برای حفظ درختان و جلوگیری از قطع نابجای آنها گفت: « اگر درختی با آن سن که ذکر کرده‌اند، آثار پوسیدگی داشت و یا عدم تعادلی بین وزن درخت و توان ریشه وجود داشت بهتر است با اقداماتی نظیر هرس، سبک سازی، کاهش ارتفاع درخت و مهار آن، موجب افزایش پایداری درخت شویم به جای آن که اقدام به قطع کامل آن نماییم.»

دبیر شبکه تشکل های غیردولتی زیست محیطی اصفهان تاکید کرد: «اگر بپذیریم که شهرداری به دلیل احتمال سقوط درختان اقدام به قطع آنها نموده است، ضمن احترام به هر ایده‌ای که باعث دفع مخاطرات از شهروندان می‌شود، استفاده از روش‌های مناسب و تخصصی‌تر در تشخیص پوسیدگی، میزان پایداری و استحکام درخت و همچنین انتخاب راهکارهای مناسب برای مقابله با این پدیده را لازم می دانیم؛ ضمن آن‌که همراهی با شهروندان و آگاهسازی و اطلاع رسانی به موقع و بهره‌گیری بیشتر از دانش بومی می‌تواند شرایط بهتری در مدیریت مادی نیاصرم ایجاد نماید و قطعا همشهریان از هر اقدام منطقی برای بهبود شهر استقبال می‌نمایند.»

مادی نیاصرم شامل مجموعه نهرهایی است که قرن‌هاست به منظور تقسیم بخشی از آب زاینده‌رود در شهر اصفهان ساخته شده است و افزون بر نقش مهم در آبرسانی، با ایجاد فضای سبز نقش مهمی در تلطیف هوای شهر دارد. مادی نیاصرم یکی از بلندترین مادی‌های اصفهان به شمار می‌رود که به دلیل حریم گسترده و جایگاه ویژه، در سال ۱۳۸۹ در فهرست آثار ملی ثبت شد. طول مادی نیاصرم ۱۷ کیلومتر است و طول انشعابات شاخه اصلی این مادی به ۲۵ کیلومتر می رسد که از پل مارنان تا پل شهرستان ادامه دارد.

به تازگی عوامل شهرداری اصفهان اقدام به قطه تعدادی درخت در کنار این مادی نمودند که بیشتر آنها سالم و بدون پوسیدگی بودند و این اقدام با رنجش و اعتراض شهروندان و اهالی محل روبرو شد.

به استناد گفته‌های سرپرست سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان، این احتمال وجود دارد که این روند اشتباه در تشخیص درختان پوسیده از سالم و روش اشتباه در مراقبت از درختان منجر به قطع درختان بیشتری در حاشیه مادی‌ها و نقاط مختلف شهر شود.

آیا این درخت پوسیده بود؟

آیا راهی برای نجات این درخت نبود؟

به این نهال حتی فرصت درخت شدن ندادند!

چرا این درخت سایه افکن قرار است به زودی قطعه قطعه شود؟

شاخ و برگ سبز همان درخت که در نوبت قطع شدن قرار دارد!

تنه درخت را با علامت (M) با اسپری آبی نشانه گذاری کرده‌اند، یعنی باید قطع شود!

آیا نمی شود با هرس به موقع و کاهش ارتفاع و اقدامات دیگر

از مرگ این درخت و موارد مشابه جلوگیری کرد؟

شهرداری اصفهان در تامین بهداشت و جمع آوری زباله اطراف

مادی تاریخی و ثبت شده نیاصرم ناتوان است؛

جایی که می توانست یکی از جاذبه های اصفهان برای گردشگران باشد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.