تیراندازی دوباره به معترضان پس از برکناری رئیس پلیس زاهدان؛ مولوی عبدالحمید: نبود آزادی سیاسی مهمترین مشکل ایران است

جمعه, 6ام آبان, 1401
اندازه قلم متن

نماز جمعه زاهدان در مسجد مکی

بی بی سی فارسی

در حالی که رئیس پلیس و رئیس کلانتری ۱۶ زاهدان به دلیل «قصور» در کشتار معترضان در این شهر از کار برکنار شده‌اند، نماز جمعه اهل سنت زاهدان بار دیگر با حضور انبوهی از معترضان برگزار شد. مولوی عبدالحمید در سخنرانی خود از نبود آزادی سیاسی در ایران انتقاد کرد.

شورای تامین استان سیستان و بلوچستان با اعلام این مطلب گفته است که برکناری این دو مقام انتظامی قدمی برای «جبران خسارات وارده به جانباختگان بی گناه و خانواده های آنان» است.

این یکی از اولین مواردی است که حکومت ایران با مقام‌های امنیتی به دلیل نقششان در سرکوب معترضان برخورد می‌کند.

برکناری رئیس پلیس و رئیس کلانتری در آستانه نماز جمعه زاهدان انجام شد. مولوی عبدالحمید در نماز جمعه زاهدان خواهان تکثرگرایی و آزادی بیان در ایران شد و گفت ضعف‌های مدیریتی ناشی از یکدستی حکومت است.

در هفته‌های گذشته پس از نماز جمعه اهل سنت تجمعات اعتراضی وسیعی در زاهدان شکل گرفته است. امروز نیز پس از نماز جمعه تظاهرات بزرگی انجام شد که با شعارهایی علیه حکومت و آیت‌الله علی خامنه‌ای همراه بود. ماموران امنیتی امروز بار دیگر به سوی معترضان تیراندازی کردند.

شورای تامین سیستان و بلوچستان می‌گوید در حوادث «جمعه خونین زاهدان» در مجموع ۳۵ نفر کشته شده‌اند، اما فعالان بلوچ می‌گویند حدود صد نفر از قربانیان را شناسایی کرده‌اند.

ناآرامی در زاهدان از آنجا آغاز شد که عده‌ای از شهروندان برای اعتراض به «تجاوز یک فرمانده پلیس به یک دختر چابهاری نوجوان» تجمع کردند و با شلیک مستقیم ماموران امنیتی روبرو شدند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.