شکایت خانواده‌ها از مربی فوتبال به دلیل «تعرض» به اعضای تیم نمازگزاران مشهد

شنبه, 1ام بهمن, 1401
اندازه قلم متن

تصویری از تیم نمازگزاران مساجد مشهد در روزنامه شهرآرا، سال ۱۳۹۶

تصویری از تیم نمازگزاران مساجد مشهد در روزنامه شهرآرا، سال ۱۳۹۶

مهدی رستم‌پور

خانواده‌های ۱۵ نفر از اعضای یک مدرسه فوتبال در مشهد با حضور در حراست اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی، از مربی این باشگاه به دلیل «تعرض» به فرزندان‍‌شان شکایت کردند.

خانواده‌های بازیکنان در گوشی تلفن فرزندان خود متوجه آزارهای این مربی شده‌اند. گزارشگر فوتبال صداوسیما در مشهد، بدون اشاره به نام باشگاه، از «فاجعه‌ای دیگر برای فوتبال خراسان رضوی» نوشته و از باز شدن پرونده در دادستانی خبر داده است.

رادیوفردا مطلع شده که این تیم «نمازگزاران مساجد مشهد» نام دارد و در دو صفحه اینستاگرامش، تصاویری از تیم‌های نونهالان و نوجوانان، همچنین مراسم مذهبی‌، زیارت و نماز جماعت در زمین فوتبال دیده می‌شود.

هیئت فوتبال خراسان رضوی و اداره کل ورزش و جوانان این استان، تاکنون واکنشی به این خبر که در وب‌سایت‌های داخلی منعکس شده، نشان نداده‌اند.

سال ۱۳۹۵ آزار جنسی سعید طوسی، «کارشناس» شورای عالی قرآن و قاری، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های داخلی و بین‌المللی داشت. او در کلاس قرائت خود، قاریان نوجوان را تحت آزار جنسی قرار می‌داد.

در همان زمان محمود صادقی، نماینده وقت مجلس، در توییتر از «مداخلات ناموجه مقامات قضایی» در پرونده طوسی پرده برداشت و مختومه شدن پرونده با «دخالت مقامات عالی قضایی» را از دلایل «گستاخی متجاوز به پسران نوجوان شوشتری» دانست.

طوسی از اعضای «جلسات محفل انس با قرآن» علی خامنه‌ای بود. شاکیان پرونده نیز دخالت‌های علی مقدم معاون ارتباطات دفتر رهبر جمهوری اسلامی و رئیس شورای عالی قرآن را از جمله دلایل مختومه شدن پرونده عنوان کردند.

حالا در نظام جمهوری اسلامی پس از خبر تجاوز در کلاس قرائت قرآن، رسوایی آزار جنسی در تیم فوتبال نمازگزاران رخ داده است.

پیشتر تصاویری دلخراش و غیر قابل انتشار از یک خوابگاه ورزشیِ متعلق به بازیکنان پسر در رده نونهالان به رادیوفردا ارسال شده بود که «مربی بزرگسال مقابل شاگردانش، در حال تعرض به یکی از آنهاست».

رفتار عادی سایرین، حاکی از تکراری بودن این صحنه است. فرستنده که از اهالی رسانه است، می‌گوید فیلم را برای حراست فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش هم ارسال کرده اما «واکنشی نشان ندادند».

افشاگری از کودک‌آزاری و تعرض به نونهالان فوتبالیست، از میانه دهه ۸۰ آغاز شد و به دلیل پنهانکاری مسئولان ورزش کشور هیچ گاه به نتیجه مشخصی نرسید.

ناصر فریاد شیران از افشاگران فساد اخلاقی در مدارس فوتبال گفت: «در برخی از این مدارس افرادی هستند که از بچه‌ها بهره‌برداری جنسی می‌کنند. نه تنها خود کودکان، بلکه از مادران‌شان هم سوء استفاده می‌شود.»

مربی وقت تیم نفت تهران تاکید کرد برخی تیم‌ها در خوابگاه‌ها ۱۰ بازیکن رده‌های پایه که سن‌شان بین ده سال تا بیست سال است را در یک اتاق اسکان می‌دهند و همان جا نیز مورد تعرض قرار می‌گیرند.

مرداد ۱۳۸۹ هم اخباری درباره تعرض به کودکان علاقه‌مند به فوتبال، به بهانه تست‌گیری و عضویت در مدرسه فوتبال استقلال منتشر شد.

خبرگزاری فارس به نقل از مسئول ورزشگاه مرغوبکار، این موضوع را در این ورزشگاه تکذیب کرد، در حالی که طبیعتاً مسئول ورزشگاه نمی‌توانسته شاهد چنین وقایعی بوده باشد.

آذر ۹۵ مسعود شجاعی کاپیتان وقت تیم ملی فوتبال در گفت‌و‌گوی تصویری اختصاصی با رادیوفردا، به فساد در برخی مدارس فوتبال اشاره کرد.

پس از این گفت‌وگو، همشهری جوان یک شماره خود را با تیتر روی جلد «هیس، پسرها فریاد نمی‌زنند»، به آزار جنسی در مدارس فوتبال اختصاص داد. از خوراندن آب‌میوه خواب‌آور توسط مربی تا تجاوز به بازیکنان آکادمی باشگاه توسط لیدر شرور. همچنین نقل قول از غلامرضا سرخه‌ای، دروازه‌‎بان اسبق و مربی پایه، درباره رواج تجاوز به خردسالان، با وعده بازی دادن بیشتر در جریان مسابقات.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.