جزییات بازداشت و شکنجه تیم پزشکی امدادرسان به معترضان

پنجشنبه, 6ام بهمن, 1401
اندازه قلم متن

ایران وایر

منابع مطلع از داخل ایران جزییاتی از نحوه بازداشت و شکنجه یک تیم پزشکی که ۱۳ آذر ۱۴۰۱ در مهاباد بازداشت شده بودند، در اختیار دکتر «نظام‌الدین میثاقی»، متخصص بی‌هوشی ساکن امریکا گذاشته‌اند. 

پیش‌تر «ایران‌وایر» از بازداشت دو پزشک و یک تکنسین اتاق عمل که به مهاباد سفر کرده بودند به دست ماموران امنیتی خبر داده بود: «یاسر رحمانی‌راد، پزشک عمومی ۳۴ ساله ساکن  خرم‌آباد همراه با دکتر بهنام اوحدی، روان‌پزشک ۴۹ ساله و همایون افتخاریان‌نیا، تکنسین ۲۳ ساله اتاق عمل روز چهارشنبه ۹ آذر ماه سال جاری به آذربایجان شرقی و کردستان سفر کرده بودند. این سه تن در تاریخ ۱۳ آذر در هتل محل اقامت خود توسط پلیس امنیت و اطلاعات نیروی انتظامی دستگیر شدند.»

به گفته نظام‌الدین میثاقی، این تیم پزشکی که برای امدادرسانی به معترضان راهی مهاباد شده بودند، مقادیری دارو، تجهیزات پزشکی و بهداشتی به همراه داشته‌اند. تمامی تجهیزات دارویی و بهداشتی آن‌ها نیز ضبط شده است.

به گفته دکتر میثاقی به نقل از منابع آگاه، این سه پزشک ۴۶ روز را در سلول انفرادی گذرانده‌ و سپس هر سه آن‌ها با قرار وثیقه۶۰۰ میلیون تومانی، به طور موقت آزاد شده‌اند. 

«برهم زدن امنیت داخلی و خارجی کشور» و «ارتکاب جرم از طریق تلاش برای درمان اغتشاش‌گران» عناوین اتهاماتی هستند که این سه پزشک با آن روبه‌رو شده‌اند. 

دکتر میثاقی به «ایران‌وایر» می‌گوید: «پزشکان دستگیر شده در حالی توسط یاسر گوزلی، بازپرس شعبه سوم دادسرای عمومی و انقلاب مهاباد با چنین موارد اتهامی روبه‌روشده‌اند که درمان آسیب دیدگان را مطابق سوگند بقراط، وظیفه اخلاقی و انسانی خود می‌دانند. آقای گوزلی به این سه پزشک گفته است که سرنوشت شما باید درس عبرتی برای سایر پزشکان باشد تا دیگر هیچ پزشکی جرات نکند به مخالفان نظام اسلامی که همگی مستحق مرگ هستند، خدمات پزشکی ارایه دهد!»

به گفته دکتر میثاقی، بنا بر اطلاعات دریافتی از منابع مطلع در مهاباد، بازجویان از طریق تحمیل بی‌خوابی طولانی‌مدت، انتقال اخبار دروغ مانند مرگ مادر و سکته پدر و سایر شکنجه‌های شدید روانی، سعی در اخذ اعترافات کذب و اجباری مبنی بر ارتباط با حزب دموکرات کردستان، از احزاب مخالف جمهوری اسلامی از آن‌ها داشته‌اند.

یاسر رحمانی‌راد، یکی از پزشکان بازداشت شده، از فعالان  دانشجویی و کارگری است. او که در رشته تخصصی اطفال تحصیل می‌کرد، در مرداد ۱۳۹۹ به دلیل حمایت از کارگران هفت‌تپه از ادامه تحصیل منع شد و از آن زمان به عنوان پزشک عمومی مشغول به فعالیت بوده است.

این سه پزشک در حالی در انتظار برگزاری جلسات دادگاه خود هستند که شرایط زندان در مهاباد برای معترضان در بند بسیار بحرانی توصیف شده است. 

منابع مطلع «ایران‌وایر» خبر از شکنجه شدید جسمی سایر بازداشت شدگان در مهاباد داده‌اند. تهدید به تجاوز، شلاق به کف پا، ضربه با شوکر، ضربه به گوش با هدف ایجاد آسیب شنوایی، آویختن از پا و شکستن دنده‌های بازداشتی‌ها از جمله موارد مشاهده شده توسط شاهدان عینی در زندان مهاباد بوده‌اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.