تیم ملی فوتبال ساحلی ایران قهرمان آسیا شد

یکشنبه, 6ام فروردین, 1402
اندازه قلم متن

این سومین قهرمانی ایران در تاریخ جام ملت‌های آسیا است
رادیو فردا

تیم ملی فوتبال ساحلی ایران با پیروزی قاطع ۶-۰ ژاپن در ساحل پاتایا، فاتح جام ملت‌های آسیا شد.

برای نخستین بار در تاریخ فینال‌های جام ملت‌ها، تیم قهرمان توانست دروازه‌اش را بسته نگه دارد.

علی میرشکاری (دو گل)، موحد محمدپور، مسلم مسیگر، محمدعلی مختاری و تاکومی یوساتو (گل به خودی) گل‌های ایران را وارد دروازه ژاپن کردند.

این سومین قهرمانی ایران در تاریخ این رقابت‌هاست. ژاپن هم سه قهرمانی را در کارنامه دارد.

رقابت‌های امسال، کانال ورود به جام جهانی ۲۰۲۳ دوبی محسوب می‌شود و تیم‌های اول تا سوم یعنی ایران، ژاپن و عمان سهمیه جام جهانی را دریافت کردند. جام جهانی در ساحل خلیج فارس و به میزبانی امارات برگزار خواهد شد.

ایران سه مسابقه‌اش در دور گروهی جام ملت‌ها را با پیروزی‌های متوالی پشت سر گذاشت تا صدرنشین گروه ب شود. برتری ۱۴-۵ مقابل مالزی، پیروزی ۱۱-۲ بر ازبکستان و ۷-۲ در برابر امارات، صدرنشینی بی چون و چرا را برای ساحلی بازان ایران رقم زد.

شاگردان علی نادری در مرحله یک‌چهارم نهایی و باز هم در نبردی یکسویه با برد ۱۰ بر صفر از سد بحرین گذشتند. در دیدار نیمه نهایی هم ۶-۳ عمان را شکست دادند تا فینالیست شوند. ایران در واپسین بازی تدارکاتی مقابل عمان شکست خورده بود.

ژاپن نیز برای راهیابی به فینال، کویت را در یک‌چهارم نهایی و امارات را در نیمه نهایی پشت سر گذاشت.

ایران در آخرین دوره جام بین قاره‌ای به میزبانی امارات با غلبه بر برزیل در فینال به قهرمانی دست یافته بود. ایران در همان مسابقات، با ژاپن به تساوی ۳-۳ رسید و در وقت اضافه توانست گل برتری را بزند.

مهدی میرجلیلی، امیرحسین اکبری، عباس رضایی، سعید پیرامون، محمد مرادی، مهدی شیرمحمدی، علی میرشکاری، موحد محمدپور، محمدعلی مختاری، مسلم مسیگر، رضا امیری‌زاده و محمدجواد خسروی بازیکنان ایران در جام ملت‌های آسیا بودند که توانستند جام قهرمانی را بالای سر ببرند.

ایران در جام جهانی ۲۰۲۱ مسکو حضور نداشت. زیرا فیفا به‌دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، دور مقدماتی را از برنامه‌اش خارج کرد تا با تیم‌های راه یافته در دوره قبلی، جام جهانی را برگزار کند. جالب این‌که ژاپن در جام جهانی به فینال صعود کرد و با شکست از روسیه، نایب قهرمان جام جهانی شد.

ملی‌پوشان ساحلی ایران، آخرین بار در جام‌جهانی ۲۰۱۷ باهاما حضور داشتند و رتبه سوم را به خود اختصاص دادند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.