«زن، زندگی، آزادی» دو جایزه عکاسی خبری جهانی را ربود

پنجشنبه, 10ام فروردین, 1402
اندازه قلم متن

احمد حلبی‌ساز، عکاس ایرانی

رادیو فردا

سازمان عکاسی خبری «وُرلد پرس فوتو» روز چهارشنبه، ۹ فروردین، نام دو عکاس ایرانی را هم در میان برندگان عکاسی خبری سال جاری میلادی اعلام کرد.

موضوع هر دو اثر متعلق به این دو عکاس ایرانی اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» است که با مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد در اواخر شهریورماه آغاز شد و هم‌چنان ادامه دارد.

احمد حلبی‌ساز یکی از این عکاسان است که در بخش آسیا برای یک تک‌عکس از زنی جوان بدون حجاب اجباری بر پس‌زمینه‌ای از زنان چادری، دیپلم افتخار ورلد پرس فوتو را دریافت کرد.

اثر متعلق به آقای فاطمی، ویدئویی حدودا هشت دقیقه‌ای و مستندگونه است از اعتراضاتی که با مرگ مهسا امینی آغاز شد. ویدئو با عنوان «زن، زندگی، آزادی» یک شب از فعالیت یک پرستار در میانه اعتراضات را به تصویر می‌کشد.

بخش اعظم این اثر را عکس‌های گروهی از عکاسان گمنام تشکیل می‌دهد که به‌ویژه در بحبوحه اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» آثاری چشمگیر و منحصر به‌فرد خلق کرده و روند اعتراضات اخیر در ایران را ثبت کردند.

گرچه تمام رسانه‌های خبری دنیا به‌ویژه از طریق شبکه‌های اجتماعی به این عکس‌ها دسترسی داشتند، کمتر نامی از این عکاسان در فضای مجازی می‌توان یافت.

حکومت جمهوری اسلامی همواره در مقابله با هر گونه اعتراض، ابتدا به محدود کردن شدید اینترنت متوسل می‌شود و سپس دست به ارعاب روزنامه‌نگاران و خبرنگاران و عکاسان می‌زند تا جلو انتشار آزاد اطلاعات و شرح وقایع داخل کشور را بگیرد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.