نگرانی مقامات اسرائیل از اظهارات اخیر مارک میلی درباره ایران

پنجشنبه, 17ام فروردین, 1402
اندازه قلم متن

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا

چهار مقام اسرائیلی گفته‌اند، اظهارات رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در جلسه اخیر یکی از کمیته‌های کنگره آمریکا درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی نگرانی مقام‌های اطلاعاتی و دفاعی اسرائیل را برانگیخته است.

سایت اکسیوس پنجشنبه ۶ آوریل (۱۷ فروردین) گزارشی منتشر کرده که در آن از نگرانی مقام‌های اسرائیلی از اظهارات اخیر ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در باره برنامه اتمی سخن می‌رود.

بنا بر این گزارش چهار مقام اسرائیلی گفته‌اند، اظهارت میلی  در جلسه هفته گذشته یکی از کمیته‌های تخصصی کنگره ایالات متحده نگرانی مقامات دفاعی و اطلاعاتی اسرائیل را برانگیخته است.

آن‌گونه که اکسیوس گزارش داده، “نگرانی‌های به اندازه‌ای بوده که مقام‌های اسرائیلی از دولت بایدن خواستار توضیح شده‌اند”.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا چهارشنبه گذشته، نه تنها نگرانی خود از همکاری فزاینده میان روسیه، چین و ایران را ابراز کرده بود، بلکه با اشاره به فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی گفته بود، ایران می‌تواند “در کمتر از دو هفته” به مواد لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای دست یابد.

به گزارش اکسیوس مارک میلی در این سخنان عنوان کرده بود که آمریکا متعهد است، از دستیابی جمهوری اسلامی به “سلاح هسته‌ای میدانی” جلوگیری کند.

این چهار مقام اسرائیلی گفته‌اند، واژه “میدان” در اظهارات رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا این تصور را در ذهن آنان ایجاد کرده که واشنگتن سیاست خود در قبال جمهوری اسلامی را تغییر داده و ممکن است برنامه هسته‌ای “نظامی” ایران را تحمل کند. ،به عبارتی، جمهوری اسلامی امکان تولید سلاح هسته‌ای را بیابد، بدون آنکه بتواند برای نمونه موشکی را به کلاهک هسته‌ای مجهز کند.

این در حالی است که رئیس جمهوری آمریکا بارها تاکید کرده که ایالات متحده به هیچ وجه دستیابی ایران به سلاح اتمی را نمی‌پذیرد.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا که به همراه میلی در در نشست یاد‌شده در کنگره حضور داشته نیز بر این مسئله تاکید کرده بود.

به نوشته سایت آکسیوس، ارزیابی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در باره زمان مورد نیاز جمهوری اسلامی برای تولید سلاح هسته‌‌ای نیز برای مقام‌های اسرائیلی نگران‌کننده بوده است.

ژنرال میلی گفته بود، جمهوری اسلامی در مرحله‌ای است که برای تولید اورانیوم غنی‌سازی‌شده به منظور ساخت سلاح هسته‌ای تنها “دو هفته” و در ادامه آن، برای تولید سلاح هسته‌ای به “تنها چند ماه” زمان نیاز دارد.

چهار مقام اسرائیلی که در گزارش اکسیوس از آنها سخن رفته ، همگی با مسئله ایران سروکار داشته و از جمله در وزارت دفاع، ارتش و موساد فعالیت دارند.

نگرانی‌های تازه اسرائیل از اظهارات ژنرال میلی در حالی خبرساز شده که این کشور روز گذشته اعلام کرد، “بدون کمک آمریکا هم آماده و قادر به حمله پیشگیرانه به ایران است”.

هرتزل لوی، رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل چهارشنبه ۵ آوریل گفت: «ما آماده‌ایم علیه ایران اقدام کنیم.»

او در مصاحبه‌ای پیش از چشن عید پسح یهودیان با اشاره به توانایی‌های ارتش این کشور به انجام حملات در کشورهای دور و نزدیک گفت، “ارتش در سال‌های آینده توانایی‌های خود را به میزان چشمگیری تقویت خواهد کرد و با وجود مسافت، چنین حمله‌ای [به ایران] درهم‌کوبنده خواهند بود”.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.