درخواست فدراسیون جهانی روزنامه‌نگاران برای برگزاری علنی دادگاه حامدی و محمدی

شنبه, 6ام خرداد, 1402
اندازه قلم متن

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران با انتشار بیانیه‌ای با اشاره به ۹ ماه زندان ناعادلانه این دو روزنامه‌نگار که به دلیل انجام وظیفه خود بازداشت شده‌اند، خواستار برگزاری علنی این دادگاه شد.

ایران وایر

همزمان با اعلام برگزاری دادگاه نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو روزنامه‌نگار زندانی، فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران با انتشار بیانیه‌ای با اشاره به ۹ ماه زندان ناعادلانه این دو روزنامه‌نگار که به دلیل انجام وظیفه خود بازداشت شده‌اند، خواستار برگزاری علنی این دادگاه شد.

در این بیانیه که روز جمعه پنجم خردادماه منتشر شده، فدراسیون با هشدار نسبت به صدور احکام سنگین از سوی قوه قضاییه، اعلام کرده: «متأسفانه در سال‌های  اخیر روال موجود به گونه‌ای بوده است که این نوع محاکمات به صورت غیرعلنی و بدون حضور رسانه‌ها برگزار می‌شود. روشی که از اطلاع عموم از جزئیات جلسه و صحت موضوع جلوگیری می‌کند.»

پیشتر «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران» با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز امیدواری برگزاری «محاکمه‌ای عادلانه» برای دو روزنامه‌نگار بازداشتی، خواهان برگزاری علنی دادگاه ایشان شده بود.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران(IFJ) در بیانیه خود با اشاره به بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، خواستار برگزاری دادگاه علنی دو روزنامه‌نگار دربند شد و بار دیگر از مقامات ایران خواست تا همه روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای را آزاد کنند.

نیلوفر حامدی و الهه محمدی از نخستین روزنامه‌نگارانی بودند که قتل مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد را پوشش دادند که مصادف با آغاز اعتراضات سراسری در ایران شد. مقامات ایران این دو روزنامه‌نگار را متهم به جاسوسی کردند. اتهامی که در ایران مجازات اعدام دارد.

از آغاز اعتراضات سراسری در ایران، فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران چندین بار از مقامات جمهوری اسلامی خواسته تا روزنامه‌نگاران زندانی را آزاد و از سرکوب رسانه‌ها دست بردارند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.