احسان خاندوزی: منابع ارزی ما را چین برمی‌دارد و رقم آنها هم روزانه تغییر می‌کند

سه شنبه, 17ام مرداد, 1402
اندازه قلم متن

وزیر اقتصاد ایران، احسان خاندوزی، اعتراف کرده است که منابع ارزی ایران در چین در اختیار دولت ایران قرار نمی گیرد. به گفتۀ او دولت چین این منابع را مستقیماً به شرکت‌های خود و در ازای مشارکت آنها در طرح‌های اقتصادی ایران می‌پردازد.

احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی © تسنیم
 

خبرنگار ایلنا از احسان خاندوزی پرسیده است که بالاخره “پول های ایران در چین چه عنوانی دارند؟ آیا جزو پول های بلوکه شده محسوب می شوند یا پول های ذخیره شدۀ [ایران] در چین”؟

از نحوۀ پاسخگویی احسان خاندوزی پیداست که او حتا به عنوان وزیر اقتصاد اطلاع مستقیم و دقیقی دربارۀ این منابع و رقم آنها ندارد. وی گفته است: “طبق اطلاعاتم تمام منابع ایران در چین به عنوان اجرای پروژه های فاینانسی است که چینی‌ها در ایران انجام می دهند.” خاندوزی در توضیح بیشتر گفته است : “یک سری شرکت های چینی در حال سرمایه‌گذاری در بخش های مختلف ایران هستند” و در ازای هزینه‌های خود در ایران از منابع این کشور در چین استفاده می کنند. به بیان دیگر نه فقط پول های ایران در چین مسدود شده‌اند، بلکه دولت پکن به میل خود از این پول ها به طور انحصاری استفاده می‌کند.

احسان خاندوزی اعتراف دومی نیز کرده است. او گفته است که رقم دارایی های مسدود شدۀ ایران که به شرکت‌های چینی پرداخت می شود روشن و ثابت نیست و دائم در حال نوسان است، زیرا “بابت انواع پروژه‌ها این منابع وارد و خرج می شود و عدد [آنها] روزانه تغییر می‌کند.”

در روزهای گذشته روزنامۀ “اعتماد” به نقل از کارشناسان اقتصادی فاش کرد که چین به بهانۀ تحریم ها ۴۵ میلیارد دلار از دارایی های ایران را مسدود کرده است، هر چند علاءالدین بروجرودی رئیس انجمن دوستی ایران و چین این سخن را تکذیب و در عین حال دولت رئیسی را در زمینۀ همکاری با پکن به کم کاری متهم کرد.

همزمان با اظهارات امروز وزیر اقتصاد دربارۀ دارایی های ایران در چین، فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، در گفتگو با ایلنا ضمن اشاره به مسدود ماندن هفت میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در کره جنوبی هشدار داد که اگر سئول این پول ها را آزاد نکند، جمهوری اسلامی گزینه های بسیاری برای اجرا دارد که به زیان کره تمام خواهند شد. بر اساس گزارش کنگره آمریکا مجموعۀ دارایی های مسدود شدۀ ایران در خارج در سال ۲٠۲٠ بین ١٠٠ تا ١۲٠ میلیارد دلار بوده است. به گفتۀ کارشناسان کل ذخیرۀ ارزی در دسترس ایران در حال حاضر از ده میلیارد دلار فراتر نمی‌رود. اخیراً علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه در دولت احمدی نژاد، خواستار آن شد که برای پایان دادن به این وضع و دیگر مشکلات جمهوری اسلامی ایران، این کشور باید مستقیماً و در اسرع وارد مذاکره با آمریکا شود.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.