پرونده سازی در زندان؛ هاشم خواستار به دادگاه کیفری مشهد احضار شد

جمعه, 31ام شهریور, 1402
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – هاشم خواستار، معلم و کنشگر مدنی محبوس در زندان وکیل آباد مشهد، در پی گشایش پرونده جدید که در دوران حبس علیه وی گشوده شده، به دادگاه کیفری دو مشهد احضار شد. بر اساس این ابلاغیه، وی باید مورخ چهارم مهرماه، در این دادگاه حاضر شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، زمان جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات هاشم خواستار، معلم و کنشگر مدنی تعیین شد.

بر اساس این احضاریه که به تازگی توسط شعبه ۱۴۵ دادگاه کیفری دو مشهد صادر و به آقای خواستار ابلاغ شده، وی باید در ساعت ۹ صبح روز سه شنبه چهارم مهرماه سال جاری، جهت رسیدگی به اتهامات “نشر اکاذیب” و “تشویش اذهان عمومی” در این دادگاه که به صورت آنلاین برگزار خواهد شد، حاضر شود.

یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی با اعلام این خبر به هرانا گفت: “هاشم خواستار به دلیل انتشار ۳۰ نامه و ۶ فایل صوتی به خارج از زندان با گشایش این پرونده در دوران حبس مواجه شده است.”

هاشم خواستار دوران محکومیت خود را بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در زندان وکیل آباد مشهد سپری می‌کند. وی در تیرماه سال جاری از بابت یک پرونده دیگر که در دوران حبس برای وی گشوده شده، توسط دادگاه انقلاب مشهد به دو سال و شش ماه حبس محکوم شد.

هاشم خواستار در تاریخ ۲۰ مردادماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. آقای خواستار بهمن‌ماه ۹۸ در مرحله بدوی توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی منصوری به ۱۶ سال حبس، ۳ سال تبعید به شهرستان نیکشهر و ۳ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. گفته می‌شود موارد اتهامی از جمله “توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی، توهین به مقدسات، توهین به رهبری، تشویش اذهان عمومی، همکاری با رسانه‌های خارجی، شرکت در تجمعات غیرقانونی” علیه وی در کیفرخواست صادر شد. آقای خواستار نهایتا توسط شعبه ۳۵ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی به ۱۶ سال حبس، ۲ سال تبعید به شهرستان نیکشهر و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

در اواسط مردادماه ۹۸ نامه ای با امضای ۱۴ تن از کنشگران مدنی مبنی بر استعفای آیت الله خامنه ای منتشر شده بود. با انتشار این نامه شماری از امضاکنندگان بازداشت و برخی دیگر نیز تحت فشار قرار گرفتند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.