شعار معترضان در آستانه «جمعه خونین» در زاهدان: مرگ بر دیکتاتور

جمعه, 31ام شهریور, 1402
اندازه قلم متن

ایران اینترنشنال

شماری از مردم در شهر زاهدان روز جمعه ۳۱ شهریور پس از برگزاری نماز جمعه همانند جمعه های یک سال اخیر در خیابان های این شهر راهپیمایی کردند و شعارهایی مانند «مرگ بر دیکتاتور» و «بسیجی سپاهی – داعش ما شمایی» سردادند.

آنها همچنین خواستار آزادی زندانیان سیاسی شدند. تظاهرات در شرایطی برگزار شد که به گزارش وب سایت «حال وش»، یک هفته به «سالگرد جمعه خونین در زاهدان»‌ مانده است.

علاوه بر این، گزارش ها حاکی از آن است که حرکت اعتراضی شهروندان بلوچ در روز جمعه به رغم جو سنگین امنیتی و حضور نیروهای حکومتی در سطح شهر زاهدان انجام شده است.

تظاهرات «جمعه‌های اعتراضی» در زاهدان پس از آن آغاز شد که نیروهای امنیتی روز جمعه هشتم مهر ۱۴۰۱، ده ها تن از نمازگزاران را در این شهر کشتند. پس از آن، این روز به «جمعه خونین زاهدان» مشهور شد.

از آن هنگام نیز مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در خطبه های نماز جمعه هر هفته انتقادهایی را از سیاست های جمهوری اسلامی مطرح کرده است.

از جمله، او در خطبه‌های نماز جمعه ۲۴ شهریور «بیداری ملت ایران» را «سرآغاز پیروزی» دانست و با اشاره به کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد گفت: وقتی مهسا به خاطر نوع پوشش بازداشت و جنازه او به خانواده تحویل شد برای همه مردم دردآور بود.

او افزود: چرا فردی که «حجابش شاید کم بوده، کشته شود؟»

امام جمعه اهل سنت زاهدان با بیان اینکه مردم ایران خواستار آزادی و عدالت هستند، اضافه کرد: «مردم از سیاست‌های داخلی و خارجی جمهوری اسلامی ناراضی‌اند، چرا که این سیاست‌ها شکست خورده است.»

او همچنین گفت: «ملت ایران دنبال عدالت و تشنه عدالت است. صدایی که امروز در میان ایرانیان داخل و خارج از کشور بلند است، عدالت‌خواهی است. مردم آزادی می‌خواهند و از تبعیض و نابرابری خسته‌اند.»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.