تیراندازی به معترضان در زاهدان همزمان با سالگرد «جمعه خونین»؛ تظاهرات به شب کشیده شد

جمعه, 7ام مهر, 1402
اندازه قلم متن

تصاویر کشته شدگان

بی بی سی فارسی

معترضان بعد از نماز جمعه زاهدان و برخورد با نیروهای امنیتی با تاریک شدن هوا آتش روشن کردند و به اعترض خود ادامه دادند 

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که معترضان در زاهدان به اعتراض‌ خود ادامه داده و با تاریک شدن هوا در خیابان‌ها آتش روشن کرده‌اند. به گزارش حال‌وش که اخبار سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد «نیروهای امنیتی مناطق شیرآباد، بعثت و مشترک» را در زاهدان محاصره کرده‌اند. برخی منابع به این پایگاه خبری گفتند که «ماموران لباس شخصی چندین نفر از معترضان را در این مناطق بازداشت کرده‌اند.»

این گزارش‌ها حاکی‌ است که «دست‌کم ۲۹ نفر از جمله ۸ کودک زخمی»‌ بر اثر تیراندازی مجروح شده‌اند. در یکی از ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد گفته می‌شود «نیروهای امنیتی به معترضان نمازگزار تیراندازی مستقیم کرده‌ و گاز اشک‌آور شلیک کرده‌اند.»

این در حالی است که مهدی شمس‌آبادی،‌ دادستان زاهدان گفت، فضای آن شهر «عادی» بوده و «تیراندازی»‌ صورت نگرفته است.

تصاویر ویدئویی نشان می‌دهد که معترضان با آتش‌ زدن لاستیک خودرو چند خیابان را در زاهدان مسدود کرده‌اند. همچنین گزارش‌هایی از ادامه اعتراضات در برخی روستاهای اطراف زاهدان منتشر شده است.

حال‌وش همچنین ویدئویی از برخورد همراه با «فحاشی و خشونت با شهروندان بلوچ توسط نیروهای نظامی و لباس شخصی» در منطقه شیرآباد خیابان پیربخش زاهدان منتشر کرده و می‌گوید که «امروز شماری زیادی از شهروندان بلوچ توسط نیروهای نظامی و امنیتی بازداشت شدند.»

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، مجروحان تیراندازی بعد از درگیری‌های نماز جمعه به درمانگاه سرپایی مسجد مکی منتقل شدند،‌ اما دادستان زاهدان ضمن «رد این گزارش‌ها» می‌گوید که تصاویر افراد زخمی در اطراف این مسجد مربوط به گذشته است.

همزمان با اعتراضات زاهدان در شهرهای راسک، خاش، تفتان و سوران پس از نماز جمعه معترضان راهپیمایی کردند.

نماز جمعه زاهدان امروز ۷ مهر ۱۴۰۲ در میان تدابیر امنیتی شدید و با حضور سنگین نیروهای انتظامی توسط مولوی عبدالحمید برگزار شد.

تصاویر ویدئویی دریافتی نشان می‌دهد که جمعیت پرشماری نسبت به جمعه‌های قبل، پس از اقامه نماز جمعه با سر دادن شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر بسیجی» در زاهدان تظاهرات کرده‌اند.

همزمان در مناطقی از شهر زاهدان صدای تیراندازی شنیده شد و یک منبع محلی به بی بی سی گفت که نیروهای امنیتی از خیابان‌های خیام ۴ و ۶ و ۸ به طرف خیابان خرمشهر حرکت کردند و در آنجا بسوی معترضان تیرهوایی و گاز اشک آور شلیک کردند.

به گفته این شاهد عینی بسیاری از نیروهای سپاهی و بسیجی، لباس بلوچی بر تن دارند.

مسجد مکی زاهدان از شرق به خیابان خیام و از سمت غرب به خیابان خرمشهر راه دارد و این منبع به بی بی سی گفت که نیروهای امنیتی از دیروز چادرهایی را در خیابان خیام برپا کرده اند.

در روزهای اخیر تصاویری از اعزام کاروان‌های نیروهای نظامی به شهرهای سیستان و بلوچستان از جمله زاهدان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که نشان می‌داد حکومت ایران در آستانه سالگرد «جمعه خونین زاهدان» تمهیدات ویژه‌ای را برای مقابله با اعتراضات احتمالی در نظر گرفته است.

در همین حال برخی گزارش‌ها حاکی است که الگوی قطع اینترنت در استان سیستان و بلوچستان که از هشتم مهرسال گذشته آغاز شده و تقریبا در تمام جمعه‌‌ها تکرار شده امروز هم ادامه داشته است. هرچند بر خلاف هفته‌های گذشته که پخش زنده خطبه‌های نماز جمعه زاهدان در اینستاگرام مولوی عبدالحمید با اختلال و قطعی مواجه می‌شد اما امروز سخنان او به طور زنده از این شبکه اجتماعی پخش شد.

حال‌وش در تازه‌ترین گزارش خود، شمار کشته‌شدگان را از «جمعه خونین» تا پایان سال ۱۴۰۱ را در زاهدان و خاش دست‌کم ۱۲۳ نفر اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش، هویت کشته‌شدگان از «منابع مطلع» گردآوری و «راستی‌آزمایی» شده است. حال‌وش اسامی آنها را منتشر کرده است.

سال گذشته وزارت کشور کمیته حقیقت‌یاب برای بررسی حوادث مرتبط با جمعه خونین تشکیل داد که با انتقاد احمد علیرضا بیگی، نماینده مجلس روبرو شد. او با اشاره به «گزارش‌های ناصحیح» شورای امنیت کشور درباره کشتار «جمعه خونین» زاهدان به خبرگزاری ایلنا گفت «کمیته حقیقت‌یاب جایگاهش در وزارت کشور نیست چون وزارت کشور مقصر است.»

هیاتی هم از سوی رهبر ایران برای بررسی این موضوع به سیستان و بلوچستان رفت اما عملکرد این هیات با انتقاد مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان روبرو شد که آنها را به «تهدید و ارعاب» متهم کرد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.