نامه سرگشاده ۲۰۰ روزنامه‌نگار برای آزادی نیلوفر حامدی و الهه محمدی

سه شنبه, 25ام مهر, 1402
اندازه قلم متن

نامه سرگشاده ۲۰۰ روزنامه‌نگار برای آزادی نیلوفر حامدی و الهه محمدی

ایران وایر

۲۰۰ روزنامه‌نگار و نویسنده در نامه‌ای سرگشاده، نسبت به بیش از یک سال بازداشت موقت «نیلوفر حامدی»، خبرنگار روزنامه «شرق» و «الهه محمدی»، خبرنگار «هم‌میهن»، اعتراض کرده و خواهان آزادی این دو شدند.

روزنامه «شرق»، روز سه‌شنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۲ با انتشار این نامه سرگشاده، نوشت که خانم‌ها محمدی و حامدی، «با وجود گذشت نزدیک به سه ماه از جلسه آخر دادگاه، همچنان آنها را بدون هیچ حکمی، تحت عنوان بازداشت موقت و بدون تبدیل قرار و آزادی، در زندان محبوس» هستند.

در این نامه، روزنامه‌نگاران و اهالی قلم با تاکید بر این‌که «تداوم بازداشت موقت این دو روزنامه‌نگار بعد از یک سال توجیهی ندارد»، نوشته‌اند: «ما روزنامه‌نگاران، نویسندگان و اهالی قلم ایران، با تاکید بر اینکه نگذاریم برخوردهای سلیقه‌‌ای، فراقانونی و مغایر با آزادی‌های مصرح در قانون اساسی، عرصه مناسبی را برای بدخواهان مردم فراهم آورد، خواستار آزادی الهه محمدی و نیلوفر حامدی هستیم.»

الهه محمدی و نیلوفر حامدی در روزهای پس از قتل حکوتی «ژینا (مهسا) امینی» در بازداشت گشت ارشاد به‌دلیل پوشش اخبار او بازداشت شدند. 

با وجود درخواست‌های مکرر افکارعمومی و نهادهای بین المللی آزادی بیان مبنی بر آزادی این دو روزنامه‌نگار، قوه قضاییه جمهوری اسلامی همچنان از صدور قرار وثیقه و آزادی موقت آن‌ها سرباز می‌زند.

خانم‌ها محمدی و حامدی در حالی هنوز در بازداشت موقت هستند که روز سه‌شنبه، شبکه حقوق بشرکردستان، از صدور حکم یک سال زندان برای صالح نیکبخت، وکیل خانواده مهسا ژینا امینی خبر داد.

صدور حکم زندان برای صالح نیکبخت در شرایطی صورت گرفته که با گذشت ١۳ ماە از قتل حکومتی مهسا امینی، بە شکایت خانوادە امینی از عاملین قتل فرزندشان رسیدگی نشدە است.

پیش از این صادق نیک‌بخت درباره بازداشت موقت طولانی‌مدت نیلوفر حامدی و الهه محمدی به «ایران‌وایر» گفته بود: «مشخص نیست به چه علت و به چه عنوانی این دو روزنامه‌نگار را با قرار بازداشت موقت در زندان نگه داشته‌اند. از این جهت و به لحاظ شکلی، نگهداری آنان غیر قانونی است.»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.