ضرب و شتم صدیقه وسمقی در مراسم ختم آرمیتا گراوند؛ بازداشت نسرین ستوده

سه شنبه, 9ام آبان, 1402
اندازه قلم متن

زیتون – مراسم خاکسپاری و ختم آرمیتا گراوند روز یک‌شنبه، هفتم آبان، در فضایی امنیتی در تهران برگزار شد و در جریان آن ماموران امنیتی با خشونت تعدادی از شرکت‌کنندگان را بازداشت کردند.

بنا بر گزارش‌ شاهدان عینی تعداد بی‌شماری از نیروهای لباس شخصی هنگام مراسم تشییع در بهشت زهرا حضور داشته و از شرکت‌کنندگان فیلمبرداری می‌کردند.

ماموران همچنین در پایان مراسم تعدادی از شرکت‌کنندگان که هنگام خاکسپاری پیکر آرمیتا شعار سر داده بودند را با ضرب و شتم بازداشت کردند.

البته خبرگزاری فارس در روایتی متفاوت در این باره نوشت:«پس از پایان مراسم و هنگام قرائت دعا تعدادی سعی در شعار دادن و برهم‌زدن مراسم داشتند که بازماندگان آن مرحوم با آن‌ها همراهی نکردند.»

محمد گراوند، از نزدیکان مرحومه، منظر ضرابی، از خانواده‌های دادخواه هواپیمای اوکراینی، مسعود زینال‌زاده، فعال صنفی معلمان و نسرین ستوده، وکیل دادگستری، از جمله بازداشت‌شدگان در این مراسم هستند.

به گفته رضا خندان همسرش نسرین ستوده و خانم ضرابی به بازداشتگاهی در شهر ری منتقل شده‌اند.

گزارش‌ها همچنین حاکی از حضور پرشمار ماموران امنیتی در اطراف مسجد محل برگزاری مراسم ختم آرمیتا و برخورد با شرکت‌کنندگان بوده است.

یکی از شاهدان عینی به زیتون گفت ماموران صدیقه وسمقی، شاعر و نواندیش دینی، از سوی یکی از یک از ماموران مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

به گفته این شاهد عینی ضربه مشت این مامور به حدی بود که اگر فردی خانم وسمقی را نگرفته بود امکان زمین خوردن او و آسیب جدی وجود داشت.

در نهایت یکی از همسایگان در خانه خود را بر روی خانم وسمقی و دیگران گشوده تا آن‌ها از گزند ماموران در امان بمانند.

آرمیتا گراوند در اولین روزهای سال تحصیلی در مسیر مدرسه بر زمین افتاد و به کما رفت.

در حالی که روایت رسمی مصرانه جان باختن او را به «مشکلات افت فشار و از حال رفتن» نسبت می‌دهد برخی از فعالان حقوق بشر معتقدند آرمیتا در پی «درگیری بر سر حجاب اجباری هل داده شده و از ناحیه سر آسیب دیده است.»

آرمیتا ۱۷ ساله پس از هوش رفتن در ایستگاه مترو به مدت ۲۸ روز در بیمارستان فجر بستری بود.

روزنامه اعتماد روز یک‌شنبه در گزارشی به فضای به شدت امنیتی حاکم بر این بیمارستان در دوره بستری آرمیتا گراوند و هنرستان عروه‌الوثقی، محل تحصیل او، اشاره کرده است.

پیش‌تر نیز گزارش‌هایی از فشار نهاد امنیتی بر خانواده گراوند و هم‌کلاسی‌های آرمیتا برای تایید روایت رسمی منتشر شده بود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.