رضا خندان: راه نجات ایران و خاورمیانه تقویت جنبش‌های خشونت‌پرهیز است

پنجشنبه, 11ام آبان, 1402
اندازه قلم متن

ایران وایر

کتاب «زنان شجاع ایران…ما نمی‌ترسیم» شامگاه ۱۰ آبان ۱۴۰۲ با حضور شهردار شهر فرانکفورت در آلمان و تعدادی از فعالان مدنی و سیاسی رونمایی شد.

در مراسم رونمایی از این کتاب پیامی هم از رضا خندان٬ زندانی سیاسی سابق و همسر نسرین ستوده منتشر شد.

این فعال مدنی و زندانی سیاسی سابق در پیام خود تاکید کرد که «تنها راه نجات کشور ما و خاورمیانه همیشه پرآشوب و جنگ‌زده تقویت جنبش‌های خشونت پرهیز مانند جنبش زن٬ زندگی٬ آزادی است.»

او پیام خود را به عنوان «عضوی از خانواده بزرگ زندانیان سیاسی» آغاز کرد و گفت: «بیش از یک سال است که از جنبش مدنی٬ اصیل و مسالمت جوی زن٬ زندگی٬ آزادی سپری می‌شود٬ جنبشی که موتور محرکه آن زنان و جوانان برای دستیابی به زندگی٬ احترام و کرامت انسانی است.»

آقای خندان تاکید کرد: «اما هرچه اعتراضات مسالمت‌آمیزتر و خشونت‌ پرهیزتر است٬ واکنش حکومت و دستگاه سرکوب به آن٬ به غایت خشن‌تر و بی‌رحمانه‌تر است. با این حال زنان و دختران جوان با آگاهی از خطراتی که با آن مواجه هستند با شهامتی مثال زدنی پا به عرصه خیابان می‌گذارند؛ مثال آن آرمیتا گراوند. همانی که در مراسم تشییعش صدها تن از زنان بدون توجه به تهدیدات شرکت کردند٬ کتک خوردند٬ بازداشت و شکنجه شدند.»

همسر نسرین ستوده ادامه داد: «همسر من هم یکی از این افراد بود که اکنون با تعداد زیادی اتهام در یکی از بدنام‌ترین زندان‌های ایران به نام زندان قرچک با کبودی‌های متعدد و سری ورم کرده زندانی شده است.»

کتاب «زنان شجاع ایران…ما نمی‌ترسیم» توسط​​ «ناتالی امیری» و «دوزن تکال»٬ خبرنگار و نویسنده٬ با توجه به مانیفست جنبش «زن، زندگی، آزادی» در ایران نوشته شده است.

این کتاب صدای زنان فعال در جنبش زنان و جنبش «زن٬زندگی٬آزادی» همچون «نسرین ستوده»، «نرگس محمدی»، «نرگس اسکندری»، «پرستو فروهر»٬ «مسیح علی‌نژاد»، «نازنین بنیادی» و… که تعدادی از آنان در ایران و حتی در زندان هستند را در کنار زنانی که در خارج از ایران فعال هستند به تصویر کشیده است. 

مراسم رونمایی از این کتاب که در کلیسای تاریخی  پاولوس شهر فرانکفورت با حضور و سخنرانی «نرگس اسکندری» شهردار این شهر و حضور جمع کثیری از فعالان مدنی و سیاسی از جمله «بهروز اسدی»، فعال حقوق بشر برگزار شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.