جایزه بزرگ فرهنگی شهرداری سولنتونا در استکهلم به رعنا سلیمانی نویسنده ایرانی رسید

پنجشنبه, 25ام آبان, 1402
اندازه قلم متن

ویژه خبرنامه گویا

رعنا سلیمانی نویسنده ایرانی، عضو انجمن نویسندگان سوئد و پن سوئد، که از سال ۲۰۱۴ به سوئد مهاجرت کرده است، جایزه بزرگ فرهنگی شهرداری سولنتونا در سال ۲۰۲۳ را به خود اختصاص داد.

لازم به ذکر است که در محوریت آثار این نویسنده مسائل مهم اجتماعی مانند تبعیض نژادی، تبعیض جنسیتی و زن ستیزی وجود دارد.

همچنین رعنا سلیمانی در مورد دریافت جایزه بزرگ فرهنگی شهرداری سولنتونا گفت: «من خوشحال و مفتخر هستم که جایزه فرهنگی شهرداری سولنتونا را دریافت کرده‌ام و می‌خواهم این جایزه را به زنان شجاع در سراسر جهان تقدیم کنم که در طول تاریخ به مبارزه با نابرابری و ستم ایستاده‌اند».

شایان ذکر است که رعنا سلیمانی، نخستین تجربه‌های نویسندگی خود را در سال‌های نوجوانی آغاز و نوشتن حرفه‌ای را از سال ۱۳۸۰ شروع کرده و خیلی زود خود را در صف زنان پیشگام در داستان‌نویسی مدرن ایران جای داده است. از آثار این نویسنده می‌توان به «لورکا در خیابان فرشته، هرتا، می‌دونستی؟، سندروم اولیس، زنده باد زندگی، یک روز با هفت‌هزار سالگان و خنش»، اشاره کرد که بسیاری از این آثار به زبان‌های سوئدی، انگلیسی، فرانسوی، عبری و کوردی ترجمه شده‌اند.

همچنین این نویسنده در همه آثارش، داستان‌های خود را با زبانی ساده و نثری شیوا و روان و به دور از ابهام به روایت درآورده است. او می‌گوید در هر کدام از داستان‌هایش جنبەی سرگرم‌ کنندگی ادبیات را از نظر دور نگه‌ نداشته، داستان‌هایش را گیرا و غالبا با تعلیق به تصویر درآورده است.

شایان ذکر است که کارشناسان ادبیات داستانی، این نویسنده جوان و بی‌پروا را یکی از استعدادهای نوپا برای آینده ادبیات ایران دانسته‌اند.

گفتنی است که رعنا سلیمانی در ۸ مارس ۲۰۲۲ (روز جهانی زن)، جایزه یکی از زنان تاثیرگذار سال را در کشور بلژیک دریافت کرد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.