ادامه واکنش‌ها به بازداشت توماج صالحی؛ «در اسارت هم به بند‌کشیدنی نیستی»

جمعه, 10ام آذر, 1402
اندازه قلم متن

ادامه واکنش‌ها به بازداشت توماج صالحی؛ «در اسارت هم به بند‌کشیدنی نیستی»

ایران وایر

بازداشت خشونت‌آمیز توماج صالحی، خواننده معترض با واکنش گسترده فعالان سیاسی و مدنی، هنرمندان و کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است.

سپیده رشنو، نویسنده و ویراستار مخالف حجاب اجباری، روز ۱۰ آذر ۱۴۰، با انتشار متنی در اینستاگرام خود توماج صالحی را «قهرمان» خطاب کرده و نوشت او تنها «رؤیای ساختنِ یک ایرانِ خفن و خوب» دارد.

خانم رشنو که در روزهای گذشته تصویر ملاقات او با توماج صالحی با استقبال گسترده‌ای روبرو شده بود بود خطاب به توماج صالحی نوشته: «کاش صدایی در گوشت زمزمه کند که این بار هم تنها نیستی. قدرت همیشه با مردم است و مردم شرافت را تنها نمی‌گذارند.»

این زن مخالف حجاب اجباری ادامه داده است: «مردمی که دسته‌گلِ سپیدِ تو، رویِ سپیدِ تو را دیدند و قدرتِ ایستادن کنار یکدیگر را باور کردند. رؤیا و زندگی در تو ادامه دارد که تو در اسارت هم به بند کشیدنی نیستی. تو آزادی. تو وحشیانه آزادی.»

حساب کاربری توماج صالحی در شبکه اجتماعی ایکس، روز پنج‌شنبه، نهم آذر، از بازداشت همراه با «ضرب‌و شتم» او در خیابانی در بابل، توسط مأموران مسلح لباس شخصی خبر داد.

بازداشت مجدد توماج صالحی در حالی انجام شد که او روز ۲۷ آبان‌ «پس از تحمل ۲۵۲ روز زندان انفرادی و مجموعاً یک سال و ۲۱ روز حبس» به قید وثیقه آزاد شده بود.

خبرگزاری میزان، رسانه قوه قضاییه با تایید خبر بازداشت توماج صالحی اتهام او را «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» عنوان کرده است.

میزان، این خواننده رپ اعتراضی را به «مطرح کردن ادعا‌های بدون سند و ضد و نقیض در فضای مجازی» متهم کرده و نوشته: «توماج صالحی در صحبت‌های مطرح شده خود مدعی طرح شکایت از برخی افراد شده بود‌ که بررسی پرونده قضایی اخیر او و استعلام از مراجع قضایی نشان می‌دهد نه این فرد و نه وکیلش تاکنون هیچ شکایتی از ضابط و یا قضات پرونده ثبت نکرده‌اند.»

امیر رئیسیان، وکیل صالحی، روز پنج‌شنبه با انتشار پیامی در شبکه ایکس، با رد ادعای خبرگزاری میزان گفت که شکایت از اداره کل اطلاعات استان اصفهان به‌ عنوان ضابط پرونده ثبت شده و در شعبه ١۴ بازپرسی دادسرای کارکنان دولت در حال رسیدگی است، «پس توماج کذبی نگفته است».

او همچنین افزود: «اگر اعلام خبر شکایت، موجب اتهام نشر اکاذیب و بازداشت توماج صالحی شده باشد، پیش از او باید من را هم به عنوان وکیل پرونده بازداشت کنند چرا که پیش از آقای توماج صالحی، من در گفت‌وگویی با شبکه شرق این خبر را اعلام کرده و گفته بودم.»

رئیسیان، همزمان در گفت‌وگو با «شبکه شرق» از بازداشت ۲ تن از همراهان توماج صالحی همراه با او خبر داده است.

در واکنشی دیگر به بازداشت مجدد توماج صالحی، یی‌وان رای، نماینده مجلس آلمان و کفیل سیاسی توماج صالحی با انتشار ویدیویی از ربودن خشونت‌آمیز توماج انتقاد کرده و خواهان رهایی فوری او شده است.

یاسمین پهلوی، همسر شاهزاده رضا پهلوی هم در استوری در اینستاگرام نوشته است: «اگر سند بیشتری برای بازی جمهوری اسلامی با جان مردم نیاز داریم، اینجاست؛ آنها دوباره توماج صالحی را بعد از این که همه ما آزادی‌اش را جشن گرفتیم،‌ بازداشت کردند. این رژیم هرگز قابل اعتماد نیست. هر حرکتش برای تضمین بقا و گسترش اسلام بنیادگرایانه است و جان انسان برای این متعصبین هیچ ارزشی ندارد.»

نازنین بنیادی، بازیگر شناخته شده و از چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی هم در شبکه ایکس، بازداشت خشونت‌آمیز توماج صالحی کمتر از دو هفته پس از آزادی‌اش را محکوم کرد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.