مولوی عبدالحمید: زندانیان نباید «توهین و تحقیر» شوند؛ جو شدید امنیتی در زاهدان

جمعه, 10ام آذر, 1402
اندازه قلم متن

صدای آمریکا

همزمان با برقراری فضای امنیتی در زاهدان، مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، خواستار تجدیدنظر در شیوه حکومت، خوش‌رفتاری با زندانیان، و توجه به انتظارات و تفکرات زنان و جوانان در جامعه شد.

این روحانی بانفوذ اهل سنت در خطبه‌های نماز جمعه روز ۱۰ آذر درباره رفتار با زندانیان گفت که به زندانی‌ها و بازداشتی‌ها باید احترام گذاشته شود.

مولوی عبدالحمید تاکید کرد که حرمت همه انسان‌ها باید رعایت شود و زندانیان نباید مورد «توهین و تحقیر» قرار بگیرند.

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تازگی در قطعنامه‌ای نقض گسترده حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرد.

مولوی عبدالحمید همچنین خطاب به حاکمیت به کارگیری روش‌های گذشته را بی‌نتیجه دانسته و گفت: «امروز ساز و کار جدیدی می‌خواهد» و«قانون، سیاست‌ها، و روش‌ها باید تغییر کنند.»

مولوی عبدالحمید در ادامه افزود که شرایط دنیا تغییر کرده و اگر شما خود را با شرایط تغییر ندهید و در روشتان تجدیدنظر نکنید، «مردم ازما جدا می‌شوند.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان در بخش دیگری از سخنانش، انتظارات و اعتقادات زنان و جوانان کشور را با گذشته متفاوت دانست و گفت زنان امروز تفکراتشان با مرام زنان گذشته فرق می‌کند و باید زنان، جوانان، و همه جامعه را دریافت.

او همچنین دایره مذهب را «محدود» خواند و افزود در کشوری بزرگ که همه تفکرات و دیدگاه ها هستند و مذاهب و ادیان متعدد است، یک تفکر مذهبی جواب نمی‌دهد.

روز جمعه ویدیوهایی از استقرار نیروهای نظامی و امنیتی در معابر و مدارس اطراف مسجد مکی و مصلای زاهدان، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

بر پایه ویدیوهای منتشرشده روز جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲، نمازگزاران زاهدانی پس از خاتمه نماز جمعه بار دیگر راهپیمایی سکوت انجام دادند.

از هشتم مهر سال ۱۴۰۱ که ماموران به نمازگزاران در زاهدان شلیک کرده کردند و موجب کشته شدن دست‌کم یک صد تن و جراحت صدها تن دیگر شدند، راهپیمایی‌های اعتراضی پس از نماز جمعه هر هفته در زاهدان برگزار شده است.

تاکنون تلاش نیروهای جمهوری اسلامی برای ممانعت از برگزاری جمعه های اعتراضی زاهدان به جایی نرسیده است، هرچند گاهی برای حفاظت جان حاضران و به درخواست مولوی عبدالحمید این راهپیمایی‌ها به سکوت برگزار می‌شود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.