تجمع بازنشستگان تأمین اجتماعی؛ اعتصاب ذوب آهن اصفهان وارد دومین روز شد

یکشنبه, 12ام آذر, 1402
اندازه قلم متن

 

رادیو فردا

در ادامه تجمع‌های اعتراضی طیف‌های مختلف جامعه در روزها و هفته‌های گذشته، بازنشستگان تأمین اجتماعی روز یک‌شنبه ۱۲ آذر بار دیگر به خیابان آمدند و اعتصاب کارگران ذوب آهن اصفهان وارد دومین روز شد.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، بازنشستگان تأمین اجتماعی روز یک‌شنبه در چندین نقطه از کشور از جمله مازندران، اهواز، کرمانشاه و شوش تجمع کردند.

بر اساس ویدئوهای منتشرشده از سوی این اتحادیه، بازنشستگان با در دست داشتن بنر، پلاکارد و سردادن شعار، اعتراض خود را به وضعیت نامناسب معیشتی و عدم رسیدگی به خواسته‌های خود نشان دادند.

در همین حال خبرگزاری ایلنا روز یک‌شنبه خبر داد که تجمع اعتراضی کارگران ذوب آهن اصفهان برای دومین روز پیاپی ادامه یافته است.

رسانه‌های کارگری روز شنبه از «اعتصاب هزاران نفر» خبر داده بودند.

مهم‌ترین مطالبه این کارگران «بازنگری در طرح طبقه‌بندی مشاغل و همسان‌سازی» حقوق‌شان با دیگر شرکت‌های فولادی اعلام شده است.

 

در ویدئویی که اتحادیه آزاد کارگران از دومین روز اعتصاب کارگران ذوب آهن اصفهان منتشر کرده، حضور گسترده نیروهای گارد ویژه را می‌توان مشاهده می‌کرد.

خبرگزاری ایلنا نیز در گزارش امروز خود گفته است که کارگران این کارخانه به حضور نیروی انتظامی در محل برگزاری تجمع اعتراض کرده و تجمعات خود را «صنفی» اعلام کردند.

بر اساس این گزارش، برخی از این کارگران همچنین به «مقاومت مجموعه‌ ذوب‌آهن برای ایجاد شورای کارگری» اعتراض و اعلام کردند که «این مجموعه با نیم‌قرن سابقه‌ فعالیت، چرا باید در برابر این خواسته‌ قانونی کارگران مقاومت کند؟ وجود این شورا می‌توانست به تسهیل امور کارگران کمک کند.»

کارگران ذوب‌آهن پنجم آذر نیز با اعلام اعتصاب غذای اعتراضی از دریافت غذای شرکت خودداری کرده بودند و سال گذشته نیز چندین تجمع اعتراضی و اعتصاب گسترده را ترتیب دادند که در پی آن شماری از معترضان بازداشت شدند.

در طول سال‌های اخیر با وخامت وضع معیشتی اقشار مختلف، اعتراضات افزایش یافته، اما برخورد حکومت در واکنش، بازداشت و سرکوب بوده است.

اتحادیه آزاد کارگران روز یک‌شنبه با انتشار تصاویری از تجمع‌های اعتراضی بازنشستگان صنایع فولاد در مازندران، البرز غربی و اصفهان خبر داده است.

به گزارش این منبع کارگری، کارکنان شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری هم امروز بار دیگر در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌های‌ خود تجمع کردند.

مهم‌ترین خواست این کارگران «حذف کامل سقف ‌حقوق، حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی، عودت کسورات مازاد مالیات، اجرای کامل ماده ۱۰ و پرداخت معوقات ناشی از تأخیر در اجرای آن،‌ عدم دست‌درازی به صندوق بازنشستگی کارکنان نفت» عنوان شده است.

با استفاده از گزارش‌های اتحادیه آزار کارگران ایران، ایلنا و رادیوفردا؛ ف.ع/ پ.پ

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.