تداوم بازداشت و بلاتکلیفی هشت تن از متهمان پرونده موسوم به “شهرک اکباتان”

چهارشنبه, 15ام آذر, 1402
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – میلاد آرمون، علیرضا کفایی، امیرمحمد خوش اقبال، علیرضا برمرز پورناک، سید محمدمهدی حسینی، حسین نعمتی، مهدی ایمانی و نوید نجاران، هشت تن از متهمان موسوم به “شهرک اکباتان” و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، به صورت بلاتکلیف در زندان قزلحصار کرج در بازداشت بسر میبرند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، میلاد آرمون، علیرضا کفایی، امیرمحمد خوش اقبال، علیرضا برمرز پورناک، سید محمدمهدی حسینی، حسین نعمتی، مهدی ایمانی و نوید نجاران، هشت تن از متهمان پرونده موسوم به “اکباتان” و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان قزلحصار کرج بسر میبرند.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده یکی از این شهروندان در خصوص آخرین وضعیت پرونده آنها به هرانا گفت: “چندی پیش شعبه ۱۳ دادگاه کیفری یک استان تهران با آزادی موقت دو تن از این افراد با تودیع وثیقه موافقت کرد. اما شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی با این تصمیم مخالفت کرده است.”

این منبع مطلع افزود:، “قاضی صلواتی بدون توجه به تصمیمات دادگاه کیفری، شخصا خواستار رسیدگی به این پرونده شده است.”

به گفته یکی دیگر از اعضای خانواده این شهروندان، “این افراد بعد برگزاری چندین جلسه دادگاه در مهر و آبان ماه سال جاری، کماکان منتظر ابلاغ حکم توسط مراجع مربوطه هستند.”

این تعارض در تصمیمات دادگاه‌ها نشان‌ دهنده مشکلات عمیق‌تر در سیستم قضایی است که به ناامنی حقوقی و ادامه نگهداری بلاتکلیف افراد منجر می‌شود. تصمیم‌گیری‌های متناقض در مورد سرنوشت این زندانیان، نه تنها به آنها بلکه به خانواده‌هایشان نیز فشار روحی وارد می‌کند.

اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این افراد در تاریخ  پانزدهم مهرماه، به صورت علنی در شعبه ۱۳ دادگاه کیفری یک استان تهران، از بابت اتهامات “مشارکت در قتل، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و محاربه” برگزار شد. رسیدگی به اتهامات این افراد در چهار جلسه پیاپی در برحه زمانی حدودا دو هفته ای برگزار شد.

لازم به ذکر است، چندی پیش پس از برگزاری چهار جلسه دادرسی، دادگاه پرونده آنها را برای تحقیقات به دادسرا ارسال نکرد و شعبه ۱۳ دادگاه کیفری یک تهران برای انجام تحقیقات تکمیلی، تسریع در رسیدگی و تعیین تکلیف وضعیت متهمین به پرونده ورود کرد.

پیشتر یک منبع مطلع در تشریح وضعیت این پرونده به هرانا گفته بود: “پرونده این افراد به دو بخش تقسیم شده است. یک بخش از پرونده به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی و بخش دیگر به شعبه ۱۳ دادگاه کیفری یک تهران ارجاع داده شده است. تاکنون برای این افراد که پرونده آنان با عناوین اتهامات امنیتی و محاربه در دادگاه انقلاب است، حکمی صادر نشده است.”

در ابتدای آبان ماه سال ۱۴۰۱، در جریان اعتراضات سراسری و پس از کشته شدن یک تن از نیروهای بسیج به نام “آرمان علی وردی” در شهرک اکباتان دستکم بیش از ۵۰ نفر از جوانان ساکن شهرک اکباتان توسط نیروهای امنیتی و انتظامی بازداشت شدند. از میان آنها برای ۱۴ نفر از آنها کیفرخواست صادر شد.

در اردیبهشت ماه سال جاری نیز سخنگوی قوه قضاییه از طرح اتهام “محاربه از طریق تمسک به سلاح سرد و اقدام علیه امنیت ملی” برای سه تن از متهمان پرونده موسوم به آرمان علی وردی بسیجی کشته شده در جریان اعتراضات سراسری خبر داد.

بنا بر کیفرخواست صادره، میلاد آرمون، محمدمهدی حسینی و مهدی ایمانی به “محاربه” و علیرضا کفایی، امیر محمد خوش اقبال، علیرضا برمز پورناک، حسین نعمتی نیز به اتهاماتی از جمله “مشارکت در قتل عمد” و “اخلال در نظم و آرامش عمومی” متهم شده‌ اند. تاکنون از اتهامات مطروحه علیه نوید نجاران که اخیرا در رابطه با این پرونده در اهواز بازداشت شده، اطلاعی حاصل نشده است.

این افراد در تاریخ دهم مردادماه، بدون اطلاع قبلی همزمان با انتقال صد ها زندانی، از زندان رجایی شهر کرج به زندان قزلحصار کرج منتقل شدند.

میلاد آرمون در تاریخ یازدهم آبان ماه، علیرضا کفایی و علیرضا برمرز پورناک در تاریخ سیزدهم آبان ماه، سید محمدمهدی حسینی در تاریخ پانزدهم آذرماه، امیرمحمد خوش اقبال در تاریخ شانزدهم آذرماه، حسین نعمتی در تاریخ بیست و سوم آذرماه، مهدی ایمانی در تاریخ بیست و چهارم آبان ماه و چندی بعد نوید نجاران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

 

 

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.