در هفته ای که گذشت؛ نگاهی به گزارشات محیط زیستی در ایران

شنبه, 18ام آذر, 1402
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – حق بر محیط زیست و مبانی فلسفی آن، از قواعد حقوق بشر و حقوق طبیعی نشأت گرفته شده است. ابتدایی ترین حق طبیعی انسان در این کره خاکی، «حق حیات» است. اما طی دهه های اخیر به دلیل استفاده بی رویه از منابع طبیعی، عدم نظارت و توجه به مباحث زیست محیطی و الگوهای صحیح، محیط زیست طبیعی به شدت دچار صدماتی شده است. گزارش پیش رو حاصل ثبت ۳۷ واقعه محیط زیستی ایران است که در هفته اخیر منتشر و به هدف آگاهی سازی گردآوری شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در هفته‌ ای که گذشت ۵۴ شکارچی غیرمجاز و قاچاقچی چوب بازداشت و به مراجع قضائی معرفی شدند. از سوی دیگر شاخص کیفی هوا دستکم در ۲۳ شهر ناسالم و خطرناک اعلام شد. افزون بر این، بر اساس گزارشات منتشر شده، بخشی از جنگلی های آغوزبن در استان گیلان دچار آتش سوزی شد. همچنین یک توله پلنگ در شیراز تلف شد. از دیگر اخبار مرتبط با محیط زیست میتوان به تداوم خشکسالی در مناطق مختلف اشاره کرد؛ در گزارش پیش رو به برخی از آنها پرداخته شده است.

آسیب رسانی به جنبه های مختلف محیط زیست در ایران کماکان ادامه دارد. از طرفی شهروندانی وجود دارند که به دلیل عدم آموزش یا نیازهای مالی دست به تخریب و آسیب رسانی به محیط زیست می زنند و از سوی دیگر نهادهای متولی در تلاش هستند تا از حجم این آسیب ها بکاهند، هر چند این تلاش ها قابل تقدیر است اما به نظر نمی آید میزان آن با شرایط محیط زیستی ایران تطبیق داشته باشد.

حیات وحش

حیات‌ وحش به کلیه جانداران از قبیل پستانداران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان و تمام گیاهانی گفته می‌شود که به صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان بر روی کره زمین زندگی کرده و آب و خوراک خود را خود تأمین می‌کند. اما دخالت و تصرف انسان در زیستگاه های طبیعی و مصرف بی‌رویه منابع طبیعی بسیاری از گونه های حیاط وحش را در معرض انقراض قرار داده است.

به گفته محمد امین بیرامی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کازرون روز سه‌ شنبه چهاردهم آذرماه، در جاده جدید کوهچنار به شیراز یک توله پلنگ بر اثر تصادف با خودرو جان خود را از دست داد.

بازداشت و محکومیت متخلفان محیط زیستی

یکی از موضوعات مورد بحث محیط زیست مسئله حمایت از منابع طبیعی بوده و از سوی دیگر، حفاظت از جنگل‌ها، حیات وحش و جلوگیری از قاچاق چوب، شکار و صید بی رویه به عنوان بخشی از مقوله حفاظت از منابع طبیعی، و در نهایت حفظ محیط زیست تلقی می‌شود. بسیاری از حیوانات، به دلیل شکار غیرقانونی در معرض خطر قرار دارند.

طی یک هفته اخیر با تلاش محیط بانان و جنگل بانان، دستکم پنجاه و شش تن چوب قاچاق در استان های آذربایجان غربی، گیلان و مازندران ضبط و در این راستا چهارده متهم بازداشت شدند. همچنین طی این مدت دستکم چهل شکارچی غیرمجاز در استان های زنجان، فارس، ایلام، تهران، آذربایجان شرقی، اردبیل، آذربایجان غربی، سمنان و گلستان بازداشت و به مراجع قضایی معرفی شدند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: طی هفت ماه نخست سال جاری، ۷۴۷ قطعه انواع ماهیان رودخانه ای صید شده از متخلفان استان کشف شد و همچنین با تعدادی از شکارچیان غیر مجاز پرندگان به ویژه کبک به تعداد ۴۸ قطعه برخورد قانونی صورت گرفت.

از سوی دیگر رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سرچهان از کشف و ضبط یک قبضه اسلحه دولول مجاز، ۹ عدد کبک شکار شده و ۲۱ عدد فشنگ و قطار فشنگ از متخلفین شکار و صید در این شهرستان خبر داد. پرونده متخلفین پس از تکمیل برای رسیدگی تحویل مراجع قضایی شد.

افزون بر این، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خلخال از کشف و ضبط ۱۰ قبضه اسلحه شکاری از شکارچیان متخلف در این شهرستان خبر داد.

در همین راستا، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فیروزکوه از دستگیری شکارچی غیرمجاز در پناهگاه حیات وحش کاوه ده این شهرستان خبر داد.

به گفته وی، طی هماهنگی با مقام قضایی و بررسی منزل متخلف، لاشه یک راس قوچ وحشی و تعداد هفت تیر پوکه و سه تیر فشنگ برنو، ۶ تیر فشنگ چهارپاره و ۲ عدد کارت مجوز حمل سلاح از متهم کشف و ضبط شد. پرونده متخلف پس از صورتجلسه و تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل داده شد.

افزون بر این، رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بوکان گفت: ماموران یگان حفاظت این اداره ۲ محموله چوب قاچاق در مجموع به میزان ۱۲ تن را در این شهرستان کشف و ضبط کردند.

همچنین رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نور از کشف و ضبط چوب قاچاق به میزان ۲۰ تن در این شهرستان خبر داد.

حق تنفس و هوای پاک

براساس گزارش‌ها، سالانه تعداد پرشماری از شهروندان بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. این مشکل علتی جز سو مدیریت و عدم توجه به کنوانسیون‌ها و قراردادهای بین‌المللی در این زمینه ندارد.

طی هفته ای که گذشت شاخص کیفی هوا در شهرهای بجنورد ۲۳۵، کرج ۱۶۶، آبادان ۱۵۷، خرمشهر ۱۸۹، سوسنگرد ۱۵۹، شوشتر ۱۵۸، ماهشهر ۱۶۴ تهران ۱۶۴، اهواز ۱۸۱، اصفهان ۲۳۵، ساوه ۱۴۵، کنگاور ۱۳۳، تبریز ۱۳۱، مشهد ۱۱۸، ارومیه ۱۰۵، بوکان ۱۷۵، اشتهارد ۱۲۲، سمنان ۱۵۷، قزوین ۱۶۴، نظرآباد ۱۳۸، زنجان ۱۲۲، لامرد ۱۳۲ و شهرستان کارون ۵۰۰ ناسالم برای گروه های حساس، ناسالم برای تمام گروه ها، بسیار ناسالم و یا خطرناک اعلام شد.

همچنین در این هفته به دلیل آلودگی هوا شماری از مدارس در شهرهای مختلف از جمله تهران، اصفهان و زنجان به صورت غیر حضوری برگزار شد.

از سوی دیگر، منصور شیشه‌ فروش مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان از تعطیلی ادارات و دستگاه‌ های اداری، اجرایی و بانک ها در شهرستان های اصفهان، فلاورجان، مبارکه، لنجان، برخوار، خمینی شهر و بخش‌ های مرکزی شهرستان های شاهین شهر و نجف‌آباد در روز چهارشنبه ۱۵ آذر برای دومین روز متوالی در پی تداوم آلودگی هوا خبر داد.

افزون بر این، به گزارش ایرنا هوای شهرستان کارون با شاخص ۵۰۰ در وضعیت خطرناک قرار گرفت. همچنین طی یک ماه اخیر هوای شهر اهواز و برخی شهرهای استان خوزستان در وضعیت ناسالم قرار داشته است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

به طور کلی جنگل‌ها در نتیجه عمل کربن گیری مرتباً گاز کربنیک هوا را که در اثر تنفس موجودات زنده و فعل و انفعالات شیمیایی و آلودگی های محیط زیست وارد هوا می‌شود جذب کرده و گاز اکسیژن را پس می‌دهد. از این رو باید مورد توجه ویژه ای قرار گیرند

در هفته ای که گذشت، فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گفت: حدود ۱۵ هکتار از عرصه های جنگلی آغوزبن درگیر حریق شده که آسیب جدی به درختان این منطقه وارد نشده است.

فقدان مدیریت بارش های حداقلی؛ خشکسالی و از بین رفتن منابع آبی

خشک‌سالی می‌تواند باعث عدم توازن در میزان آب و در نتیجه آن کمبود آب، نابودی گیاهان، کاهش عمق آب‌های سطحی و خاک مرطوب شود. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که تبخیر سطحی و تبخیر آب از گیاهان از حد معمول در مدت معین بیشتر شود. عدم مدیریت صحیح منابع آبی در کشور، اثرات جبران ناپذیر این مهم را عمیقتر میکند.

مدیر کل دفتر حفاظت خاک و آبخیزداری سازمان منابع طبیعی گفت: فرسایش خاک در ایران تقریباً معادل ۲ تا ۲.۵ برابر آسیا و ۵ تا ۶ برابر میانگین جهانی است.

به گفته وی، ۷۰۰ سال زمان می‌برد تا یک سانتی متر خاک تولید شود، عنصری که بستر ۱۲۵ میلیون تن محصول کشاورزی است و تامین کننده امنیت غذایی کشور، اما همین عنصر حیاتی، تحت تاثیر عواملی همچون تخریب پوشش گیاهی و فعالیت‌ های صنعتی حدود ۷۰ سال است که روند فرسایشی آن اوج گرفته و به ۱۶.۵ تن در هکتار رسیده است.

افزون بر این، معاون پژوهشی مرکز ملی مطالعات آب اتاق بازرگانی درباره اوضاع فرونشست و تاثیر برنامه‌ های تعادل‌ بخشی آب‌ های زیرزمینی در کشور گفت: آخرین گزارش سازمان زمین‌ شناسی حاکی از آن است که در استان‌ های خراسان رضوی، فارس، اصفهان، همدان، مرکزی قزوین و جنوب تهران پدیده فرونشست با شدت و ضعف زیادی در حال بروز است. این یک تهدید جدی برای ابنیه است و جبران ضرر و زیان آن تقریبا غیر ممکن بوده به طوری که شکافی که در اصفهان تا کاشان و یا در شهرستان نیشابور پدیدار شده به وضوح قابل رویت است.

به گفته وی: در حال حاضر ۴۰ درصد از یک میلیون چاه موجود در گشور غیرمجاز بوده که طبق قوانین و آیین‌نامه‌ ها این چاه‌ ها باید مسدود شوند و بهره‌ برداری صورت نگیرد اما به دلیل بیکاری، اشتغال و معیشت تاکنون این امر مقدور نبود است.

بحران پسماند و آلاینده های محیط زیستی

در این زمینه مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس ضمن بیان اینکه “عملکرد پتروشیمی شیراز و پسماندهای حاشیه رودخانه کر منجر به آلودگی این رودخانه شده است” گفت: رود کر، بزرگ ترین رودخانه استان فارس و یکی از منابع اصلی تأمین آب کشاورزی، صنعتی و آشامیدنی شهرهای شیراز، مرودشت و خرامه است.

به گفته وی، مشکلات رودخانه کر و موضوع پسماندهای پتروشیمی، مشکلات زیست محیطی فراوانی در این منطقه ایجاد کرده و سلامتی مردم را در معرض تهدید جدی قرار داده است.

افزون بر این، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: طی چند شب اخیر حدود ۸۰ مورد پسماند سوزی و ضایعات سوزی در اطراف تهران بخصوص جنوب تهران، کهریزک، باقرشهر و حاشیه‌ های شهرستان ری مشاهده شده است. این امر در این مناطق باعث افزایش شاخص آلودگی هوا به‌ ویژه ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون شده که هم اکنون در ایستگاه باقر شهر عدد آلودگی روی ۱۹۲ قرار دارد.

وی در ادامه افزود: با بررسی‌ های صورت گرفته مشخص شده که مشعل‌ های (فلر) پالایشگاه تهران آلاینده است. بیشتر خودروهای انتقال سوخت و کامیون‌ هایی که به پالایشگاه تردد می‌کنند نیز فرسوده و آلاینده هستند. آنها سهم بسزایی در افزایش آلودگی این منطقه دارند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.