گزارشها از ضرب و شتم توماج صالحی خواننده رپ اعتراضی در زندان دستگرد اصفهان

چهارشنبه, 22ام آذر, 1402
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا روز چهارشنبه ۲۲ آذر در گزارشی با اعلام این که توماج صالحی، خواننده رپ اعتراضی، به رغم گذشت حدود دو هفته از زمان بازداشت، «به صورت بلاتکلیف در زندان دستگرد اصفهان به سر می‌برد» نوشت که او در این مدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به نقل از یک منبع مطلع نردیک به خانواده آقای صالحی، نوشت که «صورت توماج به دلیل ضرب و شتم صورت گرفته در زمان بازداشت، دچار آسیب شده است. به طوری که یکی از چشم‌های وی ورم کرده و صورتش نیز دچار کبودی شده است.»

او افزود که این شرایط، «افزایش نگرانی اطرافیان وی را در پی داشته است.»

پیشتر حساب کاربری توماج صالحی در شبکه پیام رسان ایکس روز ۱۷ آذر با هشدار درباره آنچه «بازی خطرناک دستگاه قضایی و ماموران اطلاعاتی با جان توماج صالحی» نامید، نوشت: «جان توماج صالحی در خطر است.»

این حساب کاربری با اشاره به «بازداشت بی‌اساس» آقای صالحی، نسبت به خطر جانی ناشی از نگهداری او همراه با «مجرمان و بعضا اشرار و متهمان جرایم خطرناک» در بخش پذیرش زندان دستگرد اصفهان هشدار داد.

توماج صالحی روز نهم آذر در شهر بابل به دست ماموران حکومتی و همراه با «ضرب و شتم» بازداشت و سپس به زندان دستگرد اصفهان منتقل شد.

پس از آن، مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه، خبر داد که برای او قرار بازداشت موقت صادر شده است و گفت که توماج صالحی پس از آزادی، در یکی از شهرستان‌های استان شمالی «نکاتی را گفت» و براساس «تکلیفی» که دادسرای مربوطه داشت، «احضار و بازداشت» شد.

به گفته این مقام قضایی جمهوری اسلامی، قرار پرونده پیشین این خواننده رپ اعتراضی نیز تشدید شده است.

پیش‌تر خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، توماج صالحی را متهم کرده بود که به ادعای این رسانه، «برخی اظهارنظرهای کذب و بدون سند» در فضای مجازی منتشر کرده و به «اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» بازداشت شده است.

پیش‌تر خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، توماج صالحی را متهم کرد که به ادعای این رسانه، «برخی اظهارنظرهای کذب و بدون سند» در فضای مجازی منتشر کرد و به «اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» بازداشت شده است.

در مقابل، امیر رئیسیان، وکیل آقای صالحی، در شبکه ایکس، با رد ادعای خبرگزاری قوه قضائیه گفت که شکایت از اداره کل اطلاعات استان اصفهان به‌‌عنوان ضابط پرونده ثبت شده و در شعبه ١۴ بازپرسی دادسرای کارکنان دولت در حال رسیدگی است، «پس توماج کذبی نگفته است.»

این خواننده معترض در بخشی از اولین پیام ویدئویی پس از آزادی اعلام کرده بود که «خیلی شکنجه شدم اما نه اعتراف کردم نه همکاری. یک ایران خیلی خوب و خفن می‌سازیم.»

آقای صالحی در اوایل آبان سال گذشته، و در جریان اعتراضات به کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، به دست نیروهای امنیتی بازداشت شد.

او در تیرماه سال جاری با حکم دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان به شش سال و سه ماه حبس، ممنوعیت خروج از کشور، محرومیت از تهیه و تولید آثار موسیقی و خوانندگی و همچنین دو سال حضور الزامی در دوره‌ های مدیریت رفتار و مهارت دانش، محکوم شد.

این خواننده رپ اعتراضی در ۲۷ آبان سال جاری با تودیع وثیقه از زندان دستگرد اصفهان آزاد شده بود اما در روز نهم آذر بازداشت شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.