تظاهرات اعتراضی در اردکان یزد به‌دلیل بحران آلودگی هوا

سه شنبه, 5ام دی, 1402
اندازه قلم متن

عکس آرشیوی است

رادیو فردا

صدها تن از ساکنان شهر اردکان در استان یزد روز سه‌شنبه پنجم دی در اعتراض به آلودگی هوای این شهر به خیابان‌ها آمدند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، معترضان در اردکان علیه مقامات استانداری یزد شعار داده و می‌گویند این شهر ظرفیت استقرار صنایع بیشتر را ندارد.

در بیشتر روزهای سال شاخص آلودگی هوا در شهر اردکان در وضعیت ناسالم و خطرناک برای گروه‌های حساس قرار دارد.

مصطفی میرزاده، معاون سازمان محیط زیست در استان یزد، یکی از دلایل این میزان از آلودگی هوا را استقرار هشتاد درصد از صنایع استان در این منطقه عنوان کرده است.

 

 

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که علی‌رغم اعتراض فعالان محیط زیست و شهروندان اردکانی، هنوز هیچ کدام یک از مسئولان اجرایی و مرتبط راهکاری برای کاهش آلودگی هوا در این شهر اعلام نکردند.

شهرهای بزرگ ایران به‌ویژه تهران در دهه‌های گذشته دچار آلودگی هوا بوده، اما اکنون این آلودگی به شهرهای کوچک و حتی کویری ایران نیز سرایت کرده است.

شهرستان اردکان در شمال استان یزد و در فاصله ۶۰ کیلومتری از مرکز این استان کویری واقع است.

گزارش رسانه‌ها حاکی است که در نیمی از روزهای سال خورشیدی جاری، هوای این شهر به دلیل آلایندگی‌های صنعتی شدیداً آلوده بوده است.

این آلودگی باعث شده که در بسیاری از روزها مدارس اردکان تعطیل شود.

به عنوان نمونه، در اواسط آذرماه، به علت آلودگی هوا مراکز پیش‌دبستانی و تمام مقاطع تحصیلی شهرهای اردکان، احمدآباد و روستای ترک‌آباد این شهرستان و شهرهای میبد و بفروئیه به صورت غیرحضوری فعال بودند.

همچنین مقام‌های این شهر منع تردد کامیون‌ها و برخورد با کلیه خودروهای شخصی عمومی و دولتی فاقد برچسب معاینه فنی را تصویب کردند.

جلوگیری از تمام فعالیت‌های عمرانی در سطح شهر، جلوگیری از روشن ماندن اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های در پایانه‌های مسافربری و نظارت ویژه برای جلوگیری از سوزاندن زباله، شاخ و برگ درختان و ضایعات توسط شهرداری‌های مربوطه از دیگر مصوبات در این زمینه بود.

روز سه‌شنبه آلودگی هوا باعث شد که تمامی مدارس مشهد نیز غیرحضوری شود. ظهر روز سه‌شنبه، شاخص آلودگی هوا در شهر مشهد در بالاترین حد و در سطح خطرناک گزارش شده است.

بر اساس گزارش‌های شبکه‌های اجتماعی و رادیو فردا؛ م.ت / پ.پ

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.