مقام سوم فوتبال ساحلی ایران در جام جهانی؛ تیمی که «محبوب حکومت» نبود

دوشنبه, 7ام اسفند, 1402
اندازه قلم متن

تیم ملی فوتبال ساحلی ایران با پیروزی مقابل بلاروس به رتبه سوم جام جهانی امارات رسید

تیم ملی فوتبال ساحلی ایران با پیروزی مقابل بلاروس به رتبه سوم جام جهانی امارات رسید

بهناز میرمطهریان

تیم ملی فوتبال ساحلی ایران، موفق شد با پیروزی ۶ بر یک برابر بلاروس، مقام سوم جام جهانی امارات ۲۰۲۴ را به دست بیاورد.

ایران در مرحله گروهی این مسابقات اسپانیا، آرژانتین و تاهیتی را از پیش رو برداشت. در یک‌چهارم نهایی امارات را ۱-۲ شکست داد و در نیمه نهایی ۳-۲ به برزیل باخت. در دیدار رده‌بندی، اما، با پیروزی مقابل بلاروس برای دومین بار مقام سومی در جام جهانی را بدست آورد.

جام جهانی فوتبال ساحلی امارات در دوبی از چند جنبه برای تیم ملی ایران اهمیت پیدا کرده بود. حضور در جام جهانی، که بعد از ۷ سال دوری به دلیل تصمیم‌های جنجالی کنفدراسیون فوتبال آسیا ممکن شد، فرصتی دوباره برای این تیم بود تا توانایی‌های خود را بار دیگر به نمایش بگذارد.

از طرف دیگر همراهی ملی‌‌پوشان با معترضان در جنبش «زن، زندگی، آزادی»، تیم ملی فوتبال ساحلی ایران و عملکردش در جام جهانی امارات را بیشتر مورد توجه مردم و رسانه‌ها قرار داد.

هفت سال دوری عجیب از جام جهانی

دوری ۷ ساله تیم ملی فوتبال ساحلی ایران از جام جهانی، از رویدادهای عجیبی بود که تا مدت‌ها مهدی تاج، رییس فعلی فدراسیون فوتبال، و رییس کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا را با انتقادهای بسیاری مواجه کرد.

تیم ملی فوتبال ساحلی ایران در سال ۲۰۱۷ در رقابت‌هایی که به میزبانی باهاما برگزار می‌شد، به مقام سوم جهان رسید. بعد از آن، اما، در سال ۲۰۱۹ نتوانست جواز حضور در جام جهانی را کسب کند. ایران در مرحله یک‌چهارم نهایی رقابت‌های قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ با نتیجه ۳-۲ مقابل ژاپن شکست خورد و نه تنها از مسابقات آسیایی حذف شد بلکه جام‌جهانی را هم از دست داد.

با اینکه در دوره بعدی، ساحلی‌بازان ایران بخت حضور در جام جهانی داشتند، براساس تصمیم کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC)، به علت شیوع کرونا مبنای حضور نمایندگان آسیا در جام جهانی سیستم امتیازی شد. بر همین اساس با در نظرداشت عملکرد هشت تیم برتر قاره در سه دور قبل مسابقات قهرمانی فوتبال ساحلی آسیا، ژاپن، عمان و امارات به جام جهانی راه پیدا کردند.

خبرگزاری ایسنا در این رابطه نوشت: «فدراسیون فوتبال ایران چندی قبل در نامه‌نگاری با کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرده بود که این روش عادلانه نیست و حداقل می‌توان با برگزاری مسابقات پلی‌آف میان چهار تیم برتر آسیا، نامزدهای آسیا در این مسابقات را تعیین کرد تا هر تیمی که در زمین مسابقه به پیروزی رسید، سهمیه جام جهانی را کسب کند. ظاهرا این پیشنهاد مورد استقبال کمیته فوتبال ساحلی و کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار نگرفته است.»

این خبرگزاری همچنین به تأثیر آقای تاج در این تصمیم‌گیری اشاره می‌کند: «در حالی که در ایران تصور بر این بود که مهدی تاج به عنوان رئیس کمیته مذکور، می‌تواند مانع قربانی شدن تیم ملی فوتبال ساحلی ایران شود، دقیقا از همین نقطه به این رشته ضربه خورده و مشخص نیست تاج چطور از حق کشور خود دفاع کرده است.»

افتخارآفرینی‌های بدون پاداش

تیم ملی فوتبال ساحلی ایران

منبع تصویر،GETTY IMAGES

تیم ملی فوتبال ساحلی ایرا، که به رغم کسب عنوان سومی در جام جهانی ۲۰۱۷، تا سال‌ها پاداشی دریافت نکرد؛ بارها در شبکه‌های اجتماعی در قیاس با بازیکنان تیم ملی فوتبال قرار گرفت که بعد از حذف از مرحله گروهی از جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، حواله واردات خودرو دریافت کرده بودند.

تعویق در پرداخت پاداش‌های تیم ملی فوتبال ساحلی در سال‌های ۲۰۱۷، ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به رغم موفقیت‌های این تیم، به اندازه‌ای طولانی شد که تیر ۱۴۰۰(ژوئن ۲۰۲۱)، بعد از انتخاب امیررضا عزیزی‌خادم، به عنوان رییس فدراسیون فوتبال، اطلاعیه‌ای روی سایت فدراسیون قرار گرفت که به پرداخت نشدن پاداش‌ها و مطالبات اعضای تیم فوتبال ساحلی اشاره کرد.

حالا سه سال بعد از آن اطلاعیه، سایت فوتبالی می‌نویسد که تیم ملی فوتبال ساحلی اصلا در فهرست پاداش‌های وزارت ورزش نیست. این سایت می‌نویسد: «با توجه به مصوبه شورای برون مرزی وزارت ورزش و جوانان، ساحلی‌بازان در صورتی که قهرمان جام جهانی هم بشوند هم در پایان سال، هیچ گونه پاداشی از وزارت ورزش و جوانان دریافت نخواهند کرد.»

محسن معتمدکیا، مشاور رسانه‌ای وزیر ورزش، در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس اما به این خبر این‌طور واکنش نشان می‌دهد: «با دستوری که وزیر ورزش سه هفته قبل صادر کرد، قرار است آیین‌نامه پاداش قهرمانان پس از سال‌ها اصلاح شود و با این تغییرات، تیم ملی فوتبال ساحلی هم جزو فهرست پاداش‌ها قرار می‌گیرد.»

البته هنوز هم معلوم نیست بعد از اصلاحات انجام‌شده در آیین‌نامه پاداش قهرمانان، تا چند وقت بعد از کسب مقام سومی ایران در جام جهانی فوتبال ساحلی امارات ۲۰۲۴، پاداش‌های آن‌ها پرداخت شود.

نقطه اوج مقایسه فوتبال ساحلی و فوتبال

طرفداران تیم ملی فوتبال ساحلی ایران

منبع تصویر،GETTY IMAGES

برگزاری جام جهانی فوتبال ساحلی امارات، بلافاصله بعد از جام ملت‌های فوتبال آسیا در قطر، بیش از پیش این دو تیم را از سوی مردم در مقایسه با یکدیگر قرار می‌دهد. فوتبال ساحلی در ادامه افتخارآفرینی‌هایش موفق شد برای دومین بار به مقام سومی جهان برسد اما تیم ملی فوتبال نتوانست به حسرت ۴۵ ساله برای قهرمانی در آسیا پایان دهد.

جز پاداش‌ها و مقام‌آوری این دو تیم که در قیاس با یکدیگر قرار می‌گیرند، همراهی بازیکنان تیم ملی فوتبال ساحلی در اوج اعتراضات ایران و اقداماتی مثل خودداری از خواندن سرود جمهوری اسلامی و شادی نکردن بعد از قهرمانی در جام بین قاره‌ای ۲۰۲۲ در امارات، تیم ملی فوتبال ساحلی را نزد معترضان ایران، محبوب‌تر از همیشه ساخته است.

در همان دوره تصاویری از دیدار عده‌ای از بازیکنان تیم ملی فوتبال با ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری ایران منتشر ‌شد و انتقادهای زیادی را برانگیخت. حتی پیش از مسابقات جام ملت‌های آسیا، در نخستین روز اردوی آماده‌سازی تیم ملی، بازیکنان با فرمانده کل سپاه پاسداران دیدار کردند و در طول مسابقات نیز خبرهایی از مکالمه تلفنی امیر قلعه‌نویی، سرمربی تیم ملی و مهدی طارمی با ابراهیم رئیسی، منتشر شد.

مجموعه این رویدادها، از اعتراضات پارسال تا کنون، باعث شده که موافقان و مخالفان حکومت جمهوری اسلامی، در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی، تیم ملی فوتبال و تیم ملی فوتبال ساحلی را نمادهایی از موافقت و مخالفت با حکومت بدانند.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.