محکوم شدن ۲ پزشک بهداری زندان تهران بزرگ به قتل غیرعمد ساسان نیک‌نفس

چهارشنبه, 9ام اسفند, 1402
اندازه قلم متن

ایران اینترنشنال

علی شریف‌زاده اردکانی، وکیل ساسان نیک‌نفس، زندانی سیاسی که در خرداد ۱۴۰۰ در زندان تهران بزرګ (فشافویه) جان باخت، اعلام کرد که دو پزشک بهداری این زندان در مرگ موکلش مقصر شناخته شده‌اند.

او روز سه‌شنبه، هشت اسفند به وبسایت «امتداد» گفت که دادگاه‌های بدوی و تجدیدنظر، با تایید وقوع «قصور پزشکی» و «قتل غیرعمد»، دو پزشک بهداری زندان را به پرداخت دیه محکوم کرده‌اند.

ساسان نیک‌نفس، زندانی سیاسی مشروطه‌خواه، در دی ماه ۱۳۹۸، به اتهام «توهین به رهبری، تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی» به هشت سال زندان محکوم شد.

او به دنبال استفاده از یک قرص در زندان، دچار مسمومیت حاد شد و پس از انتقال دیرهنگام، به محض رسیدن به بیمارستان فیروزآبادی جان باخت.

وکیل ساسان نیک‌نفس گفت که او پرونده «قتل عمد» تشکیل داد، اما دادگاه رای به «قتل غیرعمد» داد.

از هنگام زندانی شدن ساسان نیک‌نفس، خانواده و وکیل او بارها هشدار داده بودند که این زندانی سیاسی به‌دلیل استفاده از داروهای اعصاب و روان و نیاز به طی کردن روند درمان، قادر به تحمل زندان نیست.

مهدی باقری از هم‌بندیان ساسان نیک‌نفس، پس از جان باختن این زندانی سیاسی در زندان، گفت: «در روزهایی که با هم می‌گذراندیم این را حس می‌کردم که ممکن است این بچه اینجا از بین برود، من به نمایندگی از ساسان بارها به مسئولانی که به زندان آمدند گفتم شرایط ساسان مناسب زندان نیست و او توانایی تحمل زندگی در زندان را ندارد، اما هیچ‌کس اقدامی انجام نداد.»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.