پنتاگون: ۲۵ هزار زن و کودک در نوار غزه کشته شده‌اند

جمعه, 11ام اسفند, 1402
اندازه قلم متن

اردوگاه آوارگان جبالیه در نوار غزه که در پی حملات اسرائیل تخریب شده است. 29 فوریه 2024

اردوگاه آوارگان جبالیه در نوار غزه که در پی حملات اسرائیل تخریب شده است. ۲۹ فوریه ۲۰۲۴ AP – Mahmoud Essa

کشته شدن بیش از ۱۰۰ تن و زخمی شدن نزدیک به ۷۰۰ نفر در پی تیراندازی به فلسطینیان در جریان دریافت کمکهای غذایی در غزه، خشم جامعه بین المللی را برانگیخته است. پاریس نیز در کنار دیگر کشورها ضمن محکومیت این اقدام نیروهای اسرائیلی، خواستار آغاز یک سری “تحقیقات مستقل” شده است.

استفان سژورنه، وزیر امور خارجه فرانسه، امروز جمعه ۱ مارس، در گفت و گو با رادیوی دولتی فرانس اَنتِر، اعلام کرد که در صورتی که تحقیقات مستقل نشان دهد رویداد روز پنجشنبه، جنایت جنگی بوده است، “بدیهی است که عدالت باید حکم کند”.

وزیر امور خارجه فرانسه ضمن اشاره به اینکه اسرائیل تیراندازی از سوی سربازانش را قبول کرده، اعلام کرد برای روشن شدن وضعیت، “بررسی های مستقلی باید صورت گیرد تا مشخص شود چه اتفاقی افتاده است.”

استفان سژورنه در ادامه ضمن تأکید بر اینکه فرانسه نمی‌تواند در واکنش‌ نسبت به رویدادهای جنگ اخیر اسرائیل و حماس “استانداردهای دوگانه” داشته باشد، خشم خود را از این که مردم غزه به دلیل قحطی با تهدید مرگ مواجه هستند، ابراز کرد.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه نیز نیمه شب پنجشنبه با انتشار پیامی در شبکه ایکس، “خشم عمیق” و “مخالفت شدید” خود با هدف قرارگرفتن غیرنظامیان فلسطینی از سوی سربازان اسراییلی را ابراز کرده و خواستار “حقیقت، عدالت و احترام به قوانین بین المللی” شد.

واقعه دیروز خشم جامعه بین المللی را برانگیخته است

شورای امنیت سازمان ملل متحد، عصر پنجشنبه به صورت اضطراری و پشت درهای بسته تشکیل جلسه داد. جوزپ بورل، رئیس دیپلماسی اروپا، با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس، این رویداد را یک “کشتار جدید” و “کاملا غیرقابل قبول” خوانده و محکوم کرد. رئیس سازمان پزشکان بدون مرز نیز مسئولیت این حادثه را بر عهده کسانی می‌داند که “ماه ها کمبود مواد غذایی موجود را سازماندهی کرده‌اند”.

ترکیه در محکومیت تیراندازی نیروهای اسرائیلی، به دیگر کشورها از جمله عربستان سعودی، مصر و اردن پیوست. وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای که اواخر روز پنجشنبه منتشر کرد، این رویداد را “جنایت دیگری علیه بشریت” خوانده و اسرائیل را به استفاده از “گرسنگی به عنوان سلاح جنگی در غزه” متهم کرد.

ایالات متحده هم که می‌گوید در حال بررسی گزارش‌ها پیرامون این حادثه می‌باشد، از اسرائیل خواسته است تا پاسخ روشنی ارائه کند.

از سوی دیگر، اسرائیل می‌گوید که بسیاری از قربانیان به دلیل فشار و ازدحام جمعیتی که برای دریافت کمک‌های غذایی هجوم برده بودند، جان خود را از دست داده‌اند و سربازان این کشور تنها زمانی که از سوی جمعیت احساس خطر کردند، شروع به تیراندازی کرده‌اند.

این در حالی است که به گفته شاهدان فلسطینی، سربازان اسرائیلی، روز پنجشنبه در شهر غزه به سوی مردمی که برای دریافت کمک هجوم برده بودند آتش گشوده‌اند. بنا بر گزارش وزارت بهداشت حماس، این حادثه بیش از ١٠٠ کشته و حداقل ٧٠٠ زخمی بر جا گذاشته است که با این حساب، آمار کشته شدگان فلسطینی از زمان آغاز جنگ اخیر اسرائیل و حماس به بیش از ٣‬٠ هزار نفر می‌رسد.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.