کارگران پیمانکاری پالایشگاه‌های پارس جنوبی در اعتراض به بی‌توجهی کارفرمایان تجمع کردند

شنبه, 12ام اسفند, 1402
اندازه قلم متن

صدای آمریکا

کارگران پیمانکاری مجتمع‌های گاز پارس جنوبی روز شنبه ۱۲ اسفند، اعتصاب و در مقابل ساختمان اداریِ پالایشگاه‌های مجتمع گاز تجمع کردند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، کارگران پیمانکاری مجتمع‌های گاز پارس جنوبی خواستار «بازنگری در طرح طبقه‌بندی مشاغل، تغییر سیستم اقماری نیروهای اداری پشتیبانی به دو- دو یا ۱۴ روز کار و ۱۴ روز استراحت و ساماندهی وضعیت رانندگان استیجاری» هستند.

علیرضا میرغفاری، عضو کانون عالی انجمن صنفی کارگران و رئیس هیئت مدیره کانون انجمن‌های صنفی کارگران پالایشگاه‌های گاز استان بوشهر، در مورد اعتراضات کارگران پیمانکاری این پالایشگاه‌‎ها به ایلنا گفت که آنها در ماه های اخیر، شنبه‌ هر هفته در اعتراض به‌ تحقق نیفتن خواسته‌های چند ساله‌ خود مقابلِ پالایشگاه‌ها تجمع کردند اما طی دو هفته‌ اخیر، تجمع خود را به مناسبت سالگرد انقلاب متوقف کردند.

او با اشاره به آن که این دو هفته فرصتی برای مقامات بود تا در جهت تحقق مطالبات کارگران اقدام کنند، افزود: نه تنها هیچ اقدامی از سوی مسئولان صورت نگرفت، که «اتفاقات تلخی هم رقم خورد؛ از جمله کارفرمای پالایشگاه دوازدهم اقدام به جابه‌جایی خوابگاهِ کارگران کرد.»

علیرضا میرغفاری اضافه کرد: «در حالی که خوابگاهِ فعلی کارگران شرایطِ بسیار بدی دارد، کارفرما به دنبال این بود که با انتقال کارگران به خوابگاهِ دیگر، شرایط کارگران را بدتر کند.»

وی اشاره کرد که «تعدادی از همکاران نیز در پالایشگاه‌های دیگر تهدید به جابه‌جایی و یا حذف اضافه‌کاری شدند. در پالایشگاه سوم نیز کارفرما، راننده‌ای را به دلیلِ اعتراض به حقوق ۸ میلیون تومانیِ خود بعد از ۱۳ سال، اخراج کرد.»

آقای میرغفاری گفت: در کنار همه‌ این موارد، کیفیتِ غذای کارگرانِ پالایشگاهِ هفتم نیز به قدری وخیم شد که این کارگران مجبور شدند اواخر هفته‌ گذشته از خوردن غذا خودداری کنند.

در سالیان اخیر اعتراض های کارگری در مناطق مختلف ایران روندی رو به رشد داشته است. دلایل این اعتراض ها که به شکل اعتصاب و تجمع بروز می یابد، پرداخت نشدن به موقع دستمزد، سطح پایین دستمزد، اجرا نشدن صحیح طبقه بندی مشاغل، اخراج همکاران، خصوصی سازی و بهبود شرایط کار بوده اند.

در این ارتباط بهروز فراهانی، فعال کارگری در پاریس، به صدای آمریکا می گوید که شرایط دشوار معیشتی کارگران باعث «بروز وضعیت انفجاری بی سابقه ای شده است.»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.