انتخابات در ۱۶ حوزه از جمله تهران به دور دوم کشیده شد

یکشنبه, 13ام اسفند, 1402
اندازه قلم متن

انتخابات در ۱۵ استان و در حوزه انتخابیه تهران به دور دوم کشیده شده است. چهره‌های مشهور وابسته به حکومت از جمله محمدباقر نوبخت، محمدرضا باهنر و صادق آملی لاریجانی در انتخابات آرا کافی نیاوردند.

خابات مجلس  و خبرگان رهبری در برخی حوزه‌های انتخابیه به دور دوم کشیده شد
انتخابات مجلس و خبرگان رهبری در برخی حوزه‌های انتخابیه به دور دوم کشیده شد عکس: Morteza Nikoubazl/NurPhoto/picture alliance

انتخابات دوازدهمین دوره مجلس و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری روز جمعه ۱۱ اسفند (اول مارس) به پایان رسید و شمارش آرا نشان می‌دهد که انتخابات در برخی شهرها از جمله تهران، تبریز، شیراز و مشهد به دور دوم کشیده شده است.

طبق داده‌های مقامات جمهوری اسلامی انتخابات در ۱۶ استان به دور دوم کشیده شده و در پایتخت تهران هم بخشی از نامزدها باید در مرحلۀ دوم شرکت کنند.

شرط اصلی ورود به مجلس کسب ۲۰ درصدی آرا ماخوذه است و کسی که نتواند ۲۰ درصد آرا را کسب کند به دور دوم انتخابات می‌رود.

طبق قوانین جمهوری اسلامی نامزدهایی که بیش یک پنجم آرای ماخوذه را کسب کنند، می‌توانند راهی مجلس شوند. 

خبرنگار خبرگزاری ایلنا در اکس نوشته که در شهر تهران  ۳۸۰ هزار رای باطله ریخته شده که در صورت درست بودن آمار بیش از آرای منتخبین نفر اول و دوم است.

در مجموع از ۲۹۰ نماینده مجلس ۲۰۵ نماینده اکنون تعیین تکلیف شدند و نمایندگان مجلس خبرگان از ۳۱ استان ۲۱ استان قطعی شده است یعنی ۴۸ نماینده از ۸۸ نماینده وارد مجلس خبرگان شدند.

مرحله دوم انتخابات در اردیبهشت ۱۴۰۲ برگزار می‌شود.

چهره‌های مشهور در انتخابات مجلس رای نیاوردند

یکی از حاشیه‌های انتخابات مجلس و خبرگان رهبری رد صلاحیت بخشی از مسئولان پیشین از جمله حسن روحانی بوده است. اما عده‌ای از چهره‌های سرشناس وابسته به جمهوری اسلامی حتی پس از تائید شورای نگهبان هم رای نیاوردند. 

محمدباقر نوبخت، محمدرضا باهنر و صادق آملی لاریجانی از جمله چهره‌های سرشناسی هستند که در انتخابات دوره دوازدهم مجلس و خبرگان رهبری رای کافی نیاوردند.

پیام نوبخت: نگران شما بودم، آمدم؛ همه شما نیامدید

محمدباقر نوبخت در واکنش به انتخاب نشدن خود پیامی در شبکه اکس (توییتر سابق) منتشر کرد و خطاب به مردم زادگاهش نوشت: «پیامی به مردم فهیم زادگاه خودم… در تاریخ بماند. نگران شما بودم، آمدم. همه شما نیامدید. همچنان نگران، ولی با وجدانی آسوده، برگشتم. خدای مهربان نگهدارتان.»

علم‌الهدی نفر سوم شد ولی به مجلس خبرگان رهبری می‌رود

احمد علم الهدی، نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی به عنوان نفر سوم انتخاب شده است ولی به مجلس خبرگان رهبری راه یافت.

سید احمد حسینی، عضو شورای نگهبان نیز نفر اول شد.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.