رشد «تاریخی» بیش از ۵۰ درصدی اجاره‌‌بها در تهران

پنجشنبه, 16ام فروردین, 1403
اندازه قلم متن

عدم پایبندی دولت ابراهیم رئیسی به وعده ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن به همراه سقوط شدید ارزش ریال مهم‌ترین عامل بحران مسکن و رکود حاکم بر آن است

عدم پایبندی دولت ابراهیم رئیسی به وعده ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن به همراه سقوط شدید ارزش ریال مهم‌ترین عامل بحران مسکن و رکود حاکم بر آن است

داده‌های رسمی نشان می‌دهد که اجاره‌بها در تهران در سال گذشته با «صعود تاریخی» ۵۲ درصدی روبه‌رو شده است.

روزنامهٔ دنیای اقتصادی روز چهارشنبه، ۱۵ فروردین‌ماه، با بیان اینکه «عصر جدیدی در بازار اجاره‌نشین‌ها» رقم زده شده، در گزارشی نوشت که اجاره‌‌بها در کل ایران نیز در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال پیش از آن ۳۹.۶ درصد افزایش یافته است.

این روزنامه دو علت اصلی این جهش تورم اجاره را «تغییر صعودی سطح تورم عمومی» و «تورم مسکن طی سال‌های اخیر» اعلام کرده است.

در ادامهٔ این گزارش آمده است: «مهاجرت از مناطق بالای شهر به مناطق پایین و از مناطق پایین به حومه شهر‌های بزرگ نیز، عارضه دیگر این تورم تاریخی اجاره در دو سه سال گذشته بوده است.»

آمارهای جدید بانک مرکزی که سه روز پیش منتشر شد نیز نشان می‌دهد طی حدود دو سال و نیم ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی، متوسط قیمت مسکن در تهران ۲.۷ برابر شده است.

عدم پایبندی دولت ابراهیم رئیسی به وعده ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن به همراه سقوط شدید ارزش ریال و تورم افسارگسیخته حاکم بر اقتصاد کشور، مهم‌ترین عامل بحران مسکن و رکود حاکم بر آن است.

این در حالی است که شهرداری تهران دی‌ماه سال گذشته از تفاهم با چینی‌ها برای ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در پایتخت خبر داد که با واکنش‌های منفی زیادی مواجه شد.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها: ,

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.