واکنش نسرین ستوده به حمله ایران به اسرائیل؛ «جنگ را با هیچ نامی نمی‌خواهیم»

دوشنبه, 27ام فروردین, 1403
اندازه قلم متن

نسرین ستوده، حقوقدان و وکیل دادگستری

رادیو فردا

نسرین ستوده، حقوقدان و فعال حقوق بشری، در متنی که حساب‌های او در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند، با اشاره به حمله مستقیم جمهوری اسلامی به اسرائیل تاکید کرد که «جنگ را با هیچ نامی نمی‌خواهیم.»

او در این پیام که روز دوشنبه ۲۷ فروردین ماه منتشر شد وضعیت کنونی را پیچیده توصیف کرد که موجب می‌شود هر ابراز نظری دشوار شود.

خانم ستوده نوشت:‌ «ما می‌دانیم که وقتی گروگان‌گیری غیرنظامیان در هفتم اکتبر (۱۵ مهرماه) را محکوم می‌کنیم، با اسرائیل موضعی مشترک پیدا می‌کنیم و وقتی حملات بی‌وقفه اسرائیل به نوار غزه را محکوم می‌کنیم، متاسفانه موضع‌مان به جمهوری‌اسلامی نزدیک می‌شود».

این فعال حقوق بشر در ادامه این پیام گفت:‌ «ما با هیچ دیدگاهی نمی‌توانیم حمله نظامی به کنسولگری ایران در دمشق را توجیه کنیم، همانطور که نمی‌توانیم گروگان‌گیری اعضای سفارت آمریکا در ۴۴ سال پیش را توجیه کنیم.»

او تاکید کرد که به عنوان یک ایرانی «نمی‌خواهیم اقدام غیرقانونی یک دولت را با اقدام غیرقانونی پرتاب موشک و پهپاد جواب دهیم.»

به گفته این وکیل دادگستری زندانی، قوانین بین‌المللی و اعلامیه جهانی حقوق‌بشر باید چراغ راهنما در شرایط سخت باشد.

خانم ستوده اقدام آفریقای جنوبی و شکایت علیه اقدامات اسرائیل در دیوان کیفری بین‌المللی را راهکاری «خردمندانه» توصیف کرد که به گفته او موجب شد اقدامات هفت ماه گذشته این دولت «به عنوان جنایت علیه بشریت و نسل کشی قابل بررسی باشد».

او در پایان تاکید کرد که اقدامات اخیر جمهوری اسلامی موجب شد توجهات از اقدامات «غیرقانونی اسرائیل» به ماجراجویی‌های جمهوری اسلامی ایران جلب شود.

نسرین ستوده از وکلای مدافع سرشناس و فعال حقوق بشری است که وکالت بسیاری از فعالان بازداشت‌شده توسط جمهوری اسلامی را برعهده داشته و طی حدود ۱۵ سال اخیر بارها دستگیر و در سلول انفرادی نیز نگهداری شده است.

او اوایل آبان ماه سال گذشته و بعد از شرکت در مراسم تشییع پیکر آرمیتا گراوند، بازداشت و «پرونده‌ای جدید با چهار عنوان اتهامی» برایش گشوده شد. خانم ستوده روز ۲۴ آبان به قید وثیقه آزاد شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.