جدول ۴۵ ساله قیمت دلار آزاد و دولتی از سال ۱۳۵۷ تا ۱۴۰۳

سه شنبه, 28ام فروردین, 1403
اندازه قلم متن

حمید ترابی

از سال ۱۳۵۷ تا فروردین ۱۴۰۳ قیمت دلار نسبت به ریال حدود ۶۲۰۰ برابر شده است، خود دلار نیز در این مدت در اثر تورم ۴/۵ برابر ارزش خود را از دست داده است، با این حساب ریال نسبت به دلار ۶۲۰۰×۴/۵=۲۷۹۰۰ برابر ارزشش را از دست داده است، بعبارت دیگر در طی ۴۵ سال حکومت جمهوری اسلامی، ریال ایران سالانه ۲۵/۵ درصد ارزش خود را نسبت به ارزش واقعی دلار از دست داده است. این نشان می‌دهد که دولتمردان ایران در طول این ۴۵ سال دولتمردان بسیار ناکارآمدی بوده اند، به دیگر سخن در طول هر دوره هشت ساله ریاست جمهوری های مختلف بطور متوسط ریال ایران نسبت به ارزش واقعی دلار ۶/۱۵ برابر ارزش خود را از دست داده است.

  • در زمان رهبری خمینی و در دوره نخست‌وزیری بازرگان و رجایی نرخ آزاد دلار ۲ برابر شد، نرخ رسمی (دولتی) آن بدون تغییر باقی ماند.
  • در زمان رهبری خمینی و در دوره هشت ساله نخست‌وزیری میر حسین موسوی و ریاست‌جمهوری خامنه ای نرخ آزاد دلار ۴/۸ برابر شد، نرخ رسمی آن کاهش یافت.
  • در زمان رهبری خامنه ای و در دوره ریاست‌جمهوری هشت ساله هاشمی رفسنجانی نرخ آزاد دلار ۴/۶ برابر شد. نرخ رسمی آن ۲۹ برابر شد.
  • در زمان رهبری خامنه ای و در دوره ریاست‌جمهوری هشت ساله خاتمی نرخ آزاد دلار ۲ برابر شد. نرخ رسمی آن ۵ برابر شد.
  • در زمان رهبری خامنه ای و در دوره ریاست‌جمهوری هشت ساله احمدی‌نژاد نرخ آزاد دلار ۴/۲ برابر شد. نرخ رسمی آن ۱/۴ برابر شد.
  • در زمان رهبری خامنه ای و در دوره ریاست‌جمهوری هشت ساله روحانی نرخ آزاد دلار ۵/۸ برابر شد. نرخ رسمی آن ۳/۴ برابر شد.
  • در زمان رهبری خامنه ای و در دوره ریاست‌جمهوری سه و نیم ساله رئیسی نرخ آزاد دلار ۲/۹ برابر شد. نرخ رسمی آن ۱۰ برابر شد.

در ذیل جدول ۴۵ ساله نرخ دلار در بازار آزاد و نرخ رسمی (دولتی) دلار دیده می شود. نرخ دلار آزاد نرخ متوسط سالانه می باشد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.