شماری از کارکنان گوگل در اعتراض به همکاری این شرکت با اسرائیل دست به تحصن زدند

چهارشنبه, 29ام فروردین, 1403
اندازه قلم متن

۹ تن از کارکنان شرکت گوگل شامگاه سه‌شنبه پس از برگزاری یک تحصن چند ساعته علیه قرارداد تازه این شرکت با دولت اسرائیل، توسط پلیس از دفاتر گوگل در نیویورک و سانی‌ویل کالیفرنیا اخراج شدند.

معترضان روز سه‌شنبه ۲۸ فروردین وارد دفاتر نیویورک و کالیفرنیای شرکت فناوری گوگل شدند و متعهد شدند تا زمانی که این شرکت به خواست آنها مبنی بر خروج گوگل از قرارداد ۱.۲ میلیارد دلاری مشترک با آمازون برای ارائه خدمات رایانه‌ای اَبری و مراکز داده به دولت اسرائیل عمل نکند، در آنجا خواهند ماند.

معترضان دیگری نیز در مقابل دفاتر این شرکت در نیویورک، سانی‌ویل و سیاتل تجمع کردند.

برخی از کارکنان و فعالان خارج از سازمان، از زمان امضای این قرارداد در سال ۲۰۲۱، با این قرارداد که با نام نیمبوس شناخته می‌شود مخالف بوده‌اند.

اما با تداوم بمباران نوار غزه توسط نیروهای اسرائیلی پس از حمله ۷ اکتبر گروه افراطی حماس به اسرائیل، اعتراضات در بین پرسنل گوگل در هفت ماه گذشته شدت گرفته است.

گروه حماس که از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا تروریستی شناخته می‌شود، روز پانزدهم مهر (هفتم اکتبر) با یورش به جنوب اسرائیل نزدیک به ۱۲۰۰ تن را کشت و حدود ۲۴۰ نفر را به گروگان گرفت.

به نوشته روزنامه واشینگتن‌پست، مقامات اسرائیلی به خبرنگاران اطلاع داده‌اند که مفاد قرارداد یادشده، گوگل و آمازون را از ارائه نکردن خدمات به بخش‌های خاص دولت منع می‌کند و این موضوع باعث نگرانی برخی از کارکنان صنعت فناوری شد که مبادا کار آن‌ها برای مقاصد نظامی مورد استفاده قرار بگیرد.

اعتراضات روز سه‌شنبه کارکنان گوگل یک روز پس از آن برگزار شد که فعالان طرفدار فلسطین در تظاهرات هماهنگ‌شده علیه تهاجم اسرائیل به غزه و حمایت نظامی ایالات متحده از این کشور، بزرگراه‌ها، پل‌ها و ورودی فرودگاه‌ها را در نقاط مختلف ایالات متحده مسدود کردند.

در اوایل ماه مارس، گوگل یکی از کارمندانش را که در حین سخنرانی مدیر ارشد شعبه اسرائیل گوگل در نیویورک اعتراض کرده بود، اخراج کرد.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.