بانک مرکزی: رشد اقتصادی در سال گذشته منفی ۱٫۹ درصد بود

چهارشنبه, 22ام مرداد, 1393
اندازه قلم متن

rokod-tavaromi

اقتصاد ایران آنلاین: پیمان قربانی با اشاره به رویکرد بانک مرکزی مبنی بر انتشار آمار و اطلاعات به صورت منظم اظهار داشت: با توجه به اینکه سال پایه به سال ۸۳ تغییر یافته، رشد اقتصادی بخش‌های مختلف برای سال ۹۲ محاسبه شده است.

وی افزود: محاسبات نشان می‌دهد که رشد تولید ناخالص داخلی به قیمت ثابت برپایه سال ۸۳ در سال گذشته برابر با منفی ۱.۹ درصد بوده است.

به گزارش فارس، معاون اقتصادی بانک مرکزی تصریح کرد: رشد تولید ناخالص داخلی به قیمت ثابت بدون احتساب بخش نفت، منفی ۱.۱ درصد بوده است. نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که در گروه‌های مختلف، گروه کشاورزی در سال گذشته ۴.۷ درصد رشد داشته و رشد گروه نفت منفی ۸.۹ درصد بوده و رشد گروه صنایع و معادن منفی ۲.۹ درصد و رشد گروه خدمات منفی ۱.۵ درصد بوده است.

قربانی با بیان اینکه در فصل چهارم سال ۹۲ (زمستان) گروه نفت و گروه صنایع و معادن رشد مثبت را تجربه کرده‌اند؛ در گروه نفت، رشد اقتصادی در فصل چهارم نسبت به سال گذشته ۳.۶ درصد و گروه صنایع و معادن ۰.۸ بوده که نشان‌دهنده خروج گروه صنایع و معادن و نفت از حالت رکود است.

به گفته وی، در سال گذشته رشد بخش خدمات معادل منفی ۱.۵ درصد بود.

معاون اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به آمار وضعیت تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی کشور در سال ۹۲ گفت: در سال گذشته شاخص کل تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی منفی ۴.۱ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته که این افت متأثر از تغییرات سه فصل قبل بوده است، اما در سه ماهه چهارم سال گذشته شاخص کارگاه‌های بزرگ صنعتی نسبت به فصل قبل ۲.۹ درصد رشد داشته که نشان می‌دهد اقتصاد ایران در حال خروج از رکود است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.