ایرانیان ربوده‌شده وابستگان سپاه پاسداران؟

دوشنبه, 16ام مرداد, 1391
اندازه قلم متن

بر اساس ادعای شورشیان سوریه ایرانیان ربوده‌شده وابستگان سپاه پاسداران هستند. دویچه وله فارسی در این زمینه مینویسد:

فرستنده‌ی تلویزیونی العربیه ویدیویی پخش کرد که گفته می‌شود زائران ایرانی ربوده شده در سوریه را نشان می‌دهد. به گفته‌ی “ارتش آزاد سوریه”، در میان این ۴۸ ایرانی شماری نیز سربازان نخبه‌ی سپاه پاسداران هستند.

فرستنده‌ی تلویزیونی العربیه روز یکشنبه (۵ اوت/۱۵ مرداد) ویدیویی یک دقیقه‌ای را پخش کرد که گفته می‌شود ۴۸ ایرانی ربوده شده در سوریه را نشان می‌دهد. این افراد روز شنبه در دمشق ربوده شدند. مقامات جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند که آنان زائران ایرانی در سوریه بوده‌اند.

به گفته‌ی یکی از نظامیان “ارتش آزاد سوریه”، در میان ایرانیان ربوده‌شده وابستگان سپاه پاسداران جمهوری اسلامی نیز وجود دارند. در این ویدیو گروهی دیده می‌شود که در زیر پرچم قدیمی سوریه نشسته‌اند. این پرچم اکنون به نماد شورشیان سوریه تبدیل شده است. در کنار این افراد چند فرد مسلح نگهبانی می‌دهند.

در مقابل این گروه یکی از فرماندهان ارتش آزاد سوریه ایستاده است. او به مردی از میان گروه اشاره می‌کند و این مرد اوراق شناسایی خود را تحویل می‌دهد. این اوراق به دوربین نشان داده می‌شوند و ظاهرا نشان‌دهنده عضویت او در سپاه پاسداران است. هنوز منابع بی‌طرف نتوانسته‌اند موثق بودن این ویدیو را تایید کنند.

جمهوری اسلامی ایران یکی از متحدان اصلی رژیم بشار اسد است. مقامات ایران روز شنبه گفتند که ربوده‌شدگان زائران حرم زینب در دمشق بوده‌اند و در راه بازگشت در مسیر فرودگاه بین‌المللی دمشق “توسط یک گروه تروریستی” ربوده شده‌اند.

مقامات ایران و سوریه هنوز در پی روشن کردن جزییات این ماجرا هستند. ایران از ترکیه و قطر درخواست کرده که برای آزادی ربوده‌شدگان تلاش کنند.

جنگ خونین در حلب

به موازات آن، جنگ در حلب همچنان با شدت ادامه دارد. ارتش سوریه منطقه‌ی صلاح‌الدین در این شهر میلیونی را با توپخانه زیر آتش گرفته است. ناظران حقوق بشر سوریه در لندن اعلام کردند که در منطقه‌ی صلاح‌الدین جنگ خیابانی نیز دیده می‌شود.

شاهدان عینی در حلب نیز از بمباران شدید این شهر توسط ارتش بشار اسد گزارش می‌دهند. به گفته‌ی آنان ارتش سوریه در حملات خود به مواضع شورشیان از توپخانه، هواپیماها و هلیکوپترهای جنگی استفاده می‌کند.

ارتش سوریه دو هفته است تلاش می‌کند که شورشیان را از حلب دومین شهر بزرگ سوریه پس از دمشق بیرون راند و دوباره کنترل این شهر را به دست گیرد. ولی این تلاش‌ها تا کنون بی‌نتیجه مانده است. شورشیان حتی موفق شده‌اند مناطق تحت کنترل خود را در حلب گسترش دهند.

فضانورد سوری به ترکیه پناهنده شد

به گزارش رسانه‌های ترکیه محمد احمد فاریس، ژنرال نیروی هوایی و نخستین فضانورد سوریه به دلیل وخامت اوضاع در سوریه میهن خود را ترک کرده و روز یکشنبه (۵ اوت) به ترکیه پناهنده شده است.

خبرگزاری نیمه دولتی آنادولو ترکیه گزارش می‌دهد که ژنرال فاریس که در سال ۱۹۵۱ در حلب زاده شده، پیش از فرار برای آخرین بار از زادگاه خود دیدن کرده و در آنجا به نشانه‌ی همبستگی با مخالفان رژیم بشار اسد، از پایگاه اصلی ارتش آزاد سوریه در این شهر نیز دیدن کرده است.

به گزارش خبرگزاری آنادولو این ژنرال متمرد تا کنون سه بار تلاش کرده بود از سوریه فرار کند و بار چهارم موفق شده است. فاریس نخستین فضانورد سوریه است که در سال ۱۹۸۷ به همراه تیمی از فضانوردان شوروی با موشکی به فضا پرتاب شد و از ایستگاه فضایی “میر” (صلح) دیدن کرد.

هماهنگی آمریکا و ترکیه و هشدار لاریجانی

با توجه به وخامت روزافزون اوضاع سوریه، ایالات متحده‌ی آمریکا در تلاش است سیاست‌های خود را در رابطه با بحران سوریه با همسایه‌ی این کشور ترکیه هماهنگ کند. سخنگوی هیلاری کلینتون اعلام کرد که وزیر امور خارجه‌ی آمریکا که هم اکنون در سفر آفریقاست، روز شنبه‌ی هفته‌ی آینده (۱۱ اوت) دراستانبول با دولتمردان ترکیه دیدار و درباره‌ی افزایش خشونت‌ها در سوریه گفت‌وگو خواهد کرد.

به گزارش خبر آنلاین، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در آغاز جلسه‌ی علنی روز یکشنبه‌ی مجلس با اشاره به استعفای کوفی عنان و “تماس‌های مقامات آمریکایی با برخی سیاستمداران در منطقه” گفت: «این اقدامات حکایت از نقشه‌ی جدید شروران بین‌المللی دارد».

لاریجانی خطاب به آمریکا و کشورهای غربی افزود: «حداقل پایبند به همان شورای امنیت نیم‌بند خود باشید. وقتی شورای امنیت هنوز مصوبه‌ای ندارد دخالت شما در سوریه چیزی جز شرارت بین‌المللی است؟».

گفتنی است که اجلاس عمومی سازمان ملل متحد روز شنبه با اکثریت بزرگ آرا به قطعنامه‌ای در مورد سوریه رای داد که در آن هم رژیم بشار اسد به دلیل سرکوب مردم خود و هم شورای امنیت به دلیل ناتوانی در حل بحران سوریه به‌شدت مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.

از ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل ۱۳۳ کشور به این قطعنامه رای مثبت دادند و فقط ۱۲ کشور رای منفی دادند که یکی از آن‌‌ها جمهوری اسلامی ایران بود


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.