قوام‌السلطنه؛ از بحران آذربایجان تا قیام ۳۰ تیر ۱۳۳۱

یکشنبه, ۲۱ام آذر, ۱۳۹۵
اندازه قلم متن

mosayebian

به کوشش حمیدرضامسیبیان 

hamosaieb@yahoo.com

توضیح: این نوشته در ماه مه ۲۰۱۳ در همین سایت انتشار یافته بود و اکنون پس از تغییرات و تصحیحاتی توسط آقای مسیبیان بار دیگر انتشار می یابد. سایت ملیون ایران

متن کامل نوشته با فرمت پی دی اف


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

۲ نظر

 1. دوست گرامی من نمی خواهم در مورد آذربایجان آن سالها صحبت کنم،اما اکنون آنچه خواسته شماست همان خواست همه سردمداران رژیم‌های استعماری است.ببینید بر سر یوگسلاوی و لیبی و حتی کشورهایی که خود نام بردید چه آمده است.
  ما مردمی که در محدوده کنونی ایران زندگی می کنیم هزاران سال تاریخ مشترک داشته ایم.در همین سرزمین آذربایجان آتروپاتها و بابکها و ستارها در مقابل دشمنان مشترک ایستادند. ما مردم یک سرزمینیم.اشکانیان بکمک مردم آذربایجان قدرت بزرگ زمان خود،روم، رابشکست می کشاندند. قدرت گیری سرزمین بزرگ ایران از رشادت و دلاوری ماننا ها و مادها در آذربایجان شروع شد.میراث فرهنگی مردم لر و کرد و ترک وبلوچ چنان در هم تنیده است که ما به یکسان از زبان و ساز و آواز هم لذت می بریم. انقلاب مشروطیت محصول تلاش مشترک همه آزادیخواهان اعم از ترک و لر و بلوچ و بختیاری بود و این افتخار نصیب همه ایرانیان شد که اولین انقلاب از نوع جدید را در آسیا انجام دادند و دستهای استعمار و ایادی آنها را از کشور کوتاه کردند.اگر خوب بنگریم در هر دو اردوی انقلاب و ضد انقلاب ،فارس و ترک و غیره بودند.ایران چنانکه از نامش هم پیداست سرزمین آزادگان است و خواهد ماند.در سایه دولتی ملی که حافظ استقلال و آزادی و دمکراسی برای مردم باشد آینده مشترک پرباری خواهیم داشت.اگر خوب بنگریم تا پیش از مشروطیت موضوع ترک و فارس وجود نداشت.تفرقه بین مردم یک سرزمین به بهانه دین یا زبان یکی از شگردهای به زیرسلطه کشاندن ماست.البته رژیم های جور و ستم خواسته یا ناخواسته با عملکرد شأن در خدمت استعمارگران اند.

 2. پیشه وریهای جدید

  (ملتی که طعم آزادی را بچشد دیگر نمی تواند از آن دست بردارد) جمله بیادماندنی از قهرمان ملی آزربایجان سید جعفر پیشه وری
  بعد از خواندن مقاله بی سر ته این جناب مسیبیان اتوماتیک این سوال برایم مسجل شد در قسمتی ازمقاله این چنین مینویسد: در آذر ماه همان سال ارتش ایران با سازماندهی و توپ وتانک و بخصوص پشتیبانی هوایی به منطقه اعزام شد (آزربایجان)و… سوال اینجاست که این ارتش در موقع ورود بیگانگان به ایران از جنوب و شمال چه غلطی میکرد؟ آیا نوک پیکان حملات این ارتش فقط آزرباجانیهایی بود که از کودتای رضا پالانی روز بروز بدبخت تر شده بودند هست؟ چرا این ارتش فقط برای سرکوب ملتی آماده شده بود که بیست سال زبانش تحقیر شده بود قدغن شده بود و متاسفانه هست بیست سال هویت جعل شده بود و متاسفانه ادامه داردو…. جنایاتی که ارتش فارس ایران در آذر ۱۳۲۵ مرتکب شد هیچ وقت از اذهان ما ترکان آزربایجان پاک نخواهد شد بیست هزار کشته و نود هزار آواره
  اما خوشبختانه این بار در خاورمیانه بادهایی دیگر در حال وزیدن هست از آنطرف با بیداری جوانان آزربایجان دیگر استعمار فارس نفسهای آخرش را میکشد دیگر هیچ کس نمیتواند عراق را بحال سابقش برگرداند سوریه هم که به سرنوشت عراق دچار شده دیگر کردان ترکیه و عراق و ایران وسوریه را نمتوان با سخن و… راضی کرد آنها استقلال میخواهند همچون ما ترکان آزربایجان بلوچها هم که تکلیفشان از خیلی وقت روشت هست هم سنی هستند و هم بلوچ عربهای خوزستان نیز چشمشان به آن طرف خلیج عربی است دیگر مثل سال ۱۳۲۵ آزربایجان تنها نیست این گوی شیشه ای ایران که زندان ملل غیر فارس هست خیلی وقت است ترک خورده باشی تا ببینیم که در آینده نچندان دور صدای شکستنش گوشهای کر شده پان ایرانیستها و نژادپرستان فارس را کر کند.
  به امید رهایی تمامی ملل اسیر استعمار