جهانگیری: ۴۵ درصد از درآمد بودجه برای سه ماه اول سال محقق نشد/ دولت قبل در اوج درآمدهای نفتی بیشترین بدهی را بالا آورد

دوشنبه, 1ام تیر, 1394
اندازه قلم متن

naft-dollar

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت قبل در اوج منابع نفتی دولتی را با بیشترین بدهی تحویل داد گفت: در حال حاضر بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار طرح و پروژه عمرانی نهایی شده برای دوران پس از تحریم تعریف و آماده سرمایه‌گذاری شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اسحاق جهانگیری در مراسم کلنگ‌زنی آزادراه آبیک- چرمشهر(کنارگذر جنوبی تهران) با بیان اینکه با هر گرایش و نگرشی که به توسعه ایران نگاه کنیم حمل و نقل تاثیر زیادی در پیشرفت کشورمان دارد گفت: سواحل عمان و مکران از نعمت‌های بسیار بزرگی است که در کشور ما قرار گرفته است.

وی ادامه داد: هر چند که سواحل مکران و عمان بزرگترین کانون های توسعه محسوب می‌شوند اما از شرق‌ترین نقطه این ساحل در سیستان و بلوچستان تا تنگه هرمز تنها یک نقطه در چابهار و نقطه بسیار کوچکی در جاسک کانون های توسعه‌ای وجود دارد.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه برای تحقق استفاده موقعیت استراتژیک ایران باید برنامه‌های توسعه‌ای را در اولویت ایران قرار دهیم گفت: اینکه گفته می‌شود ایران در موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی قرار دارد و کشورهای همسایه به دنبال استفاده از این مزیت هستند را باید از شعار به عمل تبدیل کنیم.

وی ادامه داد: برای توسعه صنعت و کشاورزی باید کارخانجات متعددی در سطح کشور احداث شود و برای توسعه گردشگری یک جهت‌گیری مهم برای افزایش درآمدهای کشور است باید زیرساخت‌ها را توسعه دهیم.

جهانگیری با بیان اینکه با هر گرایشی که به پیشرفت ایران نگاه کنیم مساله مهم گسترش حمل و نقل است افزود: باید تمام شقوق حمل و نقل از جمله حمل و نقل هوایی، دریایی و توسعه بنادر ، حمل و نقل جاده ای و ریلی مورد توجه قرار بگیرد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه احداث راه‌آهن در ایران گفت: علیرغم اینکه ریل و خط آهن از سال‌های بسیار دور در کشورمان ایجاد شده اما سهم حمل و نقل مسافر و بار از راه‌آهن بسیار اندک است و بخش عمده این مشکل به سیاست‌گذاری‌های دوره‌های قبل برمی‌گردد.

وی با تاکید بر اینکه ریل و راه‌آهن جز با حضور بخش خصوصی تحقق نمی‌یابد گفت: تدوین سیاست‌های عالمانه از راهبردی‌ترین ابزار توسعه کشور است و در پرتو این سیاست‌های عالمانه و با وجود ۸۰ میلیون جمعیت کشورمان و با حضور بخش خصوصی توانمند می‌توان به توسعه دست یافت.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به عملکردهای وزارت راه و شهرسازی در حوزه حمل و نقل جاده‌ای گفت: برای اولین بار وزارت راه و شهرسازی ساخت ۱۰ کریدور بین‌المللی را طراحی و برنامه‌ریزی کرده است که ساخت این پروژه‌های عمرانی به میلیاردها دلار سرمایه نیاز دارد.

جهانگیری با تاکید بر اینکه بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار طرح و پروژه عمرانی نهایی شده است گفت: در حال حاضر بر روی میز کار من بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار طرح و پروژه عمرانی وجود دارد که به محض تامین منابع مالی آن شروع به کار می‌شوند.

جهانگیری ادامه داد: دولت هم برای شرایط تحریمی و هم برای شرایط بعد از تحریم پروژه تدوین و برنامه‌ریزی کرده است بنابراین بلافاصله پس از رفع تحریم‌ها این پروژه‌ها با حضور بخش خصوصی عملیاتی می‌شوند.

وی با اشاره به مزیت‌های مصرف سوخت در آزادراه ها گفت: میزان مصرف سوخت در ایران با هیچ کجای دنیا قابل مقایسه نیست هر چند قیمت سوخت تغییر یافت اما اثرگذاری چندانی در میزان مصرف سوخت نداشت و قیمت انرژی فاکتور تعیین‌کننده‌ای در میزان مصرف سوخت نیست.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه بیش از ۶۰ درصد سوخت در دو بخش حمل و نقل و مسکن مصرف می‌شود گفت: قطعا آزادراه‌ها نقش مهمی در کاهش مصرف سوخت و اتلاف وقت دارند و این بسیار تلخ است که مردم برای طی مسافت یک ساعته چند ساعت معطل شوند و این بدان معناست که به عمر انسان‌ها اهمیت نمی‌دهیم.

وی همچنین تاکید کرد: بخش عمده تصادفات جاده‌ای مربوط به خودرو و جاده است و البته بخشی دیگر به رعایت مسائل ایمنی در حمل و نقل برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۰ میلیون نفر در تهران زندگی می‌کنند گفت: یکی از مشکلات مهم مسائل زیست محیطی تهران نتیجه ترافیک زیاد این کلانشهر است که البته دولت مسائل زیست محیطی را پیگیری می‌کند و اخیرا هم از بنزین با کیفیت یوور ۴ در سطح کشور توزیع می‌شود. البته آزادراه کنار گذر جنوبی تهران هم نقش تعیین‌کننده‌ای در کاهش ترافیک این استان دارد و بسیاری از خودروهایی که نباید وارد تهران شوند از طریق این آزادراه کانالیزه می‌شوند….

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه قرارگاه خاتم الانبیا نباید رقیب بخش خصوصی شود اظهار کرد: قرارگاه خاتم‌الانبیا نباید در جاهایی که بخش خصوصی حضور دارد ورود کند و برای بخش خصوصی کشورمان مزاحمت ایجاد کند.

وی افزود: برنامه توسعه‌ای در کشورمان وجود دارد که برای حضور همه شرکت‌ها پروژه عمرانی وجود دارد حتی برای حضور شرکت‌های خارجی.

جهانگیری با اشاره به بدهی دولت به پیمانکاران بخش خصوصی گفت: متاسفانه دولت بدهی زیادی به پیمانکاران بخش خصوصی دارد هر چند که بارها گفته شده راجع‌به گذشته حرف نزنیم اما آنقدر فشار بر روی دولت وجود دارد که نمی‌توان راجع‌به گذشته و سیاست‌هایی که در آن دوران گرفته شده حرف نزد.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: دولتی در اوج منابع نفتی، دولتی را در اوج بدهی به دولت بعد تحویل داد. به طوری که بدهی‌های فراوانی به پیمانکاران، بانک‌ها و … داشت.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: متاسفانه امسال برای دولت سال سختی است و درآمدهای ما به شدت کاهش یافته به طوری که در سه ماهه اول سال وصولی‌ها نسبت به آنچه که در بودجه در نظر گرفته شده بود ۵۵ درصد تحقق یافت.

وی با اشاره به اثرگذاری کاهش قیمت نفت گفت: هر چند محدودیت‌های فراوانی در منابع مالی وجود دارد اما پتانسیل‌های ایران زیاد است و در لایحه رفع موانع تولید مجلس اختیاراتی را به دولت داده است که با روش‌های مختلفی بدهی‌ها پرداخت شوند.

جهانگیری ادامه داد: پیمانکاران سرمایه‌های مهم کشور هستند.

وی با اشاره به بروکراسی اداری در ایران گفت: قطعا در سیستمی که دولت در جامعه نقش پررنگی دارد بروکراسی‌های اداری هم بیشتر می‌شود و هر کس فکر می‌کند باید امضایش اثرگذار باشد و پای اسناد و مدارک امضایش ثبت شود. اما تمام راهکارهای دولت این است که زمان بروکراسی‌های اداری را به حداقل برساند.

جهانگیری با بیان اینکه در حال حاضر ۱۶۰۰ امضا و مجوز وجود دارد که باید برای اجرای پروژه و طرح‌ها گرفته شود تاکید کرد: دولت با وزارت اقتصاد مذاکراتی داشته تا برخی از این امضاها و مجوزها لغو شود و اگر مسئولی اصرار بر صدور مجوز دارد با تایید دولت در صورت عدم لزوم این مجوزها و امضاها لغو می‌شود.

جهانگیری ادامه داد: دولت یازدهم اصرار دارد که شرایط کسب و کار تسهیل شود و از دست‌اندکاران می‌خواهیم اگر در سازمان یا نهادی بروکراسی‌های اداری طولانی و مجوزهای دست و پا گیر مواجه شدند این موضوع را به دولت اعلام کنند.

وی همچنین در پایان با بیان اینکه قرارگاه خاتم‌الانبیا قول داده است که آزادراه کنار گذر جنوبی را دو ساله تحویل دهد گفت: هر چند قرارداد قرارگاه خاتم برای تحویل این آزادراه چهار ساله است اما قول داده است این پروژه را دو ساله به دولت تحویل دهد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.