سوریه از سوی ایران یک میلیارد دلار اعتبار دریافت میکند

جمعه, 19ام تیر, 1394
اندازه قلم متن

chap dollar

رسانه‌های دولتی سوریه می‌نویسند پارلمان این کشور قرارداد گشایش یک خط اعتباری یک میلیارد دلاری از سوی ایران را تصویب کرده است. گفته شده که این اعتبار به واردات کالا و انجام پروژه‌ها اختصاص می‌یابد.

برای سومین مرتبه از زمان شروع جنگ داخلی در سوریه در سال ۲۰۱۱، ایران یک خط اعتباری دیگر به مبلغ یک میلیارد دلار به سوریه اختصاص داد.

به نوشته خبرگزاری رسمی «سانا»، توافق بر سر این اعتبار در ۱۹ ماه مه بین بانک تجارت سوریه و بانک توسعه صادرات ایران امضا شده بود. اینک با موافقت مجلس سوریه، این توافق مجرای قانونی می‌یابد.

در توضیح قرارداد تنها گفته شده که از این اعتبار برای واردات کالا و انجام پروژه‌ها استفاده خواهد شد. جزییات دیگری روشن نشده است. این قرارداد روز سه‌شنبه (۷ ژوئیه/۱۶ تیر) درمجلس سوریه به تصویب رسید.

مقامات جمهوری اسلامی در جنگ داخلی سوریه، از هیچ حمایت‌ مالی و نظامی به اسد دریغ نکرده‌اند.

در سال ۲۰۱۳، تهران دو خط اعتباری به مبلغ مجموعا ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار به سوریه اختصاص داد که بیشتر آن صرف خرید نفت شد.

با گذشت قریب به چهار سال از جنگ داخلی سوریه، دولت این کشور به طور فزاینده‌ای به کمک‌های متحدان خود از جمله ایران متکی است. در جنگ داخلی سوریه دستکم ۲۳۰ هزار نفر کشته شده‌اند.

جهاد یازغی، مدیر سایت “اخبار اقتصادی سوریه” می‌گوید این اعتبارات تنها منبع تامین ارز است که برای دولت سوریه باقی مانده است.

نخستین خط اعتباری ایران، در تابستان سال ۹۲ با سقف ۶ .۳ میلیارد دلار به سوریه اختصاص داده شد. طبق قرارداد طرفین، ایران به ازای صادرات نفت خود از حق سرمایه‌گذاری در سوریه برخوردار می‌شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.