هشدار معاون دادستان کل کشور به ردصلاحیت‌شده‌ها

جمعه, 9ام بهمن, 1394
اندازه قلم متن

معاون امنیتی دادستان کل کشور به داوطلبان تایید نشده انتخابات هشدار داد که اگر “رفتارشان موجب تشویش اذهان عمومی” شود با پیگرد قضایی روبرو خواهند شد. حسن خمینی نیز گفت به عدم تایید صلاحیت‌اش اعتراض خواهد کرد.

مرتضی بختیاری، معاون امنیتی دادستان کل ایران با اشاره به ثبت‌نام بیش از ۱۲ هزار نفر برای نامزدی مجلس شورای اسلامی گفت، شماری از این افراد می‌دانستند که رد صلاحیت می‌شوند اما با این نیت ثبت‌نام کردند تا به عنوان اهرم علیه شورای نگهبان از آن استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، معاون امنیتی دادستان کل کشور افزود «اگر این اقدام آنها موجب تشویش اذهان عمومی و چنددستگی شود قطعا قابل تعقیب قضایی بوده و از دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی درخواست دارم جلوی این رفتارها را بگیرند تا برای نظام هزینه‌ای نداشته باشد.»

برای انتخابات دوره مجلس شورای اسلامی بیش از ۱۲ هزار نفر و برای دوره جدید مجلس خبرگان بیش از ۲ هزار نفر داوطلب ثبت‌نام کرده بودند. اما شورای نگهبان ۶۰ درصد داوطلبان مجلس شورا و ۸۰ درصد داوطلبان مجلس خبرگان را کنار گذاشته است.

براساس گزارش‌ رسانه‌های ایران، از “حزب اعتماد ملی” در سراسر کشور ۵۴ نفر ثبت‌نام کرده‌اند که صلاحیت اکثر آنها تایید نشده است. در تهران ۶۰ نفر از “حزب مردم‌سالاری” در انتخابات ثبت‌نام کرده بودند که تنها صلاحیت ۱۰ نفر آنها تایید شده است. از “حزب کارگزاران سازندگی” ۱۰۰ نامزد ثبت‌نام کرده بودند صلاحیت هیچ یک از داوطلبان احراز نشد.

“حزب اعتدال و توسعه” که حزب نزدیک به حسن روحانی، رئیس جمهور، به‌شمار می‌رود ۳۴۰ نامزد داشت صلاحیت ۳۰۰ نفر احراز نشده است. انجمن اسلامی جامعه پزشکی ۲۶ نامزد داشت که هیچیک احراز صلاحیت نشده‌اند. از حزب تازه‌تاسیس “اتحاد ملت ایران” نیز ۱۴۶ نفر ثبت‌نام کرده بودند که همگی رد صلاحیت شده‌اند.

تعداد اعضای مجلس خبرگان رهبری ۸۸ نفر است که برای ۸ سال انتخاب می‌شوند. برای پنجمین دوره خبرگان ۸۰۰ ثبت‌نام کرده بودند که شورای نگهبان تنها ۱۶۶ نفر از آنها را تایید کرده است.

واکنش حسن خمینی به رد صلاحیت‌اش

حسن خمینی روز جمعه (۹ بهمن/ ۲۹ ژانویه) به ردصلاحیت‌اش واکنش نشان داد و گفت: «حضور اینجانب در انتخابات خبرگان بر حسب وظیفه و بنا به دغدغه‌ای بود که نسبت به آینده انقلاب و نظام اسلامی وجود دارد.»

نوه آیت‌الله خمینی افزود که اقشار مختلف و شخصیت‌های بزرگ حوزه و نظام از او دعوت کردند و او پس از مشورت‌های مختلف، تصمیم به شرکت در انتخابات گرفت.

به گزارش وبسایت “جماران”، حسن خمینی سپس در خصوص نحوه بررسی صلاحیت داوطلبان مجلس خبرگان گفت: «شورای نگهبان که مرجع احراز صلاحیت داوطلبان است، ابتدا به نوعی صاحبان دروس مطرح را دارای صلاحیت دانست و سپس تنها طریقه احراز را امتحان قرار داد و پس از آن به گفته بزرگان آن شورا، پذیرفت که امتحان موضوعیت ندارد و امکان احراز از راه‌های دیگر هم ممکن است.»

او گزارش‌های مربوط به دعوت مجدد خود برای مصاحبه را تکذیب کرد و گفت: «در روزهای گذشته شایعاتی مطرح شد که از اینجانب برای مصاحبه‌های علمی – جدای از امتحان معهود – دعوت شده است که لازم است به اطلاع عموم برسانم که این مطلب کاملا خلاف واقع است و هیچ گاه هیچ کس به هیچ نوع از اینجانب جهت مذاکره یا مصاحبه یا طریقه‌ای که به کشف علمیت بیانجامد دعوت نکرده است.»

حسن خمینی همچنین در مورد امکان اعتراض به تصمیم شورای نگهبان گفت: «بنده هم فردی ناشناخته نیستم که اعضای محترم با بررسی مجدد بتوانند هویت و یا سندی را به دست آورند، لذا تلقی اینجانب آن نیست که شکایت مسیری جدید را بگشاید و لذا بر آن باورم که اگر آقایان نتوانستند از شهادت مراجع و علما و درس‌ها و نوشته‌ها به احراز برسند، بعید است بتوانند در آینده نیز به چنین مهمی دست یابند. اما تنها با توجه به درخواست عمومی مردم و برخی بزرگان حوزه و سیاست به این امر اقدام می‌کنم.»

برخی نامزدهای تاییدنشده و تاییدشده خبرگان

از میان داوطلبان مجلس خبرگان علاوه بر حسن خمینی چهره‌های مشهوری چون محمد موسوی بجنوردی از روحانیون نزدیک آیت‌الله خمینی و پدر همسر حسن خمینی، محسن غرویان، عضو سابق دفتر مصباح یزدی و مجید انصاری، معاون پارلمانی رئیس جمهور و عضو سابق مجلس خبرگان تایید نشده‌اند.

روز گذشته در برخی رسانه‌های غیررسمی خبرهایی مبنی بر تایید صلاحیت حسن خمینی، موسوی بجنوردی، مجید انصاری و رسول منتجب‌نیا منتشر شد اما این خبرها تایید نشدند.

رسول منتجب‌نیا، قائم مقام حزب اعتماد ملی روز گذشته به رسانه‌ها گفت: «دیشب پسرم تلفنی به من خبر داده نامه‌ای به در منزل آورده‌اند مبنی بر اینکه صلاحیتم تایید نشده است.» پیشتر به او خبر داده بودند که صلاحیت‌اش تایید شده است.

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، حسن روحانی رئیس جمهور، محمود علوی وزیر اطلاعات دولت روحانی از جمله داوطلبان تاییدشده‌‌ هستند.

به گزارش رسانه‌های ایران در میان اسامی تایید صلاحیت شده، اسامی روحانیانی مثل ابراهیم امینی، باقری کنی، بطحایی، تسخیری، احمد جنتی، حائری امام جمعه یزد، دری نجف‌آبادی، مصباح یزدی، محسن قمی از مسئولان دفتر آیت‌الله خامنه‌ای و مجتهد شبستری امام جمعه تبریز دیده می‌شود.

خبرگزاری ایلنا نوشته است، با توجه به فهرست تائید صلاحیت‌ها، داوطلبان پذیرفته شده‌ انتخابات خبرگان در شش استان هرمزگان، سمنان، بوشهر، خراسان شمالی، آذربایجان غربی و اردبیل رقیبی ندارند. این استان‌ها در مجموع ۹ نماینده در مجلس خبرگان دارند.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها: ,

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.