محمد نظری؛ ۲۲ سال حبس و محروم از رسیدگی پزشکی

پنجشنبه, ۲۶ام فروردین, ۱۳۹۵
اندازه قلم متن

mohammad nazari

محمد نظری، زندانی سیاسی و بیمار محبوس در زندان رجایی شهر کرج که بیست و دومین سال حبس خود را در این زندان می گذراند، به دلیل پروسه مبهم و پر ابهام اداری تاکنون بدون مرخصی و رسیدگی پزشکی رها شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمد نظری، زندانی سیاسی زندان رجایی شهر که از بیماری قلبی و دیسک کمر رنج می برد، بیست و دو سال است که بدون مرخصی و عدم رسیدگی پزشکی در زندان مانده است.

یک منبع مطلع در گفتگو با هرانا دلیل این موضوع را اینگونه بیان کرد: “دادگاه آقای نظری مهاباد است و هر گونه اعزام و یا مرخصی نیز باید بدستور آن دادگاه انجام شود، در حالی که وی در زندان رجایی شهر نگهداری می شود.”

این منبع در ادامه افزود: “حتی با توجه به دستور پزشک متخصص برای آنژیو بدلیل بیماری قلبی، مسئولین زندان از اعزام وی خودداری می کنند، چراکه تنها دادگاه مهاباد اختیار این کار را دارد. نیابت پرونده اش در دادسرای انقلاب کرج، تنها نگهداری این زندانی است و دادستانی تهران نیز علیرغم پیگیری ها جوابی نمی دهد.”

این منبع مطلع با عنوان مثالی در این رابطه در پایان گفت: “این روند به گونه ای است که حتی چندی پیش بخاطر بیماری قلبی اش به بیمارستان اعزام شد و این موضوع بدلیل وضعیت اورژانسی و با دستور رئیس زندان صورت گرفت و علیرغم تاکید پزشک مبنی بر بستری شدن در بیمارستان، به دلیل نبود مجوز اعزام از طرف دادگاه مهاباد، همان روز به زندان بازگردانده شد. در واقع دادسرای کرج فقط اختیار نگهداری در زندان را دارد، به دادستانی تهران هم مربوط نمی شود و از سوی دادگاه مهاباد نیز هیچ اقدامی صورت نمی گیرد.”

لازم به یادآوری است، محمد نظری فرزند حمدالله متولد ۱۳۵۰ در سال ۱۳۷۳ در بوکان به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کردستان دستگیر و در یک فرایند مبهم قضایی به تحمل حبس ابد محکوم شد. آقای نظری پیش تر محکومیت خود را بر اساس اعترافات دروغین اخذ شده تحت شکنجه دانسته بود.

آقای نظری در ۲۲ ساله گذشته نتوانسته از مرخصی استعلاجی علیرغم مشکلات جسمی خود استفاده کند. وی هم اکنون در زندان رجایی شهر کرج بصورت تبعیدی حکم محکومیت خود را سپری می کند.

be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.