بانک مرکزی ایران: رای دیوان عالی آمریکا ربطی به برجام ندارد

جمعه, 3ام اردیبهشت, 1395
اندازه قلم متن

bankmarkazi

بانک مرکزی ایران می‌گوید رای اخیر دیوان عالی آمریکا در تایید پرداخت غرامت از دارایی‌های ایران، بر خلاف حقوق بین‌الملل است اما ارتباطی به توافق هسته‌ای ایران و تعهدات مربوط به آن ندارد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم که قرار است امروز در نیویورک با جان کری، همتای آمریکایی خود دیدار کند گفت که ایران رای دیوان عالی آمریکا را به رسمیت نمی‌شناسد و “دولت آمریکا به خوبی از این موضوع اطلاع دارد”.

دیوان عالی آمریکا روز چهارشنبه ۲۰ آوریل (اول اردیبهشت) تایید کرد که دادگاه‌های آمریکا می‌توانند در رسیدگی به دادخواهی قربانیان جرایم تروریستی، از دارایی‌‌های بلوکه‌شده ایران برای پرداخت غرامت استفاده کنند.

در توضیحی که روابط عمومی بانک مرکزی منتشر کرده، با اشاره به سابقه این پرونده از اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی یادآوری شده است که احکام بدوی و تجدید نظر آن “پیش از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) صادر شده است”.

با وجود انتقاد از این رای، بانک مرکزی ایران تصریح کرده است که “برجام، حاوی تعهدات دولت ایالات متحده آمریکا در مقابل ایران است و آرای قضایی محاکم آمریکایی مشمول برجام نمی‌باشند”.

رای دیوان عالی آمریکا در پاسخ به تقاضای فرجام بانک مرکزی ایران صادر شد. این بانک به رای دادگاه دیگری اعتراض کرده بود که پیشتر حکم به استفاده از حدود دو میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران برای پرداخت غرامت داده بود.

شاکیان این پرونده گروهی از بستگان ٢۴۱ تفنگدار آمریکایی هستند که در سال ١٩٨٣ در انفجار مقرشان در بیروت کشته شدند.
بانک مرکزی ایران در توضیح خود درباره این پرونده مبنای اعتراض وکلای بانک را اصل تفکیک قوا در قانون اساسی آمریکا عنوان کرده و اقدام کنگره در تصویب پرداخت غرامت از دارایی‌های بلوکه شده ایران را دخالت در کار دادگاه خوانده است.

بانک مرکزی به اقدامات احتمالی ایران در واکنش به رای دیوان عالی آمریکا اشاره‌ای نکرده ماا آقای ظریف هشدار داده است که آمریکا “هر اقدامی در رابطه با اموال ایران انجام بدهد در آینده این کشور را در مقام پاسخ‌گویی قرار خواهد داد و باید این اموال را به ایران برگرداند”.
از: بی بی سی
be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.