یک کارشناس مسائل اقتصادی: قرارگاه خاتم تکنولوژی حضور در میادین نفتی را ندارد/ تاجر شدن نیروهای نظامی خطرناک است

شنبه, 27ام شهریور, 1395
اندازه قلم متن

gharargah-khatam

پازوکی با بیان اینکه ورود قرارگاه خاتم الانبیا در صنعت نفت مانع شکل گیری شرکت‌های بزرگ نفتی است، گفت: اگر برخی‌ها بگذارند که سرمایه و تکنولوژی خارجی وارد شود، آینده خوبی برای سرمایه‌گذاری و اشتغال در کشور متصور است.

مهدی پازوکی کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره حضور نیروهای نظامی مانند قرارگاه خاتم الانبیاء در پروژه‌های نفتی گفت: طبق قانون اساسی در شرایط صلح می‌توان از توان نیروهای دفاعی و نظامی برای سازندگی و پیشرفت کشور در مناطق محروم استفاده کنیم و کاری پسندیده و خوب هم است اما اگر این نیروها بخواهند تاجر شوند، خطرناک است.

وی افزود: به عنوان مثال نیروهای نظامی می‌توانند در مناطق محروم و مرزی جاده‌سازی کرده و یا کارهای عمرانی انجام دهند ولی اینکه وارد فعل و انفعالات اقتصادی شده، بانک تاسیس کنند و در جایی که تکنولوژی ندارند ورود پیدا کنند بخش خصوصی را دچار مشکل می‌کند کما اینکه می‌بینیم امور را هم به پیمانکاران دسته دوم و سوم می‌سپرند.

پازوکی تصریح کرد: دولت باید باید با سیاست گذاری در خزانه کمک کند که شرکت‌های بزرگ ایرانی شکل گیرد در حالی که حضور قرارگاه در صنعت نفت باعث می‌شود شرکت‌های بزرگ ایرانی در این صنعت شکل نگیرد و این مسئله در بلندمدت خطرناک است.

وی همچنین با انتقاد از حضور نیروی انتظامی در برخی پروژه‌های اقتصادی اظهار داشت: مثلا نیروی انتظامی در پروژه‌های مربوط به آب و فاضلاب حضور پیدا می‌کند و ساخت پاسگاه‌های خودش را بخش خصوصی می‌سپرد که این اشکال دارد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه کمبود سرمایه و تکنولوژی از جمله دلایلی است که لازم است ما از حضور خارجی‌‎ها بهره ببریم، بیان داشت: در شرایط فعلی اقتصاد ایران و طبق برنامه ششم ما نیاز داریم که ۱۳۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران شکل بگیرد و این در حالی است که کل منابع شرکت ملی نفت و شرکت‌های تابعه حدود ۶۰ میلیارد دلار است، بنابراین صنعت نفت به ۷۴ میلیارد دلار سرمایه خارجی نیاز دارد که در این بین طبق برنامه ششم ۱۷ میلیارد دلار باید از طریق بخش خصوصی سرمایه گذاری شود که تا به امروز حتی یک دلار هم سرمایه گذاری نشده و ۳۶ میلیارد دلار هم باید از مسیر آی پی سی محقق شود، لذا به هر شکل باید کمک کنیم که تکنولوژی و سرمایه مورد نیاز از شرکت‌های خارجی تامین شود.

وی توضیح داد: اکنون کشور عراق روزانه ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت تولید می‌کند که ۵۰۰ هزار بشکه به مصرف داخلی و ۳٫۷ میلیون بشکه را نیز صادر می‌کند، در حالی که صادرات ما ۲٫۵ میلیون بشکه است و یا اینکه این کشور روزانه ۴۸۰ هزار بشکه از میدان مجنون برداشت می‌کند در حالی که ما نصف این میزان برداشت می‌کنیم. دلیل آن هم این است که کشور عراقی که بخش بزرگی از آن هم در اختیار داعش است از شرکت‌های آمریکایی و تکنولوژی بالا استفاده کرده است.

پازوکی همچنین ادامه داد: قطر روزانه ۶۸۰ میلیون متر مکعب از گاز میدان مشترک برداشت در پارس جنوبی و ما ۳۴۰ میلیون متر مکعب برداشت می‌کنیم که دلیل آن این است که قطری‌ها از تکنولوژی‌ غرب بهره گرفته‌ و می‌توانند به عمق ۱۲ کیلومتر چاه افقی حفر کنند اما ما تکنولوژی حفر حتی ۲ کیلومتر هم نداریم.

وی تاکید کرد: ما نیاز به تکنولوژی داریم و مملکت را با شعار هم نمی‌توان اداره کرد، لذا اگر برخی نیروهای تندرو بگذارند که سرمایه و تکنولوژی خارجی وارد شود و مراوده ما با جهان بین الملل نیز در چارچوب منافع ملی باشد؛ آینده خوبی برای سرمایه‌گذاری و اشتغال در کشور متصور است.
be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.