جیسون رضاییان هم از ایران شکایت کرد

دوشنبه, ۱۲ام مهر, ۱۳۹۵
اندازه قلم متن

jayson-rezaeian

در شکایت‌نامه خانواده جیسون رضاییان، حکومت ایران متهم شده که با هدف کسب امتیاز از آمریکا در جریان مذاکرات هسته ای او را دستگیر کرده است

جیسون رضاییان، خبرنگار ایرانی – آمریکایی روزنامه واشنگتن پست که به مدت یک سال و نیم در تهران زندانی بود، به خاطر دوران زندان خود، علیه ایران به دادگاهی فدرال در آمریکا شکایت کرده است.

اقای رضاییان و خانواده اش در شکایتنامه خود، حکومت ایران را متهم به “شکنجه روانی” وی و “گروگان گیری” با هدف تاثیرگذاری بر مذاکرات هسته ای کرده اند.

در اردیبهشت ماه گذشته، امیر حکمتی، تفنگدار پیشین ارتش آمریکا که پیشتر در ایران زندانی بود نیز، از مقام‌های ایرانی به اتهام “شکنجه” او در زمان بازداشت شکایت کرده بودند.

در شکایت ثبت شده از سوی خانواده رضاییان، مقام های ایران متهم شده اند که با هدف کسب امتیاز ازدولت آمریکا در جریان مذاکرات هسته ای این تبعه ایرانی – آمریکایی را دستگیر کرده اند.

سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، آقای رضاییان را روز ۳۱ تیر ۱۳۹۳ دستگیر کرد. این خبرنگار بعد از چندین ماه به اتهام جاسوسی محاکمه شد اما قوه قضاییه حکم او را اعلام نکرد.

دستگاه قضایی، جیسون رضاییان را در ۲۶ دی ۱۳۹۴ و همزمان با حضور وزرای خارجه ایران و آمریکا در وین به منظور قرائت بیانیهٔ اجرایی شدن برجام آزاد کرد.

به همراه آقای رضاییان، امیر حکمتی، سعید عابدینی و نصرت‌الله خسروی رودسری، سه شهروند ایرانی – آمریکایی دیگر هم آزاد شدند و از سوی دیگر، آمریکا هفت ایرانی که به اتهام نقض قوانین تحریم ها در آمریکا زندانی بودند را، در چارچوب یک برنامه “مبادله زندانیان” آزاد کرد.

در روز آزادی این افراد، همچنین آمریکا ۴۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران در سال ۱۹۷۹ را به صورت نقد به تهران انتقال داد که چنین اقدامی، از سوی برخی منتقدان دولت بارک اوباما “باج دادن” برای آزادی زندانیان آن کشور معرفی شد.

این مبلغ، نخستین پرداخت مرتبط با طلب یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری ایران از بابت یک قرارداد تسلیحاتی تهران و واشنگتن در آستانه پیروزی انقلاب بود که به گفته دیپلمات های دو کشور، دولت آمریکا در جریان مذاکرات هسته ای موافقت کرد آن را تصفیه کند.

این در حالی است که محمدرضا نقدی، فرمانده بسیج ایران، در ۳۰ دی ۱۳۹۴ مدعی شد که “باز پس گیری این مبلغ در قبال آزادی جاسوس آمریکایی انجام شده و ربطی به جریان مذاکرات ندارد.”
از: بی بی سی
be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.