سقوط نفت جهانی در واکنش به نتایج انتخابات آمریکا

چهارشنبه, 19ام آبان, 1395
اندازه قلم متن

soghut-gheymat-naft

نفت جهانی روز چهارشنبه که شمارش آراء برتری غیرمنتظره دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را نشان داد و بازارهای جهان را در التهاب فرو برد، با کاهش روبرو شد.

به گزارش ایسنا، نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا تا رکورد پایین ۴۳.۰۷ دلار در هر بشکه سقوط کرد که بیش از چهار درصد نسبت به قیمت نهایی معاملات سه‌شنبه کاهش داشت. با اینهمه در ادامه معاملات به ۴۳.۶۸ دلار بهبود پیدا کرد.

نفت برنت که قیمت پایه جهانی است، ۲.۵ درصد کاهش پیدا کرد و به ۴۴.۸۷ دلار رسید.

باب تاکی، رییس شرکت تحقیقاتی سومیتومو، با اشاره به رای غیرمنتظره انگلیس برای ترک اتحادیه اروپا که در همه‌پرسی اواخر ژوئن برگزار شد و به التهاب و نوسان شدید بازارها منجر شد، اظهار کرد: این لحظه که تکرار لحظه برگزیت است، بسیار نگران‌کننده است.

نفت در حالی دچار کاهش قیمت شد که قیمت طلا به عنوان یک دارایی امن برای سرمایه‌گذاران در شرایط بی‌ثباتی اقتصادی و سیاسی جهش پیدا کرد و دلار در برابر سبدی از ارزهای بزرگ کاهش چشم‌گیری یافت.

به گفته جمیل احمد، نایب رییس تحقیقات بازار در شرکت FXTM، سرمایه‌گذاران کاملا در وضعیت ریسک‌گریزی قرار گرفته‌اند. پیروزی ترامپ پیامدهای منفی بر قیمت نفت خواهد داشت.

براساس گزارش رویترز، ترامپ در ایالت‌های بسیار رقابتی مانند اوهایو، فلوریدا، کارولینای شمالی و جورجیا اکثریت آراء را به دست آورد و در شماری از ایالت‌های دیگر جلوتر از هیلاری کلینتون قرار دارد.

از سوی دیگر گزارش موسسه امریکن پترولیوم که نشان داد ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به چهارم نوامبر به میزان ۴.۴ میلیون بشکه افزایش یافته، عامل منفی دیگری بود که نفت را تحت فشار فروش قرار داد. آمار رسمی ذخایر نفت روز جاری از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر خواهد شد. آمار هفته قبل از افزایش بیش از ۱۴ میلیون بشکه ای ذخایر نفت آمریکا حکایت داشت که به دلیل واردات بالا بود.

از: اقتصاد ایران آنلاین


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.