در رثای استاد ادیب برومند

سه شنبه, ۲۴ام اسفند, ۱۳۹۵
اندازه قلم متن

ادیب برومند شاعر ملی، یادگار ارزنده تاریخ معاصر و شاهد و ناظر مبارزات ایرانیان بر علیه دیکتاتوری، ظلم و اختناق حاکم بر کشورمان از گذشته های دور تا همین ایام، روز گذشته در ۹۳ سالگی به دیارباقی شتافت و دوستان و همراهانش را در سوکی عمیق فروبرد.

با ادای احترام به روح بزرگ این راد مرد وطن، که به حق برومند لقب داشت و همدردی عمیق با تمامی همراهان و همفکران ایشان- که خانواده مکرم ادیب برومندو فرزندان ارجمندش نیز از ان جمله اند، امید داریم راه، روش، سلامت عمل و اندیشه والای او پیوسته راه گشای وطن دوستان باشد و پایدار و پررهرو بماند.

در شرح حال فرزانه تازه درگذشته اشاره میشود: روز ۲۱ خرداد۱۳۰۳عبدالعلی ادیب برومند در«گز- ازتوابع شهرستان برخوار» اصفهان زاده شد و در محضر ( شادروانان ) مادری فرهیخته «رباب غفاردخت» خواهر «استاد حیدرعلی برومند » که در زمان خود زنی با لیاقت و باشخصیت بشمار میرفت و پدری ارجمند «مصطفی قلی خان برومند» پرورش یافت.
ایشان علاوه بر اعتقاد و پایداری خلل ناپذیر به شادروان دکتر محمد مصدق و اقرار به پیروی ازروش و منش پیشوایش در تمامی عمر با برکتش، از حسن خط و زبان عربی و اگاهی بتاریخ بهره فراوان داشت، بزبان فرانسه مسلط بود و هیچ گاه شغل دولتی نپذیرفت و از تجدد طلبان معاصر شمرده میشود.

در شهریور ۱۳۲۱وارد دانشگاه تهران شد و در ۱۳۲۴ در رشته حقوق قضایی با درجه ممتاز فارغ التحصیل گردید – در سال ۱۳۲۶ وکالت دادگستری را پیشه کرد و پیوسته در این حرفه برای احقاق حقوق میکوشید و پرونده های متفرقه را نمی پذیرفت…

این شیفته وطن از آبان ۲۸به هواداران سرسخت نهضت ملی ایران پیوست و با سرودن اشعارمیهنی و سیاسی به یاری و همگامی جبهه ملی، این خط مشی ضد استعماری پرداخت… و تا پایان عمر موثر و پربارش دراین وادی همت وافر مبذول داشت.

عبدالعلی برومند ریاست شورای مرکزی جبهه ملی ایران را طی سنوات متمادی تا اتمام حیات مادی عهده دار بود و با استواری تمام به تکلیف ملی و میهنی خود اهتمام میورزید و از نادر مردانی بود که عمری پربارو آموزنده از هر لحاظ سپری کرد وبا مفهوم واقعی انچنانکه خود میخواست سر افراز و استوار، «به اصطلاح ایستاده» جان به جان آفرین تسلیم کرد.

آثار چاپ شده شادروان برومند شامل: «ناله های وطن» به مناسبت رویدادهای شهریور ۱۳۲۰«پیام آزادی» در مخالفت با خشونت و جنگ که به ۲۷ زبان ترجمه شده «درد آشنا» غزل های عرفانی، سیاسی و احساسی «سرود رهایی» در هواداری از نهضت ملی شدن نفت و نکوهش ۲۸ مرداد «راز پرواز» دربر دارنده شعرهای مذهبی با زمینه حماسی «مثنوی اصفهان» در باره اصفهان «حاصل هستی» حاوی اشعار مختلف در سبکهای متفاوت و«مجموعه اشعار» در ۲ جلد شامل اشعار منتشر نشده میباشد.

در باره این چهره کاریزماتیک باید گفت او اندیشمندی خودآموخته و استاد خود بود، خود کشته و خود درویده بود.

در این اواخر دوستداران اندیشه ها وآثار این چهره ماندگار تاریخ معاصر، در ورود ایشان به لیست نامزدهای نوبل ادبی میکوشیدند.
مقبولیت بی چون و چرایش در عالم سیا ست و اجتماع با ویژ گیهای خاص او و اقتضای فعالیت در این شرایط… روال و روشی معتدل در همه شرایط و محدودیتها همراه داشت و مورداحترام همگان بود.

او با آیین جوانمردی فردوسی، سیر و سلوک حافظ و مولوی، گوشه عزلت خیام و پند سعدی بخوبی آشنا بود و با مدیریت مناسب و اشراف قابل تقدیس به مسایل اجتماعی، سیاسی و فرهنگی – مجموعه ای معتبر و شناخته شده و ماندگار بزرگ مرد تاریخ معاصر ایران دکتر محمد مصدق – جبهه ملی ایران را طی سنوات متمادی مدیریت و پیشکسوتی نمود. روانش شاد


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.