دخالت امامان جمعه در اقتصاد: انتقاد دوباره امامان جمعه از عملکرد اقتصادی دولت روحانی

شنبه, 12ام فروردین, 1396
اندازه قلم متن

در ادامه انتقادهای رهبر جمهوری اسلامی و نزدیکان او از عملکرد دولت حسن روحانی در حوزه اقتصاد، امامان جمعه ایران این بار به موضوع اشتغال پرداختند و بار دیگر ضمن ابراز تردید درباره آمارهای مثبت اقتصادی، اعلام کردند که حرکت دولت در کاهش بیکاری «رو به جلو نبوده است».

به گزارش خبرگزاری تسنیم، احمد خاتمی، امام جمعه تهران، در خطبه‌های روز ۱۱ فروردین با اشاره به تحریم‌های غرب علیه ایران گفت که «دشمن از حربه اقتصاد» استفاده می‌کند و رهبر جمهوری اسلامی چند سال است که «اقتصاد مقاومتی، تولید، اشتغال» را پیگیری می کند.

وی با اشاره به نامگذاری سال ۹۶ از سوی رهبر جمهوری اسلامی از «مدیران متدین و انقلابی و جهادی»، «امنیت سرمایه‌گذاری»، «جلوگیری از واردات بی‌رویه و حرام تلقی کردن وارداتی که مشابه داخلی دارد» و «جلوگیری از ورود قاچاق» به عنوان «الزامات اشتغال و تولید» نام برد.

عباسعلی سلیمانی، امام جمعه زاهدان، نیز با اشاره به سخنان رهبر جمهوری اسلامی گفت که «دولتمردان در زمینه اقتصاد به خوبی عمل نکرده و در زمینه اشتغال حرکت رو به جلو» نبوده است.

احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، نیز تاکید کرد که «اقتصاد مقاومتی جنبه دفاع از دین و نظام دارد و در عرصه جنگی که دشمن بر علیه نظام ما شکل داده ما باید از این روش برای دفاع از دین استفاده کنیم».

وی اشتغال را «دفاع از نظام» دانست و افزود: «اگر جوان‌های ما بیکار بوده و در استیصال بیکاری به این نتیجه برسند که نظام اسلامی کارآمد نیست و به سراغ نظام دیگری بروند هدف دشمن برآورده می‌شود.»

حسن روحانی ساعاتی پس از پیام نوروزی رهبر جمهوری اسلامی گفته بود که سالانه ۸۰۰ هزار نفر فارغ‌التحصیل وارد بازار کار می‌شوند و اگر سالانه ۷۰۰ هزار شغل ایجاد شود باز هم ۵۰۰ هزار نفر به بیکاران افزوده می‌شود.

آقای روحانی یکم آبان ۹۵ نیز در هشداری مشابه گفته بود که سال ۹۵ یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر متقاضی شغل وارد بازار کار شدند، اما دولت توان پاسخگویی به این تعداد متقاضی را ندارد.

مرکز آمار ایران اعلام کرده که نرخ بیکاری در پاییز ۹۵ به ۱۲.۳ درصد رسیده که نسبت به تابستان چهار دهم درصد کاهش داشته است.

مقامات دولت حسن روحانی همچنین اعلام می کنند که دولت سابق «تنها ۱۴ هزار» شغل ایجاد کرده است. علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نیز تاکید کرده که بر اساس یک گزارش مرکز آمار، در دولت سابق «در بهترین حالت، سالیانه تنها ۷۵ هزار» فرصت شغلی ایجاد شده است.

مقامات دولت احمدی‌نژاد اما پیش از این اعلام کرده بودند که در دولت او «هشت میلیون شغل» ایجاد شده است.

با این حال رهبر جمهوری اسلامی و نزدیکان او ضمن ابراز تردید درباره درست بودن آمارهای اقتصادی دولت، اعلام کرده‌اند که این آمارها در زندگی مردم تاثیری نداشته است.

در همین زمینه غلامرضا شفیعی‌زاده، امام جمعه موقت رشت، گفت که در حوزه اشتغال «نباید زیاد به آمارها توجه کنیم».

وی اضافه کرد: «مردم باید افزایش آمار اشتغال را در صحنه میدانی و در عمل احساس کنند و زمانی آمار اشتغال افزایش می‌یابد که تعداد بیکاران در صحنه میدانی کاهش یابد.»

هاشم حسینی بوشهری، امام جمعه قم، نیز خواستار آن شد که برای حل مشکلات اقتصادی از «مدیران جهادی و انقلابی» و «مدیرانی استفاده شود که بتوانند از ظرفیت‌های درونی کشور استفاده کنند».

در روزهای پایانی سال ۹۵ پس از ابراز تردید آیت‌الله خامنه‌ای درباره درست بودن آمارهای اقتصادی دولت، امامان جمعه چند شهر نیز از عملکرد اقتصادی دولت انتقاد کردند، روندی که هم‌چنان ادامه دارد.

رهبر جمهوری اسلامی سال جدید را نیز سال «اقتصاد مقاومتی: تولید، اشتغال» نامگذاری کرده و گفته است که در این باره «فاصله زیادی میان کارهای انجام شده با انتظارات مردم و رهبری وجود دارد».

در مقابل حسن روحانی ضمن دفاع از عملکرد خود و با اشاره به مثبت شدن شاخص‌های اقتصادی در دولت او در عین حال اعلام کرده که «ده دولت بعد نیز نخواهند توانست همه مشکلات را حل کنند»، اما دولت مسیر «درستی» را انتخاب کرده که به سمت کاهش مشکلات است.
از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.