دیده‌بان انتخابات • انتشار فهرست نهایی اصولگرایان و اصلاح‌طلبان برای انتخابات شورای شهر تهران

چهارشنبه, 20ام اردیبهشت, 1396
اندازه قلم متن

انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا در ایران روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ماه (۱۹ مه) برگزار خواهد شد. خبرهای لحظه به لحظه این دو انتخابات را در این صفحه دنبال کنید.

• مطهری: فشار به هیأت نظارت بر انتخابات از جانب دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی

علی مطهری می‌گوید که فشارهایی از جانب دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی برای رد صلاحیت برخی از نامزدهای انتخابات شوراهای شهر و روستا وجود دارد. او این فشارها را غیرقانونی خواند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران امروز، چهارشنبه (۱۰ مه/ ۲۰ اردیبهشت) از مشاهده نامه‌ای خبر داد که مشخص می‌کند دادگستری برای رد صلاحیت برخی افراد، که قبلا برای انتخابات شوراها تایید صلاحیت شده‌اند، وارد عمل شده است.

علی مطهری گفت: «وقتی هیأت نظارت استان کاندیدایی را تأیید صلاحیت می‌کند و شکایتی نیز از او وجود ندارد دیگر اینکه دادگستری وارد شود یا نامه‌ای از شورای عالی امنیت ملی داده شود، رفتاری قانونی نیست.»

او تصریح کرد که “فشار از جانب دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی بوده و بحث، بحث شورای نگهبان نیست.”

نمایندگان جریان موسوم به اصولگرا روز چهارشنبه (۱۰ مه/ ۲۰ اردیبهشت) فهرست نامزدهای مورد حمایت خود برای انتخابات شورای شهر تهران را منتشر کردند. این فهرست که با عنوان “لیست خدمت” منتشر شده، این نامزدها را در بر می‌گیرد: رضا تقی پور، جلال ملکی، محسن پیرهادی، پرویز سروری، مهدی چمران، اقبال شاکری، بابک نگاهداری،‌ هادی ذاکری،‌ علی ریاضی، مجتبی شاکری، سوده نجفی، ابوالفضل قناعتی، مرتضی طلایی، حمزه شکیب، حجت‌الاسلام ناصحی، مهدی اقراریان، علیرضا دبیر، حبیب کاشانی، حجت‌الاسلام قاسمیان، زهره سادات لاجوردی، الهه راستگو.

• فهرست نهایی اصلاح‌طلبان برای انتخابات شورای شهر تهران

“شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان” شامگاه سه‌شنبه فهرست نهایی خود برای پنجمین دوره انتخابات شورای شهر تهران را منتشر کرده بود. ۲۱ نامزد مورد این لیست عبارتند از: محمدجواد حق‌شناس، محمد سالاری، مرتضی الویری، محمود میرلوحی، افشین حبیب‌زاده، زهرا نژاد بهرام، علی اعطا، محسن هاشمی، محمد علیخانی، زهرا صدراعظم نوری، آرش میلانی، ‌ابراهیم امینی، الهام فخاری، خلیل آبادی، شهربانو امانی، احمد مسجد جامعی، بهاره آروین، ناهید خداکرمی، مجید فراهانی، حسن رسولی و حجت نظری.

فهرست اصلاح‌طلبان واکنش‌های مختلفی را در شبکه‌های مجازی برانگیخته است.

• نتایج تازه‌ترین نظرسنجی ایسپا: رئیسی از قالیباف پیشی گرفت

این نتایج بر پایه اظهارات پاسخگویانی به دست آمده‌اند که حتما یا به احتمال زیاد در انتخابات ۲۹ اردیبهشت شرکت می‌کنند و کاندیدای مورد نظر خود را انتخاب کرده‌اند:

• گلایه رئیس دادگستری تهران از تأیید صلاحیت “محکومین امنیتی”

خبرگزاری “میزان” وابسته به قوه قضائیه به نقل از غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران نوشت: «مطلع شدیم برخی از افرادی که سوابق محکومیتی، بعضا محکومیت‌های سنگین و حتی محکومیت‌های امنیتی داشتند تایید صلاحیت شدند که نتیجه این اقدام خسران برای شوراها خواهد بود».

بر اساس ماده ۴۸ قانون انتخابات ایران، قوه قضائیه جمهوری اسلامی، نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات و سازمان ثبت احوال چهار مرجع رسمی استعلام سوابق نامزدهای انتخاباتی هستند.

اسماعیلی اذعان می‌کند که مرجع قانونی بررسی صلاحیت‌ نامزدهای انتخابات شورا هیئت‌های اجرایی و نظارت هستند، اما “توقع و انتظار” دارد که “در جهت حفظ سلامت و کارایی بهتر شوراها به این موارد بسیار مهم بیشتر توجه می‌شد”.

رئیس کل دادگستری استان تهران در پایان ابراز امیدواری کرد که با توجه به ساعات و روزهای پایانی بررسی صلاحیت داوطلبان شورا‌ها، “هیئت‌های نظارت عنایت‌های لازم را داشته باشند”.

• حمایت خانواده مهدی کروبی از حسن روحانی

خانواده‌ی مهدی کروبی، نامزد معترض به نتایج انتخابات ۸۸ که از زمستان ۸۹ در حبس خانگی است، بیانیه‌ای را خطاب به مردم ایران منتشر کرده‌ و در آن اعلام کرده‌اند که در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو از حسن روحانی حمایت می‌کنند.

در این بیانیه تصریح شده که “در چهار سال گذشته بخشی از مطالبات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی به حق شهروندان به میزان شایسته مورد توجه دولت اعتدال” قرار نگرفته است. “کارشکنی‌ها و عدم استراتژی مدون در تحقق وعده‌ها و ناکارآمدی بخشی از بدنه کابینه” از دلایل این امر برشمرده شده‌اند.

خانواده کروبی از دولت جمهوری اسلامی و به ویژه حسن روحانی انتظار دارد “با پذیرش ضعف‌ها و کاستی‌ها، صریح و شفاف با مردم سخن بگوید و تعهد عملی خود را در پیگیری مطالبات مردم اعلام نماید”. در نامه خانواده کروبی، در نهایت از حسن روحانی حمایت شده است.

• وزارت اطلاعات “پروژه فتنه‌آمیز تی‌شرت‌های انتخاباتی” را خنثی کرد

وزیر اطلاعات دولت یازدهم روز چهارشنبه (۱۰ مه/ ۲۰ اردیبهشت) از “کشف چندین هزار تی‌شرت تبلیغاتی علیه رئیس دولت یازدهم” (حسن روحانی) خبر داده است. به گفته‌ی محمود علوی، بر روی تی‌شرت‌های کشف‌شده عبارات “دولت حرف خداحافظ”، “چهارسال رکود و بیکاری” و “من به روحانی رای نمی دهم” نوشته شده بوده است.

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی به زمان و مکان کشف تی‌شرت‌ها یا هویت تولیدکنندگان آنها اشاره نکرده است.

• “دومین شکایت روحانی از رئیسی”

به نوشته‌ی “باشگاه خبرنگاران جوان”، روحانی دومین شکایت خود از ابراهیم رئیسی را به کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ارائه کرده است. بر این اساس، شکایت دوم پس از برگزاری دومین مناظره تلویزیونی نامزدها ارائه شده و موضوع آن ادعای ابراهیم رئیسی است مبنی بر این‌که حسن روحانی وعده داده بوده با اجرای برجام تحریم‌ها یک‌باره برداشته شوند.

به نوشته‌ی “باشگاه خبرنگاران جوان”، ستاد روحانی معتقد است که سخنان روحانی به “برداشته‌شدن تحریم‌های هسته‌ای” مربوط بوده است.

موضوع شکایت اول روحانی از رئیسی اظهارات رئیسی در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان بوده است. رقیب انتخاباتی روحانی ادعا کرده بود که منابع صندوق ذخیره فرهنگیان “به یغما رفته است”.

• “دولت کانادا اجازه استقرار صندوق رأی به ایران نداد”

به نوشته‌ی روزنامه کانادایی “گلوب اند میل”، درخواست ایران برای استقرار صندوق رأی در کانادا رد شده است. این درخواست را نماینده دائم ایران در سازمان ملل اوایل ماه آوریل برای مقام‌های کانادایی ارسال کرده بوده است. جامعه‌ی ایرانی-کانادایی مقیم کانادا هم درخواست مشابهی مطرح کرده بود.

“گلوب اند میل” به نقل از منبعی مطلع می‌نویسد، درخواست ایران رد شد به این دلیل که دولت فدرال کانادا از کشورهایی که درخواست مشابهی دارند، می‌خواهد صندوق رأی را در نمایندگی‌های سیاسی خود در کانادا مستقر کنند؛ از آنجا که روابط دیپلماتیک تهران-اوتاوا در سال ۲۰۱۲ متوقف شده، چنین امکانی برای ایران فراهم نیست. به گفته‌ی منبع روزنامه کانادایی، افزون بر این درخواست ایران دیرهنگام مطرح شده است.

کانادا در آن زمان سفارتخانه خود در تهران را بست و به دیپلمات‌های ایرانی ۵ روز فرصت داد خاک این کشور را ترک کنند. هفتم دسامبر ۲۰۱۲ (۲۷ شهریور ۱۳۹۱) بیانیه‌ای به نقل از وزیر خارجه کانادا منتشر شد که در آن ادامه فعالیت‌های اتمی ایران، اظهارات نژادپرستانه و خصمانه علیه اسرائیل، کمک ایران به حکومت بشار اسد برای ادامه‌ی کشتار غیرنظامیان در سوریه و همچنین بی‌اعتنایی ایران به امنیت دیپلمات‌های خارجی از جمله دلایل اتخاذ این تصمیم عنوان شده بودند. کمتر از یک سال پیش از آن به سفارت بریتانیا در تهران حمله شده بود.

• ظریف: ایرانیان مقیم کانادا برای رای دادن به آمریکا بروند

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه (۱۰ مه/ ۲۰ اردیبهشت) در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به “وضعیت بسیار خوب” ایران در آمریکا از نظر تعداد شعبه‌های اخذ رأی اشاره کرد و از ایرانیان کانادا خواست برای شرکت در انتخابات ۲۹ اردیبهشت به شهرهای نزدیک محل سکونت خود در آمریکا بروند.

بر اساس قوانین کانادا، صندوق اخذ رأی تنها در نمایندگی سیاسی کشورهای خارجی در این کشور مستقر می‌شود. از آنجا که در سال ۲۰۱۲ سفارت ایران در کانادا بسته شده، امکان رأی‌دادن ایرانیان کانادا فراهم نیست.

• انتقاد رئیسی از “تهمت‌های جریان اشرافی‌گری”

ابراهیم رئیسی که روز سه‌شنبه (۹ مه/ ۱۹ اردیبهشت) در سفری انتخاباتی به کرمان رفته بود، گفت: «ما با تهمت‌زدن میدان را ترک نمی‌کنیم و در این قضیه تجربه داریم که هر وقت منافع جریان اشرافی‌گری در کشور به خطر افتاد، تهمت و افترا آغاز شد.»

حسن روحانی یک روز پیش از آن در همدان بدون نام بردن از فرد خاصی، به کسانی تاخت که “منطق ممنوع کردن” دارند و “فقط اعدام و زندان بلد بوده‌اند”. او خطاب به هواداران خود گفته بود: «اگر شما جوانان در خانه بنشینید بدانید در پیاده‌روهای ما هم دیوار خواهد بود. شما آنها را نمی‌شناسید، من آنها را می‌شناسم. آنها روزی در جلسه‌ای تصمیم گرفتند که در تهران و در پیاده‌رو دیوار بکشند. آنها می‌خواستند پیاده‌روی زنانه و مردانه ایجاد کنند، همانطور که در محل کارشان بخشنامه تفکیک جنسیتی را ایجاد کردند».

همچنین سعید جلیلی، رقیب انتخاباتی روحانی در سال ۱۳۹۲ و حامی رئیسی در انتخابات پیش رو، عصر سه‌شنبه در تبریز به سخنان روحانی واکنش نشان داده بود. خبرگزاری تسنیم، نزدیک به نهادهای امنیتی، به نقل از جلیلی می‌نویسد: «امروز کسانی که دیوار کشی در پیاده رو را مطرح می‌کنند، در حقیقت می‌خواهند بین ۴ سال گذشته و ۴ سال آینده دیوار بکشند تا کسی عملکرد آنها را بررسی نکند.» جلیلی سپس تاکید کرد: «نباید اجازه دهیم چنین دیواری کشیده شود».

در ادبیات محافظه‌کاران در ایران، همفکران و نزدیکان اکبر هاشمی رفسنجانی به “اشرافی‌گری” متهم می‌شوند. روحانی از نزدیکان رفسنجانی است و در زمان حیات رفسنجانی نامزد مورد حمایت او بود. اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی، رئیس پیشین شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی است؛ حزبی که از دل دولت هاشمی رفسنجانی متولد شد.

هم روحانی و هم اسحاق جهانگیری در رقابت‌های انتخاباتی، رقیبان محافظه‌کار خود را تلویحا به رویکردی بسته و امنیتی متهم می‌کنند.

• روایت کیهان از آمار انتخاباتی وزارت اطلاعات

روزنامه کیهان به نقل از وزیر اطلاعات خبر می‌دهد که حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، بر اساس نظرسنجی‌های این وزارتخانه ۳۲ تا ۳۶ درصد آراء انتخاباتی را کسب خواهد کرد. بر این اساس، رأی محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، ۱۵ درصد و ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی، ۱۲ درصد است.

• گمانه‌زنی‌ها درباره کناره‌گیری قالیباف به سود رئیسی

روزنامه کیهان به نقل از وزارت اطلاعات نوشته که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند، محمدباقر قالیباف ۱۵ درصد و ابراهیم رئیسی ۱۲ درصد آرا را به خود اختصاص خواهند داد؛ البته “آرای او [رئیسی] به سرعت رشد کرده است”. در ادامه به نظرسنجی تلفنی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اشاره شده که “افزایش آرای رئیسی در برابر قالیباف را تایید می‌کند”.

هفته گذشته دو تشکل مهم طیف سنتی جناح موسوم به اصولگرا – “جامعه مدرسین حوزه علمیه قم” و “جامعه روحانیت مبارز” – از رئیسی حمایت کردند. “جبهه پایداری انقلاب اسلامی” به رهبری معنوی محمدتقی مصباح یزدی هم در بیانیه‌ای رسمی ابراهیم رئیسی را “نامزد اصلح” خواند.

در همین اثنا “نامه نیوز” به نظرسنجی‌هایی اشاره کرده که “رؤیای قالیباف را به باد خواهند داد”. در این مطلب از سخنگوی “جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی ” (جمنا) نقل شده که این تشکل بعد از مناظره تلویزیونی سوم نامزد مورد نظر خود را معرفی خواهد کرد. “جمنا” مهمترین ائتلاف انتخاباتی جناح موسوم به اصولگراست. در رأی‌گیری این ائتلاف برای معرفی ۵ نامزد نهایی، ابراهیم رئیسی بیشترین رأی را به دست آورده بود. قالیباف پس از علیرضا زاکانی و مهرداد بذرپاش سوم شده بود؛ پرویز فتاح هم پنجم.

به نوشته‌ی نامه نیوز، قالیباف در مناظره دوم “بسیار بد” عمل کرده و “اصولگرایان مطرح” هم او را تنها گذاشته‌اند. نامه نیوز به نقل از محمد عطریانفر، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، می‌نویسد: «معتقدم آقای قالیباف با وجود نارضایتی و ناراحتی درونی، بر اثر تصمیم جریانی که اتخاذ و به او اعلام شده به نفع آقای رئیسی در همین مرحله اول کنار می‌کشد. مناظره دوم هم نشان داد که آنها خوب با هم هماهنگ شدند.»

با وجود این محمدباقر قالیباف و رئیس ستاد انتخاباتی او تأکید کرده‌اند که شهردار تهران قصد کناره‌گیری ندارد.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.